Irlandia: fenomen odlotów dzikich gęsi

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 22:15
Tym poetyckim zwrotem sami Irlandczycy określają zjawisko, kiedy młodzi ludzie prześladowani po upadku kolejnego powstania, bez żadnych perspektyw na przyszłość, uciekali do innych krajów Europy. Tam często robili kariery, ale marzyli, by stworzyć jednostki irlandzkie i z bronią w ręku wrócić do ojczyzny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

Tego typu idee, pomysły i działania doskonale znamy z naszej rodzimej historii. To z kolei prowokuje do szukania podobieństw między losami Irlandii i Rzeczpospolitej oraz ich mieszkańców. Jednak czy tego typu porównania są słuszne, czy mają realne podstawy? 


Posłuchaj
48:29 2020_10_08 21_09_47_PR3_Klub_Trojki.mp3 Odlot dzikich gęsi to w Irlandii bardzo poważna sprawa. Dlaczego? (Klub Trójki)

– Nie wierzmy, że losy Irlandczyków były takie same, jak losy Polaków. Nasze wyjście, emigracja po rozbiorach, po powstaniach, było zupełnie czymś innym! – zastrzega już na samym początku Ernest Bryll, poeta, tłumacz, były ambasador Polski w Irlandii. – "Odlot dzikich gęsi" to jest pewnego rodzaju tożsamość historyczna Irlandii. Więcej, to tożsamość legendy – tłumaczy. 

– Wielu Irlandczyków zrobiło kariery w wojsku francuskim za Ludwika XIV, ale także np. hiszpańskim: byli marszałkami, byli generałami. Wszystkie kraje zachodnie potrzebowały wówczas, na przełomie XVII i XVIII w., żołnierzy, ponieważ stale toczyły się wojny. To trwało aż do początku XIX w. – dodaje Katarzyna Gmerek, badaczka relacji historyczno-kulturalnych miedzy Polską a Irlandią.

Siúil, A Rún/YouTube ClannadOfficial


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Ernest Bryll (poeta, tłumacz, były ambasador Polski w Irlandii), Katarzyna Gmerek (badaczka relacji historyczno-kulturalnych miedzy Polską a Irlandią)
Data emisji: 9.10.2020
Godzina emisji: 21.08

pr

Czytaj także

Irlandzka filozofia życia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2011 15:08
Członkowie słynnej rodziny muzyków Michael i Donal McCague, opowiadali o tym, jak wygląda edukacja muzyczna w Irlandii oraz o tym, co jest istotą i sensem grania koncertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100-lecie odzyskania niepodległości przez Irlandię

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 22:00
Ukraińska czy białoruska walka o niepodległość i rosyjski imperializm, na których skupiamy w Polsce uwagę – zapominając często o innych historiach. Tymczasem historie innych państw i krajów są nie mniej ciekawe.
rozwiń zwiń