Sztuka eksponowania, czyli 120-lecie Zachęty

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 23:00
Zachęta (budynek) ma już 120 lat (a Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych aż 160).
Gmach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Widok budynku od strony placu Małachowskiego. Widoczna dorożka, samochody i przechodnie, zdjęcie wykonane między 1910 a przed 1939 rokiem.
Gmach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Widok budynku od strony placu Małachowskiego. Widoczna dorożka, samochody i przechodnie, zdjęcie wykonane między 1910 a przed 1939 rokiem.Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Najpierw problemy techniczne: co trzeba w budynku Zachęty wciąż poprawiać – w gmachu, salach, na dachach, w instalacjach? Co może i powinno znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie galerii? Jak obecnie przyjmuje się gości, czyli publiczność, a jak było kiedyś?

Jednak kluczowe problemy to forma prezentacji. Jak przez 120 lat zmieniły się ludzkie pomysły na kontakt ze sztuką? Podejście? Odbiór? Potrzeby publiczności? Kto jest najważniejszy przy przygotowywaniu wystaw? Kim obecnie jest kurator? Jaki ma wpływ na kształt wystawy? Czy panuje nad aranżacją przestrzeni? Jak przygotowuje się on do wystawy?

Gdyby teraz zobaczyć jakąś ekspozycję sprzed 30-40 lat (nawet taką, na jaką przychodziły tłumy – bo znane nazwisko, głośny temat czy nowatorskie zjawisko lub będącą z innego powodu wydarzeniem typu "must see") publiczność byłaby zdumiona "nieatrakcyjną" formą prezentacji (tu warto przywołać pionierskie dokonania Zamecznika i Hansenów).


Posłuchaj
53:17 2020_10_21 22_06_13_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jak rysuje się przyszłość Zachęty? Klub Trójki)

 

Czego dziś widz oczekuje od wystawy w ważnej galerii? Nie tylko przecież przeżyć estetycznych. Co jeszcze jest konieczne – np. ciekawie podane informacje, dokumentacje (na ekranach), opowieść o artystach?

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Hanna Wróblewska (historyk sztuki, dyrektor Zachęty)
Data emisji: 21.10.2020
Godzina emisji: 22.06


Czytaj także

"Zaduch" w Zachęcie, czyli o wyjątkowej wystawie fotografii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 23:59
Magdalena Komornicka, kurator wystawy, opowiedziała o obszernej monograficznej wystawie Joanny Piotrowskiej, która prezentuje wybór jej prac z ostatnich kilku lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia i Zachód. Owocna wymiana?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 22:00
Samuraje, sushi, origami, ikebana, manga, haiku – to bodaj najbardziej znane elementy kultury japońskiej, które znalazły trwałe miejsce także w kulturze zachodniej. Ale czy przepływ jest tylko w jedną stronę? Jak tak różne dwa kręgi cywilizacyjne oddziałują na siebie? Co sobie wzajemnie dały?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasta wszerz czy wzdłuż? O estetyce miejskiego krajobrazu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 22:00
Czy patrząc na krajobraz miejski myślą Państwo o kosztach, które dane miasto wydatkowało na swój wygląd?
rozwiń zwiń