Cicha, samotna noc. Odmienić święta osób starszych

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 23:00
Święta to czas nadziei. Jednak dla setek samotnych seniorów od lat to jedne z najsmutniejszych dni w roku. Ten stan rzeczy stara się zmienić Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich", które rozpoczęło kampanię "Podaruj Wigilię". – Jedną z najpiękniejszych kolęd jest "Cicha noc", ale dla starszych samotnych ludzi jest to przejmująco cicha noc – powiedziała w "Klubie Trójki" dyrektor stowarzyszenia Joanna Mielczarek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Maren Winter

Posłuchaj
52:50 2020_12_07 22_06_22_PR3_Klub_Trojki.mp3 Obecność to najlepszy prezent. Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" i kampania ''Podaruj święta" (Klub Trójki)

 

senior samotność izolacja osoba starsza kobieta 1200.jpg
Samotność osoby starszej w izolacji – jak z nią walczyć?

Tegoroczna kampania jest oparta na przejmującym spocie zatytułowanym "Moc niewidzialności", który ukazuje świat z perspektywy podopiecznych Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" i zachęca do pomocy seniorom. Bohaterka spotu – starsza, mieszkająca samotnie kobieta, mówi w nim: "Samotność sprawia, że znikamy. Stajemy się niewidzialni".

Moc niewidzialności_mbU_2020/Youtube mali bracia Ubogich

– Tak naprawdę każdy z nas mógł w tym roku dotkliwie odczuć samotność – stwierdziła Joanna Mielczarek. – Działo się to w okresie świąt wielkanocnych, kiedy byliśmy w lockdownie i mieliśmy utrudniony kontakt z naszymi najbliższymi. Dla starszych samotnych osób taka izolacja jest ich rzeczywistością. Nasza kwarantanna skończyła się, ale osoby starsze w niej zostały – podkreśliła.

Stowarzyszenie planuje, aby w ramach kampanii "Podaruj Wigilię" do każdego z podopiecznych dotrzeć z wigilijnym posiłkiem, upominkiem i świąteczną ozdobą. Dzięki wolontariuszom odbędą się spotkania online seniorów i wolontariuszy, by wszyscy mogli złożyć sobie życzenia i wspólnie kolędować.

– Marzeniem tych osób są prawdziwe święta wśród ludzi. To, żeby ktoś o nich pomyślał, żeby ktoś złożył im życzenia lub żeby oni mogli złożyć komuś życzenia. Oni też mają w sobie dużo serdeczności, którą chcą się dzielić – opowiadała wolontariuszka Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" Małgorzata Karpińska. – Staramy się być ich głosem i mamy nadzieję, że dociera on do coraz większej liczby osób. Dzięki temu ludzie otwierają swoje serca – dodała.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Elżbieta Korczyńska
Goście: Joanna Mielczarek (dyrektor Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich") i Małgorzata Karpińska (wolontariuszka Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich)
Data emisji: 07.12.2020
Godzina emisji: 22.06

Elżbieta Korczyńska/kr


Czytaj także

Seniorzy w sieci

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:05
Dystans społeczny w dobie pandemii nie musi oznaczać braku kontaktu ze światem. Wręcz przeciwnie – ten czas można wykorzystać do nabywania nowych umiejętności pomocnych w życiu rodzinnym, towarzyskim i zawodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy w pandemii. Jak możemy im pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 20:40
Dobre chęci na złe czasy - to jak najbardziej pożądana dziś postawa, dlatego zachęcamy Was, by dołączyć do akcji Czwórki #pomagamseniorom. Ośrodki pomocy społecznej łączą seniorów i wolontariuszy, którzy mieszkają w okolicy i są gotowi nieść pomoc. Można m.in. zrobić zakupy, ale też zwyczajnie porozmawiać przez telefon z samotnym seniorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca – współczesny koń trojański

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 23:00
Dane Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, organizatora i promotora obchodów Światowego Dnia Cukrzycy, są alarmujące. Do roku 2030 liczba osób z cukrzycą może wzrosnąć do 578 milionów, a obliczenia te dotyczą tylko dorosłych pacjentów. Obecnie połowa z 463 milionów chorych pozostaje niezdiagnozowana, co oznacza, że 232 miliony osób na świecie nie mają świadomości, że chorują na cukrzycę.
rozwiń zwiń