Afryka: jak uwolnić jej wielki potencjał, jak wspomóc mieszkańców?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Afryka: jak uwolnić jej wielki potencjał, jak wspomóc mieszkańców?
Ghanijka z synem.Foto: Shutterstock/Sura Nualpradid

Ten kontynent naznaczony jest niewolnictwem i kolonializmem, ale także własnymi skorumpowanymi elitami. Jednak czy tylko tak powinno się patrzeć na Afrykę? Przecież tworzy się tam wspaniałą muzykę, sztukę, pisze się książki, a także w pięknym stylu, krytycznie, opisuje własną, niezwykle bogatą historię.


Afryka woda Martchan 100.jpg
Woda w Afryce – przekleństwo i zbawienie

Ponad 77 procent mieszkańców Afryki ma poniżej 35 lat. Jakie mają oczekiwania co do przyszłości w erze internetu, ale także koronawirusa? Co zrobić, by w tych ludziach uruchamiać potencjał, by nie musieli wyjeżdżać do "lepszego świata"? Świata, w którym przecież prawie zawsze stają się osobami drugiej lub nawet trzeciej kategorii. 

Jak Europa i – szerzej – Zachód powinien się włączyć w proces zatrzymania tych ludzi na miejscu, w swoich społecznościach? Tym bardziej że wielu z nich deklaruje, że tak naprawdę chcą zostać w ziemi przodków i starać się tu utrzymać.


Posłuchaj

53:33
Przyszłość Afryki, to także przyszłość Europy (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wiele razy mówiło się o planie Marshalla dla Afryki; deklarowano kwoty pomocy, jednak nadal problem pracy i płacy wśród tak zwanych zwykłych ludzi pozostaje. – Cały czas musimy pamiętać, że Tanzańczykom, czy szerzej – Afrykańczykom, nie zależy na wyjeździe do Europy czy USA z tego powodu, że tam życie jest ciekawsze, lecz dlatego, że nie mają możliwości rozwoju u siebie, na miejscu – potwierdza Krzysztof Buzalski​, ambasador RP w Tanzanii.

You deserve to know cz. 1/YouTube Polska pomoc


– Więc musimy sobie uświadomić, że to jest fundamentalny problem, przed którym stoimy my – Europejczycy, Unia Europejska, Zachód. Bo jeśli Afrykańczycy nie będą mieli szansy na rozwój u siebie, będą jej szukali tam, gdzie będzie im się wydawało, że życie jest lepsze, czyli w Europie – zgadza się Robert Zduńczyk z Fundacji Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia.

– Projekty wspomagające inicjatywy miejscowe, rozwój lokalnej przedsiębiorczości pozwalają Afrykańczykom się rozwijać, dają im wiarę we własne siły i nadzieję, że się uda, że coś się zmieni na lepsze – tłumaczy Krzysztof Buzalski. – My za nich nie rozwiążemy ich problemów, ale możemy ich wspomóc – dodaje.

You deserve to know cz. 2/YouTube Polska pomoc


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Robert Zduńczyk (Fundacja Ekonomiczna Polska – Afryka Wschodnia), Krzysztof Buzalski (ambasador RP w Tanzanii)
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 22.05

pr

Polecane