Czy musimy marnować żywność?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 11:00
Rocznie w polskich koszach ląduje 5 mln ton żywności, z czego za blisko 3 mln ton odpowiadają konsumenci. To tak jakby w każdej sekundzie w polskich domach do śmieci trafiało 92 kg jedzenia, czyli 184 bochenki chleba.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/joerngebhardt68

samotność święta senior 1200.jpg
Cicha, samotna noc. Odmienić święta osób starszych

Te alarmujące dane zebrał Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB), który wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego podjął się realizacji badań w projekcie PROM, mających na celu oszacowanie poziomu strat, począwszy od produkcji poprzez przetwórstwo, transport, dystrybucję po gastronomię i konsumentów.


Posłuchaj
52:23 2020_12_21 22_06_49_PR3_Klub_Trojki.mp3 Jaka jest skala marnotrawstwa żywności w Polsce i jak ją zmniejszyć? (Klub Trójki)

 

Na każdym z etapów marnowanej żywności są rozwiązania, które pozwalają zminimalizować straty. To ważne zwłaszcza w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, kiedy marnujemy jeszcze więcej. W Polsce to pierwsze tak kompleksowe badania dotyczące marnowania żywności. O ich wynikach opowiedział dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego.

– Gospodarstwa to w naszym kraju największe ogniwo, które ma wpływ na straty i marnowanie żywności – stwierdził gość Elżbiety Korczyńskiej. – Jeżeli chodzi o pozostałe ogniwa, w transporcie są one niewielkie i wynoszą poniżej 1 proc., a w gastronomii trochę więcej niż 1 proc. całości. Następny jest handel z wynikiem ok. 7 proc., a jeżeli chodzi o produkcję rolną, jest to ponad 15 proc., co można porównać z przetwórstwem – wymieniał.

W zapobieganiu marnowaniu żywności pomóc ma kampania społeczna "Jedz Bez Wyrzutów". Jak nie marnować żywności – tego też uczy od lat Federacja Polskich Banków Żywności, (organizacja pożytku publicznego) zrzeszająca 31 Banków Żywności w całej Polsce. Federacja prowadzi też świąteczną zbiórkę żywności, w związku z pandemią w innej formie niż podczas minionych lat. Zbiórka potrwa do świąt.

Blok 7/1 O marnowaniu jedzenia – jak go unikać?- wykład Marek Borowski/Warszawski Festiwal Kulinarny

Gościem audycji był także Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Elżbieta Korczyńska
Goście: Marek Borowski (prezes Federacji Polskich Banków Żywności), dr inż. Krystian Szczepański (dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego)
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 22.06

Elżbieta Korczyńska/kr


Czytaj także

Ekologia w ujęciu filozoficznym i ideologicznym

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 23:15
Od 19 lat Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz fundacja Lubelska Szkoła Filozofii organizują międzynarodowe sympozjum z cyklu "Przyszłość cywilizacji Zachodu". Tym razem pod tytułem "Ekologia - nauka czy ideologia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta Bożego Narodzenia – skąd tak właściwie się wzięły?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 23:00
Większość z nas jest przekonana, że Boże Narodzenie – a zwłaszcza Wigilia – są "od zawsze" takie same: tak samo ubrane drzewko, takie same potrawy, podobny, wesoły nastrój… Nie każdy zastanawia się nad genezą zwyczajów, które kultywujemy co roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afryka: jak uwolnić jej wielki potencjał, jak wspomóc mieszkańców?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 23:15
Ten kontynent naznaczony jest niewolnictwem i kolonializmem, ale także własnymi skorumpowanymi elitami. Jednak czy tylko tak powinno się patrzeć na Afrykę? Przecież tworzy się tam wspaniałą muzykę, sztukę, pisze się książki, a także w pięknym stylu, krytycznie, opisuje własną, niezwykle bogatą historię.
rozwiń zwiń