Terroryzm we Francji: zaostrzenie kursu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 23:15
Ostatnie ataki terrorystyczne we Francji i w Austrii bardzo mocno wpłynęły na politykę nad Sekwaną. Obcięcie głowy podparyskiemu nauczycielowi za pokazywanie uczniom karykatur Mahometa oraz równie brutalne morderstwo trzech osób w bazylice Notre-Dame w Nicei spowodowały, że politycy francuscy zaczęli mówić o terrorystycznym zagrożeniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Frederic Legrand - COMEO/shutterstock.com/cc

Francja morderstwo terroryzm 1200 PAP.jpg
Brutalny atak pod Paryżem

Francja żyje z problemem terroryzmu od lat 50. i 60. ubiegłego wieku, od czasu kiedy Algieria stawała się niepodległym państwem. W tym tygodniu mija też pięć lat od zamachów terrorystycznych w Paryżu, m.in. na teatr Bataclan. Zginęło wtedy 130 osób, setki zostało rannych.


Posłuchaj
52:33 2020_11_10 22_06_09_PR3_Klub_Trojki.mp3 Francuskie pomysły na walkę z terroryzmem (Klub Trójki )

Prezydent Emmanuel Macron ostatnie zamachy nazwał "terroryzmem islamskim", czym ściągnął na siebie głosy potępienia ze świata muzułmańskiego. A dzisiaj rozpoczął rozmowy politykami krajów UE o ostrzejszych kontrolach granic i wraz z kanclerz Angelą Merkel namawia do zmian w funkcjonowaniu Strefy Schengen, czyli możliwości swobodnego przejazdu między 22 krajami wspólnoty. Co się stało, że Macron tak prze do zmian?


Paryscy muzułmanie, ataki terrorystyczne, Barbes, Wiadomości TVP1/YouTube Marcin Antosiewicz


– Macron jest człowiekiem o głęboko zakorzenionym światopoglądzie oświeceniowym: ma optymistyczną wizję natury ludzkiej, wg której człowiek pod wpływem określonych bodźców społecznych będzie się rozwijał w dobrym kierunku, a nie złym – mówi Łukasz Maślanka, ekspert ds. francuskich z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

– Jego podstawowa diagnoza dotycząca islamu, która też budzi kontrowersje, wskazuje, że islam jako religia znajduje się w kryzysie. To kryzys o zasięgu globalnym, spowodowany związkami pomiędzy religią a państwem w krajach muzułmańskich oraz upośledzeniem społecznym ludności muzułmańskiej w krajach wysoko rozwiniętych – tłumaczy ekspert. – I żeby z tego kryzysu islam mógł się wydobyć, potrzebna mu pomoc państw zachodnich – dodaje.

Ataki terrorystyczne, Paryż, Wiadomości TVP1/YouTube Marcin Antosiewicz

***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Gość: Łukasz Maślanka (ekspert ds. francuskich, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 10.11.2020
Godzina emisji: 22.06

pr

Czytaj także

Jakim krajem jest Francja w 231. rocznicę zdobycia Bastylii?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 22:00
Dzień Bastylii - Święto Narodowe Francji dzisiaj inne niż dotąd. Pandemia koronawirusa zdominowała obchody. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyraził wsparcie dla Francuzów". Emmanuel Macron rozmawiał z papieżem po zamachu w Nicei

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 11:54
Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w piątek z papieżem Franciszkiem o zamachu w Nicei w tamtejszej Bazylice Notre-Dame - poinformował Pałacac Elizejski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawo każdego muzułmanina". Al-Kaida grozi prezydentowi Francji za karykatury Mahometa

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 01:21
- Grupa dżihadystów Al-Kaida w Islamskim Maghrebie (AQIM) wezwała w poniedziałek do zabijania każdego, kto obraża proroka Mahometa i zagroziła zemstą prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi – podaje agencja AFP.
rozwiń zwiń