X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Karski – bohater tragiczny

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 17:20
Był świadkiem eksterminacji Żydów i od 1942 roku apelował o ratunek dla nich u rządów alianckich. Nikt nie mógł lub nie chciał mu uwierzyć.
Audio
Jan Karski (19142000)
Jan Karski (1914–2000)Foto: fot. Wikipedia

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski 1914–2000) był kurierem i emisariuszem władz Polskiego Państwa Podziemnego. Aby zbadać sytuację w getcie warszawskim, dostał się tam w przebraniu niemieckiego żołnierza. Jesienią 1942 roku udał się do Wielkiej Brytanii i USA, aby tam, jako naoczny świadek z eksterminacji Żydów, przedstawiać swój "raport" alianckim elitom. Nigdzie nie znalazł zainteresowania tragedią narodu żydowskiego. 13 lipca 2010 minęło 10 lat od jego śmierci.

Dwaj francuscy pisarze, których książki poświęcone łącznikowi właśnie ukazały się na rynku polskim, byli gośćmi Dariusza Bugalskiego w „Klubie Trójki”.

Yannick Haenel, autor powieści „Jan Karski” powiedział, że ogromne wrażenie zrobił na nim wywiad, którego Karski udzielił w filmie „Shoah” Claude’a Lanzmanna. – Jego relacja bardziej mnie poruszyła, niż liczne książki, które czytałem na temat Holokaustu.

Bruno Tessarech, który napisał „Strażników”, zainteresował się osobą Karskiego po przeczytaniu jego książki „Tajne państwo”.

Choć mogłoby się wydawać, że Jan Karski poniósł klęskę, zdaniem pisarzy, to tylko pozór. – Karski wypełnił swoją misję, przekazał wiadomość od polskiego ruchu oporu i od Żydów,  porażkę poniosła wielka polityka i zachodnie demokracje, które nie chciały słuchać jego słów – podkreślił Haenel.

Dlaczego artyści wciąż powracają do tego tematu? – Sądzę, że współczesność wyrosła niejako na zatrutym gruncie, i że zadaniem pisarza, czy celem debat na ten temat jest wstrzyknięcie pewnego rodzaju antidotum na tę truciznę – wyjaśnił Haenel.

Czy brak reakcji ze strony aliantów był zamierzony i jak próbowano wyjaśnić to w latach powojennych? Jakie siły rządzą nami w sytuacjach trudnych? Zapraszamy do wysłuchania niezwykle ciekawej rozmowy.


Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00.

(asz)

 

Zapraszamy także do obejrzenia fragmentu debaty "Pamięć o Janie Karskim", która odbyłą się w Warszawie 13 lipca 2010 r.

 

Debata oraz następujący po niej pokaz filmów o Janie Karskim stanowiły inaugurację programu autorstwa Ewy Wierzyńskiej pt.: Jan Karski-Niedokończona Misja.

Czytaj także

"Le Figaro" o głośnej "aferze Jana Karskiego"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 12:50
"Le Figaro" wraca do głośnej polemiki dotyczącej Jana Karskiego i poświęconej mu książki francuskiego autora Yannicka Haenela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski - nikt nie chciał słuchać jego słów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 00:00
Był świadkiem eksterminacji Żydów i od 1942 roku apelował o ratunek dla nich u rządów alianckich. Nikt nie mógł lub nie chciał mu uwierzyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Karski bohaterem literackim

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 21:18
Na półki księgarni trafiły dwie francuskie powieści, oparte na losach Jana Karskiego.
rozwiń zwiń