Fakty i mity o współczesnych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 23:15
Chiny to po Stanach Zjednoczonych bodaj najważniejsze państwo na świecie. Ale co o nich wiemy? Czy nasza wiedza o Państwie Środka jest rzetelna, czy może jest to zbiór mitów, które rozwijają się w najlepsze – również pod wpływem władz chińskich i ich propagandy?
Na zdjęciu: uroczystości 90-lecia partii komunistycznej Chin w mieście Foshan w 2019 roku
Na zdjęciu: uroczystości 90-lecia partii komunistycznej Chin w mieście Foshan w 2019 rokuFoto: Shutterstock.com / windmoon

irlandia pomnik niepodległość 1921 1200.jpg
100-lecie odzyskania niepodległości przez Irlandię

W latach 80. XX w. Chiny kierowane przez Deng Xiaopinga były dopiero na początku drogi, która zaprowadziła je tu, gdzie są dzisiaj. A świat sceptycznie przyjmował ich zapowiedzi, że staną się światową potęgą. Dzisiaj z Państwem Środka muszą się liczyć wszyscy. To prawda, czy mit, że Chiny stały się krajem, który, w ten lub inny sposób, ma wpływ na życie każdego z nas?


Posłuchaj
52:58 2020_12_14 22_05_48_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jakie są Chiny, co o nich wiemy? (Klub Trójki)

– Myślę, że gdybyśmy dobrze poszukali, to znaleźlibyśmy państwa, gdzie pozycja i znaczenie Chin jest niewielkie, słabe. Jednak takie kraje można policzyć na palcach jednej ręki – stwierdza dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – To nie jest mit, ze ChRL są potęgą międzynarodową, chociaż one same przedstawiają się tak, jakby jeszcze nie miały takiego znaczenia – dodaje.

– Same Chiny z różnych powodów w pewnym stopniu ukrywają swoją siłę, możliwości i pozycję. Ale ich rola na arenie międzynarodowej w kontekście politycznym i gospodarczym, trochę mniej – kulturalnym, jest rzeczywiście znacząca – potwierdza dr Przychodniak. – Jednak z drugiej strony perspektywa dwubiegunowa, stwierdzenie, że rywalizacja amerykańsko-chińska urządza nam świat, jest mitem. Jest wyraźnie nadużywana w stosunku do tego, co się dzieje w polityce międzynarodowej – dodaje.

Chiny vs. USA. Wojna Imperiów/YouTube Filmy dokumentalne PL


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: dr Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 14.12.2020
Godzina emisji: 22.05

pr

Czytaj także

Białoruś: meandry i paradoksy polityki historycznej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 23:00
Od trzech miesięcy mówimy w Polsce o Białorusi więcej niż zwykle, choć to i tak za mało, bo przecież dotyczy naszego sąsiada. A jeszcze mniej mówimy o białoruskiej historii i polityce historycznej. A te w rządach Aleksandra Łukaszenki odgrywają niezwykle istotną rolę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czołowy hongkoński aktywista Joshua Wong przyznał się do zarzutów. Pozostanie w areszcie do wydania wyroku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 09:42
Joshua Wong i dwoje innych działaczy demokratycznych w Hongkongu przyznało się w poniedziałek do nawoływania do protestu przed kwaterą główną policji w czerwcu 2019 roku, za co grozi im długoletnie więzienie. Sąd zdecydował, że pozostaną w areszcie do czasu wydania wyroku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież wspomniał o "biednych Ujgurach". Ostra reakcja Chin

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 06:56
Chiny skrytykowały we wtorek papieża Franciszka za jego wypowiedź, w której wspomina on o cierpieniu chińskiej mniejszości muzułmańskiej - Ujgurów. Rzecznik chińskiego MSZ określił słowa papieża jako niemające związku z rzeczywistością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po szczycie w Brukseli: kurz opada, co pozostaje?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 16:15
Nie było weta Polski i Węgier. Z czego więc na szczycie w Brukseli zrezygnowano i co pozostało z rozporządzenia o praworządności? Wracają też rozmowy o wykorzystaniu funduszu odbudowy oraz przyszłego budżetu Unii Europejskiej. We Włoszech wybuchła już z tego powodu pierwsza kłótnia polityczna i pojawiła się groźba upadku rządu. Ponadto Unia zgodziła się na ostrzejsze normy klimatyczne na najbliższe lata.
rozwiń zwiń