Ekologia w ujęciu filozoficznym i ideologicznym

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 23:15
Od 19 lat Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz fundacja Lubelska Szkoła Filozofii organizują międzynarodowe sympozjum z cyklu "Przyszłość cywilizacji Zachodu". Tym razem pod tytułem "Ekologia - nauka czy ideologia".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

betonoza jan mencwel 1200.jpg
Jan Mencwel. Jak mądrze myśleć o drzewach, zanim zaleje nas betonoza

- Przyzwyczailiśmy się do mylnego pojmowania słowa "ekologia". Jest ono sprowadzane do nauki o środowisku biologicznym, gdy tymczasem geneza tego słowa sięga "domu człowieka" - mówi filozof prof. Piotr Jaroszyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - "Oikos" po grecku znaczy "dom". Chodziło więc o dom, który składa się z wielu pokoleń, służby, własnej ziemi. I to była ta ekologia pierwotna, ludzka - tłumaczy.


Posłuchaj
52:30 2020_12_10 22_06_11_PR3_Klub_Trojki.mp3 Ekologia, filozofia, ideologia (Klub Trójki)

 

- W połowie XIX w. niemiecki przyrodnik i darwinista Ernest Haeckel, można powiedzieć, przesunął środek ciężkości z "domu rodziny" na "środowisko przyrodnicze" - wyjaśnia prof. Jaroszyński.

- Oczywistą jest rzeczą, że trzeba chronić środowisko naturalne. Człowiek ma zdolność, aby punktowo, na niewielkich obszarach całkowicie niszczyć środowisko - zabijać zwierzęta, niszczyć roślinność - czasami dla centa zysku. I jest rzeczą oczywistą, że z tym trzeba walczyć - mówi publicysta Robert Tekieli.

- Natomiast zrobiono krok dalej, przewartościowano pojęcia i dziś ważniejsza od ludzi jest przyroda, co jest absurdem - dodaje.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: prof. Piotr Jaroszyński (filozof, KUL), Robert Tekieli (publicysta, dziennikarz)
Data emisji: 10.12.2020
Godzina emisji: 22.06

pr

Czytaj także

Drzewa a klimat, czyli co nam szumem mówi las?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 00:27
- Zazwyczaj myślimy o tym, jak drzewa i lasy wpływają na klimat, ale najważniejszą rzeczą jest to, że klimat wpływa na nie - mówi prof. Bogumiła Jędrzejewska z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 21:42
Fale upałów, długotrwałe susze, niedobory wody – od kilku lat doświadczamy tego także w Polsce. Wraz ze zmianami klimatu rośnie świadomość, już nie tylko wśród naukowców, nadciągającej katastrofy klimatycznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problem każdego z nas. Jak zacząć żyć "eko"?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 19:00
Paulina Górska skończyła socjologię i kilka lat pracowała jako dziennikarka. Po urodzeniu dziecka zaczęła myśleć o tym, w jakim świecie będzie żyło jej dziecko i co może zrobić jeden człowiek, żeby chronić środowisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile zwierzęcia jest w człowieku?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 23:15
Pandemia sprawiła, że zwierzęta stały się nam bliższe. Chętniej adoptujemy je ze schronisk, traktując jako rodzinę zastępczą, a nawet po prostu jak rodzinę. Są i będą dyskutowane również prawa zwierząt, choć może lepiej byłoby mówić o obowiązkach człowieka wobec nich. Rzadko jednak zastanawiamy się, jak bardzo zwierzęta są obecne w naszej kulturze, obyczajach, postrzeganiu świata.
rozwiń zwiń