Wojna i koronawirus: tragedia syryjskich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 23:15
Świat i media działają skokowo: skupiają się na wydarzeniu na pewien czas, by potem o nim zapomnieć, bo ich uwaga przenosi się w inny rejon. A to, co było obecne niemal bez przerwy w światowych serwisach, teraz przestaje istnieć w przestrzeni informacyjnej i nie jest warte nawet małej wzmianki. I tak też jest z wojną w Syrii. Dlatego umyka nam kolejna wojna, a raczej – dramatyczna walka z koronawirusem w północnej części tego kraju.
Wojna i koronawirus: tragedia syryjskich dzieci
Foto: Freedom House/flickr/CC BY 2.0

shutterstock_syria 1200.jpg
Operacja Omar

Najbardziej zagrożone są dzieci: bardzo osłabione traumą wojenną, mieszkają w przepełnionych obozach przejściowych, bez możliwości izolacji. Ich rodzice są tak biedni, że nawet nie zastanawiają się, co kupić: jedzenie czy maseczkę? Wojna i pandemia koronawirusa doprowadziły do sytuacji, w której brakuje tam dosłownie wszystkiego. Co dzieje się w prowincji Idlib w północnej Syrii, jak mieszkańcy i lekarze próbują ratować swoje życie?


Posłuchaj
02:25 2020_12_09 06_16_27_PR3_Pora_na_Trojke.mp3 Rok 2021 będzie rokiem Stanisława Lema (Pora na Trójkę)

Ograniczony dostęp do czystej wody, toalet, w namiotach mieszkają dwie, trzy rodziny: tak wygląda dramat setek tysięcy ludzi wygnanych ze swoich domów. A wśród nich ponad pół miliona dzieci... Oto świat obrócony w gruzy, ale żyjący i od 10 lat próbujący przetrwać zło wojny, a teraz dodatkowo doświadczony pandemią koronawirusa.

– W marcu minie 10 lat od momentu, kiedy wybuchła wojna w Syrii. Sytuacja zarówno tych rodzin, które zostały w kraju, jak i tych, które uciekły, niestety w ogóle się nie zmienia. I, co gorsza, nie widać nadziei na poprawę – mówi Małgorzata Osińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

– Teraz jest tam zima. Nie ma co prawda śniegu, ale wieją przeraźliwe wiatry. Tymczasem namioty sklecone z kilku warstw brezentu i kawałków blachy falistej nie zapewniają odpowiedniego schronienia. Dlatego pomoc takich organizacji humanitarnych, jak Polska Misja Medyczna, jest bezcenna, chociaż umożliwiają tym ludziom zaledwie wegetację – tłumaczy.

– Sygnały w sprawie epidemii koronawirusa dobiegające z prowincji Idlib są alarmujące. A tam sytuacja humanitarna jest po wielokroć gorsza niż chociażby w sąsiednich prowincjach irackich – dodaje prof. Łukasz Fyderek, znawca Bliskiego Wschodu. - Nie sprzyja temu także zamknięcie granic z powodu pandemii – dodaje.

Roki i Przyjaciele – Aleppo umiera [Official Music Video]/YouTube Roki


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Małgorzata Osińska-Chart (Polska Misja Medyczna), prof. Łukasz Fyderek (znawca Bliskiego Wschodu, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 8.12.2020
Godzina emisji: 22.08

pr


Czytaj także

Triduum Paschalne na Bliskim Wschodzie w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 15:30
Pod koniec marca drzwi Bazyliki Grobu Pańskiego, czczonej w tradycji chrześcijańskiej jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa, zostały zamknięte. Ostatni raz świątynia musiała zostać zamknięta w 1349 roku, w obawie przed epidemią dżumy, która zebrała krwawe żniwo na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt armeńsko-azerski przybiera na sile. Czy to początek wojny na Kaukazie?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 16:00
Od 27 września w Gorskim Karabachu toczą się walki z użyciem ciężkiego sprzętu, artylerii i lotnictwa. Obie strony konfliktu – Armenia i Azerbejdżan – informują o ofiarach i poważnych stratach. Do tej pory trwających od niedzieli w walkach o Górski Karabach zginęło prawie 100 osób, w tym wielu cywili. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus: na pierwszej linii frontu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 22:15
Nowe restrykcje, widmo kolejnego lockdownu, czyli zamknięcia granic państw i ludzi w domach, każdego dnia przerażające dane o wzroście zakażeń i, przede wszystkim, liczby ofiar – tak wygląda dzisiaj świat w dobie pandemii koronawirusa. Jednak mimo wszystko strach miesza się z nadzieją, że ludzie będą potrafili sobie z tą zarazą poradzić...
rozwiń zwiń