Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, kim jesteś?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 23:15
Podobno "muzyka łagodzi obyczaje", co oznacza, że związana jest z emocjami. A skoro są emocje, to wkraczamy już w strefę psychiki. Czym więc zajmuje się "psychologia muzyki"? Co można powiedzieć o człowieku, biorąc pod uwagę to, jakiej muzyki słucha? Czy istnieją męskie i żeńskie instrumenty muzyczne?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjna Foto: shutterstock.com/GrAl

Dźwięki i muzyka towarzyszą człowiekowi od urodzenia, a właściwie już nawet wcześniej je rejestrujemy i na nie reagujemy. Ich wpływ na nas i nasze życie wydaje się niezwykle znaczący i tym, w uproszczeniu, zajmuje się m.in. psychologia muzyki. Choć można też odnieść wrażenie, że nie jest ona traktowana dostatecznie poważnie. 


Posłuchaj
53:22 2020_10_27 22_05_54_PR3_Klub_Trojki.mp3 Psycholog muzyki, dr Maria Chełkowska-Zacharewicz (Klub Trójki)

Jedno z najbardziej spektakularnych, choć wg specjalistów wcale nie najciekawsze, pytanie brzmi: czy można określić, jaki jest człowiek, jeśli znamy preferowany przez niego gatunek muzyki? 

– Badania pokazują, że to wcale nie jest oczywiste: więcej jest przypuszczeń niż twardych dowodów wskazujących na jakieś powiązania – odpowiada psycholog muzyki dr Maria Chełkowska-Zacharewicz. – Są za to badania pokazujące nasze stereotypy dotyczące osób o określonych preferencjach muzycznych: co nam się wydaje na temat tego, kim są, co lubią i jakie mają przekonania – tłumaczy.

Laboratorium Psychologii i Neuropsychologii Muzyki - część 1./YouTube Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie


Jak się okazuje, np. jazz jest tak różnorodnym i bogatym gatunkiem muzyki, że określenie, kim są słuchający go ludzie, jest niezwykle trudne. – Jeśli kierując się badaniami, miałabym w ogóle coś o nich powiedzieć, to tyle, że są otwarci, gotowi na przyjęcie nowych doświadczeń – mówi dr Chełkowska-Zacharewicz.

Z kolei muzyka słuchana w młodości, kiedy przeżywamy burzę hormonów, szukamy swojej tożsamości, zadajemy bardzo dużo ważnych pytań, jest sposobem na wyrażenie swojej tożsamości, pokazanie swoich wartości. I, jak się okazuje, zostaje z nami na dłużej. Ba, często to właśnie do niej będziemy wracać na starość.


Laboratorium Psychologii i Neuropsychologii Muzyki - część 2./YouTube Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: dr Maria Chełkowska-Zacharewicz (psycholog muzyki)
Data emisji: 27.10.2020
Godzina emisji: 22.05

pr

Czytaj także

Doradztwo filozoficzne – filozof jak coach?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 00:00
Mówi się, że doradztwo filozoficzne to zawód przyszłości. O tym, na czym owo doradztwo polega i czym różni się od coachingu, opowiedział w Trójce trener i filozof Filip Jach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "pozytywny egoizm" istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 23:59
"Myśli tylko o sobie", "to zwykły snob", "nie można na niego liczyć", "za bardzo dba o siebie", "traktuje innych instrumentalnie" – tak stereotypowo myślimy o egoistach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezyliencja – klucz do radzenia sobie z porażkami

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 00:00
Chyba każdy z nas przeżywał w swoim życiu trudne chwile i musiał stawić czoła niepowodzeniom. Niektórzy w trudnościach szukali nauki na przyszłość i pozytywnych stron, a inni załamywali ręce w geście bezradności. Mało kto natomiast wie, że mamy w sobie pewną siłę, która pozwala nam radzić sobie z trudnościami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męskie – niemęskie. Z czym dzisiaj mierzy się mężczyzna?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 02:15
Niedawno obchodzono "Dzień chłopaka". W mediach społecznościowych natychmiast pojawiły się pytania kto właściwie jest mężczyzną, a kto chłopakiem? I życzenia, aby panowie ogólnie najpierw "dorośli"... Jakie wyzwania stoją przed mężczyznami i czym dzisiaj jest męskość?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gry planszowe i rozwój osobisty. Jak planszówki rozwijają nasze kompetencje?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 00:15
Umiejętność radzenia sobie z porażką, praca pod presją czasu, logiczne myślenie, współpraca, autoprezentacja czy trening wyobraźni – to tylko kilka kompetencji, które rozwijają gry planszowe i szkoleniowe. W jaki sposób na co dzień wykorzystywać gry planszowe? W co grać? Po jakie tytuły sięgać? Czy zabawa poprzez gry naprawdę może zmieniać nasze życie? Jak pasją do gier zarażać innych?
rozwiń zwiń