Kolorowa mapa teatrów

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 22:00
Na razie – jest żółto-czerwona. To – oczywiście – dotyczy całej Polski, nie tylko teatrów. Nie mogąc ogarnąć owej całości, koncentrujemy się w tym wydaniu "Klubu Trójki" na teatrach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock / Melinda Nagy

Od 11/12 marca do 5/6 czerwca były zamknięte. 6 czerwca nastąpiło tzw. odmrożenie. Część teatrów zdecydowała się mimo "obostrzeń"/reżimu sanitarnego wrócić do gry. Niewielka ich liczba zdecydowała się dać latem premiery, czyli dokończyć sezon. Pozostała część czekała na rozpoczęcie sezonu nowego.

Entuzjazm twórczy trwał krótko, gdyż już pod koniec września pojawiły się pierwsze problemy, które zmusiły dyrektorów teatrów do podjęcia decyzji, której obawialiśmy się, obserwując wakacyjny ruch.

Co dalej, tego nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Posłuchaj
48:03 2020_10_15 21_10_57_PR3_Klub_Trojki.mp3 Teatr w czasach epidemii (Klub Trójki)

 

Co dla teatrów oznacza znalezienie się w "żółtej" strefie, a, co – w "czerwonej"? Jakich tego konsekwencji mogą spodziewać się aktorzy/reżyserzy oraz – oczywiście – widzowie?

15 października miała odbyć się konferencja zespołu eksperckiego ds. sytuacji teatrów, powołanego przy Instytucie Teatralnym. Jej termin 13 października został przesunięty.

W krótkim czasie "Klubu Trójki" trudno przeprowadzić konsultacje na większą skalę. Widzom jednak należą się podstawowe informacje. Nie wszyscy śledzą bowiem liczne komunikaty, płynące z tych teatrów, które znalazły się w trudnej sytuacji. Potrzebny jest też nam – nie tylko ludziom teatru – głos, apelujący o rozsądek, ale też – uspokajający. Panika jest nam natomiast zdecydowanie niepotrzebna. "Zdrowy duch" sprzyja bowiem "zdrowemu ciału".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik 
Wydawca:
 Wojtek Dorosz
Goście: Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (dyrektorka Instytutu Teatralnego), Marta Miłoszewska (Gildia Reżyserów), Jacek Głomb (dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy), Romuald Wicza-Pokojski (dyrektor Opery Bałtyckiej)
Data emisji: 15.10.2020
Godzina emisji: 21.07

Czytaj także

Premiery, nowe sytuacje, nagrody – mimo wszystko

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 15:00
Sezon nabiera tempa, twórcy i widzowie – jak nowo narodzeni! A my powtarzamy od początku: nie damy się pokonać…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław – Poznań – Gdynia  

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 15:00
Długa i nudna to trasa, ale kolejne stacje – atrakcyjne. Z Wrocławia do Gdyni jedziemy około sześciu godzin, przez Poznań – dłużej, ale czego nie jesteśmy w stanie uczynić dla niedzieli w MBK!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między "Carbolandem" a krainą "Kajś"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 15:00
Na pierwszy rzut oka obie nazwy brzmią dziwnie. To w istocie tytuły: "Carboland" – wystawy w Muzeum Emigracji w Gdyni i "Kajś" – nowej książki Zbigniewa Rokity. Oba mają dłuższe podtytuły. I one wszystko wyjaśniają, więcej: wystawa i książka mają ze sobą pewien związek.
rozwiń zwiń