Głód na świecie: czy ten problem można rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 22:15
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Światowego Programu Żywnościowego za walkę z głodem. Mimo to, a może właśnie dlatego, warto zadać pytanie: dlaczego teraz zdecydowano, że największym problemem świata jest głód? Czy tegoroczna nagroda nie jest po prostu przypadkiem świadczącym o braku rozeznania noblowskiego jury wśród kandydatur?
Na świecie głoduje blisko miliard ludzi
Na świecie głoduje blisko miliard ludziFoto: Pixabay

Martin Caparros, autor książki "Głód", napisał: "To, że tylu ludzi ma co jeść każdego dnia – to cud, że tylu nie ma – to podłość". Jednak już od lat 80. XX w. i słynnego koncertu Live Aid świat cywilizowany wie, że w pewnych rejonach Afryki cyklicznie występuje problem z codziennym wyżywieniem milionów ludzi. Pas Sahelu – to tam niemal co rok pojawia się widmo głodu i niedożywienia. Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla skłania też do pytania: czym jest głód w XXI wieku?


Posłuchaj
49:51 2020_10_13 21_09_08_PR3_Klub_Trojki.mp3 Czy tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla pomoże w ograniczeniu problemu głodu na świecie? (Klub Trójki)

– Przypomnijmy: głód był problemem ludzkości od zawsze. A od rewolucji przemysłowej w połowie XIX w. tym problemem być przestaje. Oczywiście, wg wyliczeń dzisiaj głoduje ok miliarda ludzi na całym świecie, ale kiedyś głodowało 90 procent całej ludzkości! – mówi Agaton Koziński, z-ca redaktora naczelnego magazynu "Wszystko Co Najważniejsze". – Tak więc można powiedzieć, że w walce z głodem poradziliśmy sobie znakomicie – dodaje.

– Nie zgadzam się. Fakt, przez kilka dekad globalny poziom niedożywienia niemrawo, ale jednak systematycznie malał. Jednak ten trend odwrócił się w 2015 roku: to są skutki konfliktów zbrojnych w Jemenie, Syrii, Sudanie Południowym, ale też katastrofalny kryzys w Wenezueli. Plus zmiany klimatyczne na całym świecie – oponuje Rafał Grzelewski, rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej.

Pokojowa Nagroda Nobla przyznana Światowemu Programowi Żywnościowemu (WFP)/YouTube Centrum Dialogu i Współpracy UW


– Nagrody Nobla można podzielić na dwie kategorie. Pierwsze są "w tempo", są formą podsumowania danego roku za bardzo ważne dokonanie. Sztandarowym przykładem może być nagroda dla Jasera Arafata i Icchaka Rabina za pokojowe porozumienie z Oslo – tłumaczy publicysta. 

– I są nagrody wizjonerskie. To odnosi się np. do Lecha Wałęsy. Wydawało się, że Nobel w 1983 roku, już po "karnawale Solidarności", to nagroda "na otarcie łez". Tymczasem to była nagroda nadziei pokładanej w przywódcy Solidarności, że dokona jeszcze czegoś więcej. I tak właśnie się stało: nie miałby takiej siły i autorytetu przy Okrągłym Stole, gdyby nie Pokojowa Nagroda Nobla – kontynuuje Agaton Koziński.

Światowy Program Żywnościowy z Pokojowym Noblem. Dr Zajączkowski: zwrócenie uwagi na problem/YouTube Geopolityka

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Agaton Koziński (z-ca redaktora naczelnego magazynu "Wszystko Co Najważniejsze"), Rafał Grzelewski (rzecznik Polskiej Akcji Humanitarnej)
Data emisji: 13.10.2020
Godzina emisji: 21.09

pr

Czytaj także

W Sudanie Południowym nawet 20 tys. dzieci może umrzeć z głodu. Pomaga im PAH.

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 21:00
Siedmiu milionom mieszkańców Sudanu Południowego grozi głód. Według szacunków międzynarodowych organizacji pomocowych, połowa mieszkańców najmłodszego kraju na świecie może w najbliższych miesiącach ucierpieć z powodu braku żywności. Dotkniętym głodem pomagają organizacje z całego świata, w tym także z Polski. Pieniądze dla Sudańczyków zbiera m.in. Polska Akcja Humanitarna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczne powodzie w Sudanie. W pomoc włączyła się Polska Akcja Humanitarna

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 05:20
Ogromne powodzie przetaczają się przez Sudan Południowy. W położonym w środkowej części Afryki kraju woda odcięła od świata tysiące mieszkańców i zniszczyła uprawy. Miejscowe władze szacują, że w wyniku kataklizmu ucierpiało co najmniej 45 tys. gospodarstw domowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska Akcja Humanitarna wesprze potrzebujących w Libanie. To szansa na lepszą przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 09:35
Polska Akcja Humanitarna otwiera ośrodek szkoleniowy na przedmieściach Bejrutu. Organizacja chce w ten sposób pomóc mieszkańcom stolicy Libanu. Od kilkunastu miesięcy przez kraj przetacza się ogromny kryzys finansowy, a sytuację dodatkowo pogarszają pandemia koronawirusa oraz zniszczenia po gigantycznej eksplozji w porcie w Bejrucie w sierpniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Program Żywnościowy z Pokojową Nagrodą Nobla!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 16:30
W tym roku typowanie kandydatów do tej nagrody było wyjątkowo trudne: zgłoszono ponad 200 nazwisk i organizacji. Często wymieniano Gretę Thunberg, Aleksieja Nawalnego, a spośród organizacji – Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jednak wybór jakiego dokonał Norweski Komitet Noblowski dla wielu okazał się zaskakujący.
rozwiń zwiń