Irlandia: fenomen odlotów dzikich gęsi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Irlandia: fenomen odlotów dzikich gęsi
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

Tym poetyckim zwrotem sami Irlandczycy określają zjawisko, kiedy młodzi ludzie prześladowani po upadku kolejnego powstania, bez żadnych perspektyw na przyszłość, uciekali do innych krajów Europy. Tam często robili kariery, ale marzyli, by stworzyć jednostki irlandzkie i z bronią w ręku wrócić do ojczyzny.

Tego typu idee, pomysły i działania doskonale znamy z naszej rodzimej historii. To z kolei prowokuje do szukania podobieństw między losami Irlandii i Rzeczpospolitej oraz ich mieszkańców. Jednak czy tego typu porównania są słuszne, czy mają realne podstawy? 


Posłuchaj

48:29
Odlot dzikich gęsi to w Irlandii bardzo poważna sprawa. Dlaczego? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Nie wierzmy, że losy Irlandczyków były takie same, jak losy Polaków. Nasze wyjście, emigracja po rozbiorach, po powstaniach, było zupełnie czymś innym! – zastrzega już na samym początku Ernest Bryll, poeta, tłumacz, były ambasador Polski w Irlandii. – "Odlot dzikich gęsi" to jest pewnego rodzaju tożsamość historyczna Irlandii. Więcej, to tożsamość legendy – tłumaczy. 

– Wielu Irlandczyków zrobiło kariery w wojsku francuskim za Ludwika XIV, ale także np. hiszpańskim: byli marszałkami, byli generałami. Wszystkie kraje zachodnie potrzebowały wówczas, na przełomie XVII i XVIII w., żołnierzy, ponieważ stale toczyły się wojny. To trwało aż do początku XIX w. – dodaje Katarzyna Gmerek, badaczka relacji historyczno-kulturalnych miedzy Polską a Irlandią.

Siúil, A Rún/YouTube ClannadOfficial


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Ernest Bryll (poeta, tłumacz, były ambasador Polski w Irlandii), Katarzyna Gmerek (badaczka relacji historyczno-kulturalnych miedzy Polską a Irlandią)
Data emisji: 9.10.2020
Godzina emisji: 21.08

pr

Polecane