W świecie Tony'ego Halika

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 22:00
Bohater poniedziałkowego wydania "Klubu Trójki" to postać, która milionom Polaków pokazywała świat w czasach, gdy był on dla większości z nich szczelnie zamknięty. Tony Halik (1921 - 1998) podróżnik, dziennikarz i filmowiec, przez ponad 20 lat z Elżbietą Dzikowską przygotowywał cykle programów dla Telewizji Polskiej. 
Fragment plakatu promującego film Tony Halik. Tu byłem
Fragment plakatu promującego film "Tony Halik. Tu byłem"Foto: mat. prasowe

Z ich fragmentów oraz prywatnych, archiwalnych nagrań składa się powstały na podstawie książki biograficznej Mirosława Wlekłego film dokumentalny w reżyserii Marcina Borchardta zatytułowany po prostu "Tony Halik".

Posłuchaj
47:31 2020_10_12 21_09_54_PR3_Klub_Trojki.mp3 Tony Halik tam był. Dokument biograficzny Marcina Borchardta (Klub Trójki)
 
Mirosław Wlekły "Tu byłem. Tony Halik" Wydawnictwo Agora Mirosław Wlekły "Tu byłem. Tony Halik" Wydawnictwo Agora

Życiowe perypetie Tony'ego Halika wydają się równie nieprawdopodobne jak przygody Indiany Jonesa. Poza Polską praktycznie nieznany, w latach 60., 70. i 80. w jakiś dziwny sposób pojawiał się wszędzie tam, gdzie działo się coś ważnego. Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Perón, Richard Nixon. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. 

Dziś trudno dociec, co z tego, o czym mówił, wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru. – Uważam, że zarówno książka, jak i film są bardzo dobre, są o prawdziwym człowieku. Tak naprawdę jednak wolałabym, żeby się nie ukazały – przyznała Elżbieta Dzikowska, podróżniczka, historyk sztuki oraz żona Tony'ego Halika, z którym spędziła 23 lata. – Wiele faktów, które przedstawili Mirosław Wlekły i Marcin Borchardt, ujawnianych jest po raz pierwszy. Czy są one potrzebne, by Tony zaistniał w świadomości widzów? – zapytała retorycznie. 

Film Marcina Borchardta w całości składa się z archiwalnych materiałów Telewizji Polskiej oraz fragmentów prywatnych nagrań Tony'ego Halika. – Podczas naszego pierwszego spotkania z Elżbietą zdradziła mi ona, że istnieje skarb, czyli zbiór taśm. Były to 182 rolki taśmy filmowej oraz 200 innych rozmaitych nośników. – Te materiały były w trudnym stanie technicznym. Najstarsze mają ponad 60 lat – wspominał reżyser. 

Tony Halik (Tony Halik) - trailer | 17. Millennium Docs Against Gravity/Millennium Docs Against Gravity Film Festival

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Elżbieta Dzikowska (podróżniczka, historyk sztuki, żona Tony'ego Halika), Marcin Borchard (reżyser filmu "Tony Halik"), Mirosław Wlekły (autor książki biograficznej "Tu byłem. Tony Halik", na podstawie której powstał film)
Data emisji: 13.10.2020
Godzina emisji: 21.08

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Z filmem dokumentalnym po kraju. "Polska Światłoczuła" w trasie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 13:00
"Polska Światłoczuła" znowu ruszyła w trasę po kraju. I znowu, z kolejnym filmem dotrze do małych miejscowości, które nie mają swojego stacjonarnego kina. – Oprócz tego, by szerzyć kulturę kinową, zależy nam na tym, by szerzyć polską kulturę filmową, która ma wiele wartościowych rzeczy do zaoferowania – powiedziała w Trójce koordynatorka projektu Marta Wiśniewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak zostać gwiazdą", czyli tożsamość w czasach talent shows

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 17:00
– Tym, co było dla mnie najciekawsze i najbardziej motywujące, by zrealizować tę historię, jest bardzo aktualny temat o naszej rzeczywistości, o tym, kim dzisiaj jesteśmy w kontekście Internetu i programów opierających się na ludziach "z ulicy" – mówiła w Trójce Anną Wieczur-Bluszcz, autorka komedii obyczajowej "Jak zostać gwiazdą", który można oglądać na dużych ekranach od piątku 2 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Banksterzy": młode małżeństwo w pułapce frankowego zadłużenia

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 17:15
Za tydzień do kin wchodzi dramat "Banksterzy" w reżyserii Marcina Ziębińskiego poruszający problem frankowiczów – osób, które swego czasu wzięły kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich. Kiedy doszło do kryzysu na rynku i gwałtownej zmiany kursu, wpadły w pułapkę zadłużenia. 
rozwiń zwiń