Przez szachy do gwiazd – w SOM Chess Academy w Ugandzie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 23:00
"Zmieniamy życie dzięki szachom, ruch za ruchem" – tak brzmi motto szkoły szachowej SOM Chess Academy, która działa w jednej z najbiedniejszych dzielnic Kampali. Wioletta Myszkowska, zainspirowana biograficzną książką "Queen of Katwe" Tima Crothersa opisującą życie jednej z absolwentek szkoły Phiony Mutesi, postanowiła odwiedzić to miejsce i porozmawiać z założycielem i dyrektorem SOM Chess Academy Robertem Katende.
Szkoła szachowa SOM Chess Academy wystartowała w 2004 roku
Szkoła szachowa SOM Chess Academy wystartowała w 2004 roku Foto: Wioletta Myszkowska

Posłuchaj
53:29 2020_10_29 22_05_38_PR3_Klub_Trojki.mp3 Grać w szachy i marzyć. Trójka z wizytą w SOMM Chess Academy w Ugandzie (Klub Trójki)

 

SOM Chess Academy została założona w 2004 roku i obecnie ma swoje placówki w pięciu różnych slumsach w Kampali, siedmiu wioskach w Gulu oraz w Jinja. Szkoła uczy życia swoich wychowanków: łowi talenty, daje im szansę na uniwersytecki dyplom, ale przede wszystkim – uczy ich marzyć i planować przyszłość. Jest to szczególnie ważne w miejscu, w którym często brakuje nadziei, a uczniowie i ich rodzice, z powodu panującego ubóstwa, żyją z dnia na dzień.

Sam Robert wie, jak wygląda dorastanie w ugandyjskich slumsach. Mówi jednak, że życie jest jak gra w szachy – rozwiązujemy jeden problem za drugim, aż do zwycięstwa.

– Kiedy, grasz w szachy i wykonujesz jakiś ruch, musisz mieć ku temu powód. Dlatego mówimy im: "Żyjesz. Co zamierzasz zrobić z tym życiem?". Każdy z nich ma jakieś marzenie. Być może jeszcze nie wiedzą, jaka jest najlepsza droga do jego spełnienia, ale przynajmniej je mają – mówił Robert Katende w rozmowie z Wiolettą Myszkowską.

Meet Robert Katende and the Som Chess Academy/Obama Foundation

Na podstawie książki "Queen of Katwe" w 2016 roku powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Miry Nair. W obsadzie disnejowskiej produkcji znaleźli się m.in. Lupita Nyong'o, David Oyelowo i Ntare Guma Mbaho Mwine. 

Queen of Katwe - Official Trailer/Walt Disney Studios

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wioletta Myszkowska
Gość: Robert Katende (założyciel i dyrektor szkoły szachowej SOM Chess Academy)
Data emisji: 29.10.2020
Godzina emisji: 22.05

kr


Czytaj także

"Fuerte" – opowieść o wyspie na skraju Europy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:45
Kasper Bajon od kilku lat mieszka na wyspie Fuertaventura należącej do Wysp Kanaryjskich. Słynie ona z czarnych plaż, a z powodu fal i wiejących tam wiatrów jest także rajem dla surferów i kitesurferów. Ale poświęcona jej książka "Fuerte" mówi nie o turystach, ale o mieszkańcach wyspy i ich życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głód na świecie: czy ten problem można rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 22:15
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Światowego Programu Żywnościowego za walkę z głodem. Mimo to, a może właśnie dlatego, warto zadać pytanie: dlaczego teraz zdecydowano, że największym problemem świata jest głód? Czy tegoroczna nagroda nie jest po prostu przypadkiem świadczącym o braku rozeznania noblowskiego jury wśród kandydatur?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak w XIX wieku Europejczycy postrzegali Afrykę i Azję?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 14:15
Nowa wystawa stała w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie - "Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi". Opowiada o tym, jak postrzegano te kontynenty przez pryzmat kolekcji tworzonych w XIX i XX wieku. Wśród eksponatów m.in. strój ceremonialny królowej królestwa Bakuba.
rozwiń zwiń