Polonez. Historia pewnego tańca

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 23:00
– Polonezy pisali już kompozytorzy barkowi, miedzy innymi Bach. Polonez na przełomie XVI i XVII wieku zaczął być tańcem modnym, podobnie jak tańce włoskie i francuskie. Ze względu na swoją szlachetność królował na europejskich dworach – mówi w Trójce prof. Karol Radziwonowicz.
Obraz Kornela Szlegela Polonez pod gołym niebem
Obraz Kornela Szlegela "Polonez pod gołym niebem"Foto: domena publiczna (wikimedia)

Chyba każdy wie, że polonez to taniec polski. Tak jak suknia à la polonaise, modna na dworach francuskich przed rewolucją 1789 roku. Sama nazwa wskazuje, jakie było pochodzenie tego tańca i stroju. Ale skąd się wzięły, kto zaczął je propagować, tańczyć, grać? Dlaczego do tej pory polonez otwiera bale? Co jest jego cechą charakterystyczną? 


Uczestnicy balu w strojach historycznych podczas poloneza, Lwów 1931 rok, fot. NAC/Marek Munz Uczestnicy balu w strojach historycznych podczas poloneza, Lwów 1931 rok, fot. NAC/Marek Munz

A poza tym – jakie inne polskie tańce zrobiły międzynarodową karierę? Kiedy je tańczono i co im sprzyjało? Jakie okoliczności?


krawaty 1200.jpg
Ubiór ma znaczenie. Grzegorz Sieczkowski: w Anglii wojskowi rozpoznają się po krawatach

Posłuchaj
51:31 2020_12_30 22_05_20_PR3_Klub_Trojki.mp3 Polonez. Skąd pochodzi i jak rozwijał się jeden z najbardziej znanych tańców? (Klub Trójki)

 

W audycji rozmawiamy o rodowodach najważniejszych polskich tańców (polonez, oberek, kujawiak, krakowiak, mazur) oraz o polce, która jest… czeska.

Jak tańczyć poloneza? Figury taneczne / Instytut Muzyki i Tańca 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: prof. Karol Radziwonowicz (pianista, pedagog, prezes Towarzystwa im. Ignacego Paderewskiego)
Data emisji: 30.12.2020
Godzina emisji: 22.05

Monika Małkowska/mk

Czytaj także

(Chóralne) kolędowanie w różnych epokach i krajach

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 21:00
Kolędy, śpiewki i różne radosne utwory zapowiadające Boże Narodziny z różnych epok i krajów, śpiewane chóralnie, na głosy. Śpiewanie na głosy – to sztuka wspólnego radowania się, przeżywania świątecznej aury, cudu muzyki i bycia w zjednoczonej muzyką grupie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boże Narodzenie po polsku w... Himalajach

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 23:00
– Wigilia jest najtrudniejszym dniem podczas wypraw wysokogórskich, trudniejszym nawet niż odwrót, kiedy nie uda się zdobyć szczytu – mówi w Trójce Monika Rogozińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Różne kraje, odległe epoki. Świąteczna podróż z "Francuskim łącznikiem"

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 14:07
– Najpiękniejsze w roku święta nie zawsze przebiegają po naszej myśli i zdarza się z przyczyn od nas niezależnych, że nie możemy obchodzić ich w rodzinnym czy przyjacielskim gronie i wtedy Boże Narodzenie trzeba mieć w sobie. Trzeba łączyć się z bliskimi myślami i uczuciami, kiedy fizycznie jest to nie do zrealizowania. Wojna czy choroba nieraz stają w poprzek planom, czy tradycji. Trzeba przetrwać i pomocna jest w tym muzyka, ta tradycyjna i ta mniej znana – mówiła Monika Małkowska
rozwiń zwiń