Tego typu idee, pomysły i działania doskonale znamy z naszej rodzimej historii. To z kolei prowokuje do szukania podobieństw między losami Irlandii i Rzeczpospolitej oraz ich mieszkańców. Jednak czy tego typu porównania są słuszne, czy mają realne podstawy?
48:29 2020_10_08 21_09_47_PR3_Klub_Trojki.mp3 Odlot dzikich gęsi to w Irlandii bardzo poważna sprawa. Dlaczego? (Klub Trójki)
– Nie wierzmy, że losy Irlandczyków były takie same, jak losy Polaków. Nasze wyjście, emigracja po rozbiorach, po powstaniach, było zupełnie czymś innym! – zastrzega już na samym początku Ernest Bryll, poeta, tłumacz, były ambasador Polski w Irlandii. – "Odlot dzikich gęsi" to jest pewnego rodzaju tożsamość historyczna Irlandii. Więcej, to tożsamość legendy – tłumaczy.
– Wielu Irlandczyków zrobiło kariery w wojsku francuskim za Ludwika XIV, ale także np. hiszpańskim: byli marszałkami, byli generałami. Wszystkie kraje zachodnie potrzebowały wówczas, na przełomie XVII i XVIII w., żołnierzy, ponieważ stale toczyły się wojny. To trwało aż do początku XIX w. – dodaje Katarzyna Gmerek, badaczka relacji historyczno-kulturalnych miedzy Polską a Irlandią.
Siúil, A Rún/YouTube ClannadOfficial
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Ernest Bryll (poeta, tłumacz, były ambasador Polski w Irlandii), Katarzyna Gmerek (badaczka relacji historyczno-kulturalnych miedzy Polską a Irlandią)
Data emisji: 9.10.2020
Godzina emisji: 21.08
pr