Azja Centralna – narodziny nowej potęgi?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 23:15
Tędy niegdyś przebiegał Jedwabny Szlak, którym napływały do Europy egzotyczne towary i takież marzenia. Miejsce kojarzące się ze stepami i bezkresnymi przestrzeniami, kraina właściwie nieznana Polakom, ale związana z naszą historią. A jaka naprawdę jest teraz Azja Centralna politycznie, kulturalnie, społecznie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Aureliy/Shutterstock

Kapitol zamieszki pap 1200x660.jpg
Problemy podzielonej Ameryki

Najpierw jednak trzeba określić geograficzne granice Azji Centralnej. Powszechnie przyjmuje się, że to region obejmujący Turkmenistan, Kazachstan, Kirgizję, Tadżykistan, Uzbekistan. Niektóre definicje zaliczają do niej także Afganistan, Mongolię, zachodnie Chiny, północny Pakistan, północne Indie oraz północno-wschodni Iran, jednak Łukasz Jasina i jego gość skupili się na wymienionych na początku pięciu państwach, tworzących "twarde jądro" regionu.

Posłuchaj
53:09 2021_01_12 22_05_36_PR3_Klub_Trojki.mp3 Azja Centralna, region nieznany (Klub Trójki)

– Mówiąc o Azji Centralnej, mówimy o ludach turkijskich, ale częściowo także o ludach pochodzenia perskiego, jak Tadżykowie. Mówimy o narodach, które znajdowały się na pograniczu kultur: przez wieki były pod wpływami imperium perskiego, a później rosyjskiego – wylicza Arkadiusz Legieć, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Tutaj też Jedwabny Szlak krzyżował się ze szlakami północ-południe – dodaje.

Ta historyczna przeszłość wpływa na tożsamość narodową tych państw, choć trzeba pamiętać, że zaczęła się ona kształtować dopiero w XX w. Duży wpływ na to miało dziedzictwo Imperium Rosyjskiego, a potem bolszewickiej Rosji, które formowały tożsamość tych narodów niejako odgórnie, np. tworząc granice, które funkcjonują do dzisiaj. I, co też ważne, współcześnie są stałym zarzewiem konfliktów.

– Lokalni przywódcy coraz bardziej zdają sobie sprawę, że regionalna współpraca jest bardzo korzystna. Dzięki niej mogą wzmocnić swoją pozycję i poprawić relacje z największymi partnerami regionalnymi: Rosją i Chinami. A to oznacza, że współpraca będzie się zacieśniać. Czyli rośnie nowa siła – tłumaczy trójkowy ekspert.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Łukasz Jasina
Gość: Arkadiusz Legieć (analityk, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 12.01.2021
Godzina emisji: 22.08

pr

Czytaj także

Dziedzictwo kultury polskiej na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 22:00
Jak czytamy w raporcie OSW zatytułowanym "Zagrożone dziedzictwo: polskie dobra kultury na Ukrainie i Białorusi": "do początku lat dziewięćdziesiątych dziedzictwo artystyczne dawnych ziem wschodnich było bardzo słabo znane nawet wśród specjalistów i niemal nie istniało w obiegu społecznym". Jak jest dzisiaj? Zapytaliśmy o to autora publikacji Wojciecha Konończuka oraz dr Michała Laszczkowskiego z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fakty i mity o współczesnych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 23:15
Chiny to po Stanach Zjednoczonych bodaj najważniejsze państwo na świecie. Ale co o nich wiemy? Czy nasza wiedza o Państwie Środka jest rzetelna, czy może jest to zbiór mitów, które rozwijają się w najlepsze – również pod wpływem władz chińskich i ich propagandy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afryka: jak uwolnić jej wielki potencjał, jak wspomóc mieszkańców?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 23:15
Ten kontynent naznaczony jest niewolnictwem i kolonializmem, ale także własnymi skorumpowanymi elitami. Jednak czy tylko tak powinno się patrzeć na Afrykę? Przecież tworzy się tam wspaniałą muzykę, sztukę, pisze się książki, a także w pięknym stylu, krytycznie, opisuje własną, niezwykle bogatą historię.
rozwiń zwiń