Cyberwojna: wciąż jeszcze fantazja czy już rzeczywistość?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 22:15
To już nie jest temat sensacyjnych thrillerów politycznych rozgrywających się w przyszłości – teraz o niej dyskutuje się w sztabach armii i na najwyższych szczeblach władzy. Bo cyberwojna to nowy rodzaj konfliktu generujący nowe, nie zawsze jeszcze określone pytania, problemy i zagrożenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Ludzkość i jej przywódcy mają kolejny problem egzystencjalny, tym razem związany z cyberwojną. Oto kilka najprostszych, ale zarazem fundamentalnych pytań jej dotyczących: jak odpowiedzieć na atak cybernetyczny? Czym właściwie jest atak cybernetyczny – wywołaniem prawdziwej wojny? Jeśli tak, to wg jakich praw to oceniać i jaką odpowiedź zastosować?


Posłuchaj
52:18 2020_09_29 21_06_54_PR3_Klub_Trojki.mp3 Czym jest cyberwojna? (Klub Trójki)

– Dzisiejszy cyberświat to jest świat mórz w XVII, XVIII czy XIX wieku, czyli świat nieuregulowany, gdzie dokładnie nie wiadomo co jest wojną, co jest pokojem, kto jest atakującym, kto jest żołnierzem, kto jest cywilem, a kto piratem, czyli najemnikiem – tłumaczy Andrzej Talaga, znawca współczesnej broni i strategii wojskowych, ekspert ds. bezpieczeństwa z Warsaw Enterprise Institute. – Teraz w cyberprzestrzeni jest tak samo: nie możemy powiedzieć, że mamy wojnę ale też nie możemy powiedzieć, że jest pokój. To stan mieszany – dodaje.

– Bardzo dużo jest incydentów cybernetycznych, czyli ktoś próbuje uzyskać dostęp do sieci. Natomiast poważniejsze incydenty, kiedy ktoś ten dostęp uzyskał i zdołał coś zepsuć, tego na szczęście nie widzimy jeszcze tak często, choć oczywiście jest to bardzo poważne zagrożenie – mówi dr Przemysław Roguski ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i prawa z Instytutu Kościuszki. 

– Dopiero w 2015 roku państwa doszły do porozumienia, że prawo międzynarodowe ma zastosowanie do działań w cyberprzestrzeni. Teoretycznie mamy więc szkielet norm i postępowania, jednak problem polega na tym, w jaki sposób przetłumaczyć te zasady na rzeczywistość cybernetyczną – tłumaczy dr Roguski.


Cyberwojna już się dzieje/YouTube Rzeczpospolita TV

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Przemysław Roguski (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i prawa, Instytut Kościuszki, Uniwersytet Jagielloński), Andrzej Talaga (ekspert ds. bezpieczeństwa, Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 29.09.2020
Godzina emisji: 21.06

pr/kr

Czytaj także

"Rz": rośnie liczba cyberataków w związku z pandemią koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 07:17
Widoczna jest bezpośrednia korelacja między liczbą infekcji koronawirusem w danym kraju a nasileniem cyberataków - podaje we wtorek "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak współczesne technologie organizują nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 22:00
Nowe technologie nieprzerwanie są rozwijane. Kolejne techniki zmuszają nas do poświęcenia naszego czasu choćby mediom społecznościowym. Nadchodzi epoka sztucznej inteligencji, czego przejawem jest ostatni artykuł opublikowany w "Guardianie". Autorem jest sztuczna inteligencja. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczna inteligencja: zagrożenie czy pomoc?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 08:00
Współcześnie, obecność sztucznej inteligencji w życiu nikogo nie dziwi: na co dzień korzystamy z pomocy wirtualnych asystentów, którzy coraz lepiej znają nasze potrzeby. Czy faktycznie stanowi to dla nas zagrożenie?
rozwiń zwiń