"Boże, chroń królową". Rola Elżbiety II w życiu politycznym Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 23:00
W połowie listopada kilkanaście milionów osób na całym świecie usiadło przed ekranami swoich telewizorów i komputerów, by obejrzeć czwartą serię serialu "The Crown" o życiu królowej Elżbiety II. Kim naprawdę jest obecnie 94-letnia Elizabeth Windsor? Czy po 70 latach panowania nadal jest jedną z najważniejszych osób na świecie? Czy bez niej Wielka Brytania będzie istnieć w swoim obecnym kształcie?
Kadr z czwartego sezonu serialu The Crown. Olivia Colman jako królowa Elżbieta II
Kadr z czwartego sezonu serialu "The Crown". Olivia Colman jako królowa Elżbieta IIFoto: mat. promocyjne

House of cards serial 1200.jpg
Amerykańska polityka według Hollywood


Czwarta seria "The Crown" obejmuje wydarzenia z końca lat 70. i całe lata 80., a więc rządy ówczesnej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, wojnę o Falklandy czy konflikt z Irlandzką Armią Republikańską.

Królowa i dynastia Windsorów to kopalnia tematów, ale bez wątpienia najważniejszym z nich jest polityczne znaczenie królowej i jej rola w życiu politycznym Wielkiej Brytanii. 

Posłuchaj
51:54 2020_11_16 22_06_36_PR3_Klub_Trojki.mp3 Elżbieta II – ostatnia monarchini? (Klub Trójki)

 

– Coraz bardziej zbliżająca się śmierć królowej nie zamknie definitywnie pewnej epoki, tak jak ją w jakiś sposób otworzyła. Kiedy Elżbieta II wstępowała na tron, mówiło się, nawiązując do XVI wieku, że będzie to druga złota epoka elżbietańska – powiedział w "Klubie Trójki" dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Historia jednak potoczyła się inaczej. Nie tylko nie może być mowy o złotej epoce, ale i pękać w szwach zaczęło to, co Norman Davies nazwał Imperium Brytyjskim.

– Za parę miesięcy będziemy mieli wybory w Szkocji, a stawką tych wyborów jest referendum niepodległościowe. Według dzisiejszych sondaży zwolennicy niepodległości mają przewagę. Mamy też narastającą sytuację separatystyczną w Irlandii Północnej – skomentował gość Łukasza Jasiny.  – Być może królowa Elżbieta będzie ostatnią monarchinią prawdziwej Wielkiej Brytanii – podsumował.

The Crown: Sezon 4 | Oficjalny zwiastun | Netflix/Netflix Polska

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 16.11.2020
Godzina emisji: 22.06

pr

Czytaj także

Co wciąż łączy Wielką Brytanię i Australię?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 22:30
Są na świecie kraje, które, choć są oddzielnymi bytami, to wciąż istnieją jako wspólnota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandia: fenomen odlotów dzikich gęsi

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 22:15
Tym poetyckim zwrotem sami Irlandczycy określają zjawisko, kiedy młodzi ludzie prześladowani po upadku kolejnego powstania, bez żadnych perspektyw na przyszłość, uciekali do innych krajów Europy. Tam często robili kariery, ale marzyli, by stworzyć jednostki irlandzkie i z bronią w ręku wrócić do ojczyzny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekranowe losy polskiego Dnia Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 09:00
102 lata temu Polska odzyskała niepodległość. I choć 11 listopada jest datą raczej symboliczną - tego dnia podpisano w Compiègne zawieszenie broni kończące działania wojenne podczas I wojny światowej - jednak w naszej historii stanowi niezwykle ważny punkt. A jednak wskrzeszenie niepodległej Polski jest zaskakująco słabo obecne w naszej kulturze popularnej, np. w kinie. Dlaczego?
rozwiń zwiń