Ridley Scott, najwybitniejszy żyjący reżyser brytyjski

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 23:15
Gdyby przedstawić karierę Ridleya Scotta na wykresie, jej linia wyszłaby mocno pofalowana – wielkie sukcesy przeplatają się z porażkami. Przynajmniej pod względem finansowym. Bo artystycznie zawsze był doceniany. Zresztą, kto wie, czym naprawdę jest sukces? "Łowca androidów" był spektakularną klapą, a dziś uznawany jest za jedno z arcydzieł kinematografii.
Ridley Scott
Ridley ScottFoto: Shutterstock.com/Tinseltown

shutterstock Sophia Loren 1200.jpg
Sophia Loren w opowieści o odchodzącym świecie

30 listopada Ridley Scott świętuje 83. urodziny. I gdyby miał ochotę podsumować swoje życie - choć pewnie tego nie zrobił, gdyż zawsze powtarza, że trzeba patrzeć w przyszłość - bilans wyszedłby na plus: 26 fabuł, drugie tyle reklamówek, krótkich metraży i seriali. To przyniosło mu cztery nominacje do Oscara, tyle samo do Złotych Globów, o reszcie nagród i nominacji nie wspominając...


Posłuchaj
53:21 2020_11_30 22_05_30_PR3_Klub_Trojki.mp3 Ridley Scott ma 83 lata (Klub Trójki)

Jednak tego typu wyliczanka to zaledwie statystyka i tak naprawdę niewiele znaczy. Podobnie jak sumy, które jego filmy zarobiły lub straciły. O wiele ważniejszy jest jego wpływ na brytyjską i światową kinematografię. A ten był naprawdę nie do przecenienia. 

The Martian | Official Trailer [HD]/YouTube 20th Century Studios 


Spójrzmy więc: debiutancki "Pojedynek" (1977), choć nie odniósł wielkiego sukcesu, został doceniony przez krytyków. I okazał się zwiastunem mody na filmy kostiumowe. Kolejny film - "Obcy - ósmy pasażer Nostromo" (1979) - okazał się wielkim hitem, klasykiem horroru SF, silnie wspierając narastającą falę mody na kino fantastyczne. 

Alien (1979) Trailer/YouTube Hitmon Tom


Trzecia produkcja - "Łowca androidów" (1982), znany też w Polsce pod oryginalnym tytułem "Blade Runner" - stał się tematem niezliczonych artykułów, rozpraw, a nawet książek. Początkowa klęska z czasem zamieniła się w gigantyczny sukces komercyjny i artystyczny. Dzisiaj ten film uważany jest za prekursora nurtu podejmującego tematykę przeludnienia, zmian klimatycznych inżynierii genetycznej, a nawet globalizacji.

Blade Runner (1982) Official Trailer/YouTube Movieclips Classic Trailers


Nie można też zapomnieć o "Gladiatorze" (2000), który udowodnił, że po blisko ćwierci wieku od debiutu reżyserskiego, Ridley Scott wciąż wie, jak robić filmy i wyznaczać trendy. Dramatyczna i widowiskowa historia zdradzonego rzymskiego generała przywróciła popularność produkcjom w stylu "miecz i sandały", a z Russela Crowe'a uczyniła wielką hollywoodzką gwiazdę. 

Gladiator (2000) Trailer #1/YouTube Movieclips Classic Trailers

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Data emisji: 22.10.2020
Godzina emisji: 22.08

pr

Czytaj także

Wyjątkowe pomysły w filmach Guillermo del Toro

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 15:50
W polskich kinach pojawił się właśnie "Kształt wody". Film Guillermo del Toro otrzymał aż 13 nominacji do tegorocznych Oscarów. Dlaczego warto oglądać filmy meksykańskiego reżysera?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Hollywood tak lubi remaki?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 13:00
Od piątku można oglądać w kinach remake klasycznego filmu ery VHS "Życzenie śmierci" z Charlesem Bronsonem w roli głównej. Skąd się wziął fenomen filmów nakręconych na nowo?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańska polityka według Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 22:00
Do wyborów prezydenckich w USA – jednym z najważniejszych (jeżeli nie na najważniejszym) kraju na świecie, zostały już tylko dwa miesiące. Jak fikcja mierzy się z prawdą w amerykańskich kampaniach prezydenckich? Jak wybory prezydenckie pokazuje nam Hollywood? – Polityka amerykańska jest teatrem – stwierdził krytyk filmowy i publicysta Łukasz Adamski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znikające punkty na filmowej mapie. Czy multipleksy pożrą tradycyjne kina?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 09:00
- Kina w małych miejscowościach padały w latach '90 jak muchy. Paradoksalnie w ostatnich latach zaczęły się jednak odradzać - mówił w Polskim Radiu 24 krytyk filmowy Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń