Polskie ślady na ziemi włoskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 23:15
Z Włochami wiele nas łączy: poza wzmianką w polskim hymnie – Włosi z kolei nas uwzględnili w swoim hymnie narodowym – jest mnóstwo wspólnych szlaków, przeżyć, historycznych momentów. Na przestrzeni wieków pokolenia polskiej młodzieży wyjeżdżały pobierać nauki na Półwyspie Apenińskim. Z kolei włoscy artyści i architekci peregrynowali nad Wisłę, by upiększać pałace, dwory, posiadłości i miasta.
Klasztor Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli
Klasztor Matki Bożej Łaskawej na MentorelliFoto: Shutterstock.com/Paoloesse

Rovere_de_sica.jpg
Vittorio De Sica – mistrz kina realizmu

Wśród tych rozlicznych mniej lub bardziej konkretnych "styków" warto wspomnieć o sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli. Położone zaledwie 65 km od Rzymu, na stoku góry Guadagnolo (1218 pm), w Górach Prenestyńskich, jest jednym z najstarszych miejsc kultu maryjnego w Europie. Istniejące tam od wczesnego średniowiecza kościół i klasztor zostały w 1857 roku powierzone opiece Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego, zwanego zmartwychwstańcami. 


Posłuchaj
52:25 2021_01_13 22_05_43_PR3_Klub_Trojki.mp3 Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli (Klub Trójki)

– To miejsce, położone stosunkowo niedaleko Rzymu, stanowi dla gwarnego, hałaśliwego Wiecznego Miasta niezwykły kontrast: cisza, spokój, malownicze oddalenie od świata. Dojazd nie zawsze jest łatwy i może dlatego to miejsce jest ciągle jeszcze mało znane. Chociaż ostatnimi laty to już zaczęło się zmieniać – mówi Agnieszka Bender, historyk sztuki, znawczyni kultury włoskiej i była dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie.

Kościół nazywany jest "kościołem polskim" m.in. dlatego, że opiekujące się tym miejscem Zgromadzenie Zmartwychwstania Pańskiego, czyli zmartwychwstańcy, zostało założone przez powstańców listopadowych, którzy znaleźli się najpierw w Paryżu, a potem trafili do Rzymu. Bliskie kontakty z papieżem Piusem IX sprawiły, że to młode zgromadzenie zakonne w 1857 r. dostało pod opiekę opuszczone sanktuarium na stoku góry Guadagnolo.

Zmartwychwstańcy mają także swoją siedzibę, swój dom, w samym Rzymie. Odegrali też ważną rolę w dziejach włoskiej Polonii, będąc m.in. opiekunami polskich emigrantów. Ich protektorką z kolei była, niesłusznie zapomniana, księżna Zofia Branicka Odescalchi. Od połowy XIX w. jej salon był jednym z najważniejszych miejsc rzymskiego życia towarzyskiego i intelektualnego.

Zmartwychwstańcy w Rzymie CR cz.1/YouTube mlodzicr


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: prof. Agnieszka Bender (historyk sztuki, znawczyni kultury włoskiej, wykładowca KUL, była dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie).
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 22.08

pr

Czytaj także

Spaghetti na wirusa

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 22:00
Są tacy, którzy co dzień jedzą ten makaron – ich fankami są znani aktorzy i śpiewacy, m.in. Cecylia Bartoldi, Sophia Loren, Alberto Sordi, a nawet… Audrey Hepbourn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas. Jakie znaczenie ma dla ludzi? Jakie znaczenie ma dla sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 23:15
Nie będzie żadnym odkryciem stwierdzenie, że czas odbieramy, przeżywamy rozmaicie: bywa niemożliwie rozciągnięty lub bardzo szybko przemija. To jest zależne zarówno od naszego charakteru, jak i wieku. Czy zatem żyjemy czasem wspólnym, czy indywidualnym?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmos w skali mikro

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 23:00
Wielu artystów miało ambicje sięgać gwiazd, ale mało komu udało się sięgnąć wyobraźnią poza ziemskie doświadczenie. Szczególnie trudne jest to w sztukach wizualnych, ryzyko powstania naiwnej wizji jest tu większe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polonez. Historia pewnego tańca

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 23:00
– Polonezy pisali już kompozytorzy barkowi, miedzy innymi Bach. Polonez na przełomie XVI i XVII wieku zaczął być tańcem modnym, podobnie jak tańce włoskie i francuskie. Ze względu na swoją szlachetność królował na europejskich dworach – mówi w Trójce prof. Karol Radziwonowicz.
rozwiń zwiń