Robert Duvall: aktor prawie doskonały

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 23:00
Istnieje niewielka grupa aktorów, których role będziemy pamiętali zawsze. Startowali w latach 60. i 70. jako twarze nowego, odmienionego Hollywood. Dziś 90 lat kończy jeden z nich – Robert Duvall.
Robert Duvall
Robert DuvallFoto: shutterstock.com/Featureflash Photo Agency

Ojciec chrzestny III.jpg
"Ojciec chrzestny" powraca w nowej wersji

Robert Selden Duvall urodził się 5 stycznia 1931 roku w San Diego jako syn Mildred Virginii i Williama Howarda Duvallów. Ojciec, admirał United States Navy chciał, by syn poszedł w jego ślady. Robert przez krótki okres pełnił służbę wojskową w United States Army jako starszy szeregowy podczas wojny koreańskiej, jednak ostatecznie wybrał aktorstwo. W 1953 ukończył studia na wydziale dramatu w Principia College w Elsah w Illinois. 


Posłuchaj
53:00 2021_01_05 22_06_30_PR3_Klub_Trojki.mp3 Trudne początki i oszołamiająca kariera Roberta Duvalla (Klub Trójki)

 

Po powrocie z Korei przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie zamieszkał w wynajętym mieszkaniu. Jego współlokatorami byli Dustin Hoffman, Gene Hackman i James Caan. W 1955 studiował w nowojorskiej The Neighborhood Playhouse School of the Theatre. 

Początkowo jego kariera nie toczyła się łatwo. Mimo że jego role teatralne były dobrze oceniane przez krytykę, nie odnosił sukcesów, dlatego pracował m.in. jako pracownik poczty i kierowca. Przełom przyniosła rola Boo Radleya w filmie "Zabić drozda" Roberta Mulligana. 

Robert Duvall (w środku) jako Tom Hagen w "Ojcu chrzestnym" Francisa Forda Coppoli Foto: mat. promocyjne Robert Duvall (w środku) jako Tom Hagen w "Ojcu chrzestnym" Francisa Forda Coppoli Foto: mat. promocyjne

Dziś Roberta Duvalla pamiętamy przede wszystkim z roli muzyka country Maca Sledge'a w "Pod czułą kontrolą" Bruce'a Beresforda, Toma Hagena – consigliere rodziny Corleone w "Ojcu chrzestnym" czy wreszcie szalonego podpułkownika Billa Kilgore’a z "Czasu apokalipsy" Francisa Forda Coppoli.

W wieku 90. lat Robert Duvall ma na swoim koncie niezliczone role filmowe, sześć nominacji do Oscara, statuetkę za występ w "Pod czułą kontrolą" oraz cztery Złote Globy. W 2011 roku został uhonorowany swoją gwiazdą w hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

I Love the Smell of Napalm in the Morning - Robert Duvall in APOCALYPSE NOW - Film Clip/StudiocanalUK

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Data emisji: 05.01.2021
Godzina emisji: 22.06

kr

Czytaj także

Sophia Loren w opowieści o odchodzącym świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 22:05
Sophia Loren po latach przerwy znów stanęła przed kamerą. W Internecie odbyła się premiera filmu "Życie przed sobą".  - Madame Rosa, grana przez Sophię Loren jest w stylu wielu postaci kreowanych wcześniej przez nią. To kobieta silna, choć doświadczona przez los, bardzo rodzinna, umiejąca bardzo twardo zarządzać tym, co jej podlega – mówi Łukasz Jasina, który zachęca do obejrzenia obrazu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ridley Scott, najwybitniejszy żyjący reżyser brytyjski

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 23:15
Gdyby przedstawić karierę Ridleya Scotta na wykresie, jej linia wyszłaby mocno pofalowana – wielkie sukcesy przeplatają się z porażkami. Przynajmniej pod względem finansowym. Bo artystycznie zawsze był doceniany. Zresztą, kto wie, czym naprawdę jest sukces? "Łowca androidów" był spektakularną klapą, a dziś uznawany jest za jedno z arcydzieł kinematografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

John le Carré i inni, czyli jak Brytyjczycy rozliczają swoją historię

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 23:00
Nikt równie ciekawie jak Brytyjczycy nie rozlicza swojej historii w literaturze i kinie. 12 grudnia 2020 roku zmarł pisarz, który jak nikt potrafił za pośrednictwem swojej twórczości "sprzedać" światu błędy swojej ojczyzny i przekazać obraz zupełnie innej Wielkiej Brytanii – John le Carré. 
rozwiń zwiń