Japonia i Zachód. Owocna wymiana?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 22:00
Samuraje, sushi, origami, ikebana, manga, haiku – to bodaj najbardziej znane elementy kultury japońskiej, które znalazły trwałe miejsce także w kulturze zachodniej. Ale czy przepływ jest tylko w jedną stronę? Jak tak różne dwa kręgi cywilizacyjne oddziałują na siebie? Co sobie wzajemnie dały?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Blanscape

Pretekstem do rozmowy jest niedawna śmierć Kenzo, pochodzącego z Japonii, światowej sławy projektanta mody, który od dawna mieszkał w Paryżu. – Wniósł do mody kolor, awangardę, abstrakcję, pomieszanie wszelkich możliwych światowych stylów – mówi w Programie 3 Wiganna Papina, stylistka, projektantka i znawczyni trendów. 


Posłuchaj
49:30 2020_10_07 21_08_58_PR3_Klub_Trojki.mp3 Co Japonia dała Zachodowi? (Klub Trójki)

– Łączył egzotykę z elegancją, z paryską nonszalancją: były tam kwiaty, ornamenty etniczne połączone ze szkocką kratą, a do tego turbany prosto z Indii. Myślę, że część Europy nadal nie jest gotowa na to, co stworzył. Francja, Włochy, Hiszpania – tak. Ale inne kraje, m.in. Polska, jeszcze nie – dodaje Papina.

Kenzo Takada – Renegades of Fashion/YouTube Fashion Industry Broadcast

Jednak trzeba mieć świadomość, że Kenzo, podobnie jak inni projektanci mody czy artyści z Kraju Kwitnącej Wiśni, to jednak wyjątek. Społeczeństwo japońskie jest inne: – Nie jest tak, że w Japonii zobaczymy pełno kolorowych osób. Wręcz przeciwnie: tam wszystko jest w miarę jednolite. Japończycy cenią przede wszystkim brak indywidualizmu. Owszem, jest trochę kolorowych osób, ale w Tokio, Osace. I to tylko w obrębie pewnych enklaw – tłumaczy japonista Radosław Bolałek.

Japonia - rodzina w społeczeństwie/YouTube Fokus TV

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Wiganna Papina (stylistka, projektantka, znawczyni trendów), Radosław Bolałek (japonista, założyciel wydawnictwa Hanami)
Data emisji: 7.10.2020
Godzina emisji: 21.08

pr

Czytaj także

"Układ(a)ne" – współczesne japońskie społeczeństwo w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:49
– Ta książka pozornie opowiada o życiu w korporacji, ale tak naprawdę jest również o pewnym wyobcowaniu we współczesnym społeczeństwie, o samotności i o feminizmie – mówiła w Trójce Agata Bice, autorka polskiego tłumaczenia zbioru opowiadań pt. "Układ(a)ne" awangardowej japońskiej autorki Aoko Matsudy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka zaklęta w słowach. "Pszczoły i grom w oddali" Riku Ondy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 12:25
– To powieść, która powstawała kilka dobrych lat. Riku Onda sama miała doświadczenia muzyczne – uczyła się gry na fortepianie. Kiedy opowiada o swoich doświadczeniach z muzyką, gdzieś słychać echa tego, z czym mierzą się bohaterowie jej powieści – mówiła w Trójce Katarzyna Sonnenberg-Musiał, autorka polskiego tłumaczenia japońskiej powieści "Pszczoły i grom w oddali".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kimczi czy kapusta kiszona?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 07:10
Kimczi, ostra sałatka z kiszonej kapusty, zyskuje, podobnie jak cała kuchnia koreańska, popularność na świecie. Ale czy jest lepsza od naszej, rodzimej kapusty kiszonej? Oto jest pytanie!
rozwiń zwiń