Kiedy Polska i Ukraina staną się partnerami strategicznymi?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 18:25
Sześć lat po Majdanie i półtora roku od wyboru Wołodymyra Zełenskiego trudno wciąż określić, jaki jest charakter relacji na linii Warszawa-Kijów. Polska i Ukraina wciąż są dalekie od tego, aby stać się partnerami strategicznymi. Ten stan rzeczy opisał Łukasz Adamski w tekście "Polska i Ukraina w spirali rozczarowań".
ілюстраційне фотоFoto: Shutterstock.com/Tomasz Bidermann

shutterstock_białoruś 1200.jpg
Białoruś – ponad miesiąc protestów i co dalej?

Wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce i Andrzeja Dudy na Ukrainie kończą się optymistycznymi deklaracjami na temat przyszłości wzajemnych stosunków. A jednak analitycy po obu stronach wskazują, że nie widać wielu konkretnych efektów "specjalnych relacji". Nie sprawdziły się też nadzieje na odblokowanie dialogu na temat przeszłości historycznej obu państw. 


Posłuchaj
51:52 2020_11_19 22_06_41_PR3_Klub_Trojki.mp3 Polska-Ukraina: spirala rozczarowań (Klub Trójki)

– Mimo wielokrotnych deklaracji na temat partnerstwa strategicznego ze strony władz obu państw uważam, że elity obu krajów żywią wobec siebie duże pokłady nieufności. Wpadły w spiralę rozczarowania, z której, pomimo zmiany rządów na Ukrainie, nie udało się wyjść. Osiągnięto jedynie zahamowanie pogarszania się stosunków – mówi analityk polityki w Europie Wschodniej Łukasz Adamski.

Po stronie Polski nagromadziło się dużo rozczarowania związanego z faktem, że ukraińskie elity – nie naród – nie traktują Polski i polskich interesów poważnie. Dodatkowo wynikają z zawiedzionych przekonań, że po odejściu prezydenta Petra Poroszenki nastąpi reset w stosunkach polsko-ukraińskich. 

– Najważniejsze jest to, że polski i ukraiński system polityczny nie są kompatybilne wobec siebie. A to powoduje kolejne problemy – dodaje Mykoła Rabczuk, analityk polityki międzynarodowej z Kijowa. – Gdyby na Ukrainie działała normalna gospodarka, gdyby był normalny ustrój polityczny bez szarej strefy nieformalnych układów, to myślę, że wszystkie inne kwestie mogły być łatwiej rozwiązywane – tłumaczy.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Łukasz Adamski (analityk polityki w Europie Wschodniej), Sławomir Dębski (Polski Instytut Polityki Międzynarodowej), Mykoła Rabczuk (analityk polityki międzynarodowej z Kijowa).
Data emisji: 19.11.2020
Godzina emisji: 22.08

pr

Czytaj także

Czy Wołodymyr Zełenski zdoła zmienić Ukrainę?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 22:00
Mijają ponad 2 miesiące od inauguracji prezydentury Wołodymyra Zełenskiego. Nowy prezydent wciąż cieszy się dużą popularnością i ma nadzieję, że jego ugrupowanie Sługa Narodu zdobędzie większość w ukraińskiej Radzie Najwyższej w wyborach 14 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Związki militarne z Ukrainą trzeba mieć". Prof. Andrzej Gil o Trójkącie Lubelskim

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 14:49
- Oczywiście jakieś związki militarne z Ukrainą trzeba mieć, zwłaszcza że Lublin jest przecież miejscem stacjonowania sztabu brygady wielonarodowej polsko-litewsko-ukraińskiej. Ale wydaje mi się, że to raczej skończy się na PR-ze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, odnosząc się do inicjatywy powołania Trójkąta Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydent pojechał budować fundament dobrych relacji polsko-ukraińskich". Suski o wizycie Andrzeja Dudy na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 17:15
- Polska jest głównym ambasadorem sprawy ukraińskiej w Unii Europejskiej. Mieszkańcy Ukrainy są za to wdzięczni. Prawda może być fundamentem do budowania dalszych dobrych stosunków między oboma państwami - powiedział Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń