Pszczoły i ludzie – renesans bartnictwa

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 23:00
Wiemy, że bez pszczół nie ma życia na naszej planecie. Nie każdy jednak wie, że można hodować je poza ulem. Bartnictwo, czyli chów pszczół w specjalnie wydrążonych dziuplach drzew, wraca z zapomnienia. Dowodem na to są dziesiątki bractw promujących pszczelarstwo leśne i wpisanie tradycyjnego bartnictwa z Polski i Białorusi na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/vara yaiklang

pszczoła pszczoły ule 1200.jpg
Z miłości do… pszczół

Bartnictwo to pasjonaci oraz relacje ludzi i pszczół, które wcale nie są traktowane jedynie jako zwierzęta hodowlane. Bartnictwo to także filozofia i kultura, mająca wpływ na cały ekosystem, a zarazem historia sięgająca XIV wieku i czasów króla Kazimierza Wielkiego. 


Posłuchaj
53:30 2020_12_29 22_05_43_PR3_Klub_Trojki.mp3 Czym są pszczoły dla człowieka? (Klub Trójki)

 

Jednym z gości wtorkowego "Klubu Trójki" był Piotr Piłasiewicz, założyciel Bractwa Bartnego i autor wniosku o wpisanie tradycyjnego bartnictwa z Polski i Białorusi na listę UNESCO. 

– Bartnictwo jest wspaniałym elementem, który łączy nasze narody i jest wspólnym dziedzictwem narodów dawnej Rzeczypospolitej. Od 2008 roku były projekty polegające na implementacji wzorów z Baszkirii. Ściągano bartników z dalekiego Uralu po to, by pokazali nam, jak zakłada się barcie, kiedy te same wzorce można było znaleźć na poleskich bagnach i na białoruskiej prowincji – opowiadał rozmówca Michała Żakowskiego. – Wpisanie na listę UNESCO to pewien etap na drodze promocji bartnictwa jako hobby, formy spędzenia czasu na łonie przyrody, w kontakcie z naturą, etap znalezienia swojego miejsca w lesie – dodał. 

Czym są pszczoły dla bartnictwa i dlaczego mówimy teraz o jego renesansie?  Pszczoły są sercem bartnictwa. Coraz częściej w bartnictwie dba się o dobrostan tego zwierzęcia, który jest podkreślany w kontekście całego ekosystemu – mówiła Karolina Echaust, ekspert zajmujący się naukowo relacjami człowieka i pszczół. – Zauważyłam duże zainteresowanie ludzi tym tematem. Jestem ciekawa tego, co będzie działo się w kolejnych latach – podsumowała.

Treebeekeeping culture - tradition of Poland and Belarus/Piotr Piłasiewicz

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Karolina Echaust (ekspert zajmujący się naukowo relacjami człowieka i pszczół), Piotr Piłasiewicz (założyciel Bractwa Bartnego i jeden z inicjatorów wniosku do UNESCO)
Data emisji: 29.12.2020
Godzina emisji: 22.06

kr

Czytaj także

Woda w Afryce – przekleństwo i zbawienie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 22:00
Woda – współcześnie dotyczy jej cała gama kłopotów trapiących ludzkość. Mamy problemy z jej czystością, dostępnością, brakiem, ale i nadmiarem. W Afryce, powszechnie kojarzonym z suszą, woda jest jednym z życiowych problemów, którym ludzie zmagają się na co dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głód na świecie: czy ten problem można rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 22:15
Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla trafiła do Światowego Programu Żywnościowego za walkę z głodem. Mimo to, a może właśnie dlatego, warto zadać pytanie: dlaczego teraz zdecydowano, że największym problemem świata jest głód? Czy tegoroczna nagroda nie jest po prostu przypadkiem świadczącym o braku rozeznania noblowskiego jury wśród kandydatur?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy musimy marnować żywność?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 11:00
Rocznie w polskich koszach ląduje 5 mln ton żywności, z czego za blisko 3 mln ton odpowiadają konsumenci. To tak jakby w każdej sekundzie w polskich domach do śmieci trafiało 92 kg jedzenia, czyli 184 bochenki chleba.
rozwiń zwiń