Frexit? Przyszłość Francji w światowej polityce

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 23:00
W brytyjskim "Daily Express" pojawiają się artykuły o francuskim referendum w sprawie wyjścia Paryża z Unii Europejskiej. Wymieniono organizację "Generation FREXIT", której przewodniczący wzywa prezydenta Emmanuela Macrona do wyznaczenia terminu głosowania w tej sprawie.
1 maja 2019 roku. Demonstracja ruchu żółtych kamizelek wzywającego do Frexitu
1 maja 2019 roku. Demonstracja ruchu żółtych kamizelek wzywającego do FrexituFoto: shutterstock.com/Alexandre Rotenberg

Joe Biden prezydent USA 1200 PAP.jpg
Czy w USA jest możliwe ponadpartyjne porozumienie?

Na razie jest to głos marginalny, ale pojawił się w czasie, gdy mija miesiąc od przyjęcia przepisów po brexicie. Macron wypowiada się ostatnio krytycznie o NATO, a szef dyplomacji nazywa Rosję… sąsiadem. Czy Macronowi udał się reset z Rosją i co będzie z relacjami z Kremlem po aresztowaniu Aleksieja Nawalnego i protestach w 140 miastach Rosji?

Posłuchaj
52:55 2021_01_26 22_06_07_PR3_Klub_Trojki.mp3 Frexit. Czy Francja weźmie przykład z Wielkiej Brytanii? (Klub Trójki)

 

Francja niezależna

Jak Francja widzi nowe układy polityczne w świecie? – Fakt, że prezydentem Stanów Zjednoczonych został ktoś przewidywalny, jest pewną ulgą i nadzieją na to, że świat  transatlantycki w jakimś stopniu powróci do ram, w których był wcześniej – ocenił dr Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Tu pojawia się narracja dyplomacji francuskiej, która mówi, że to jest złudzenie, że Ameryka w ogóle nie interesuje się Europą i w związku z tym Europejczycy muszą organizować suwerenną Unię Europejską, struktury obronne, podejmować decyzje geopolityczne niezależnie od Stanów Zjednoczonych, niezależnie od Chin, niezależnie od Rosji, a rozmawiając z nimi, zawierać sojusze o zmiennych konfiguracjach – komentował gość Michała Żakowskiego.

Abstrakcyjne, ale nie niemożliwe

Jak podkreśla dr Łukasz Maślanka, frexit w tej chwili pozostaje tylko śmiałą teorią. – Mówienie o brexicie w kontekście francuskim jest w tej chwili czymś zupełnie abstrakcyjnym. Nie chcę powiedzieć, że niemożliwym, bo w ostatnich latach przekonaliśmy się, że wszystko jest możliwe, ale nie ma takiej dynamiki politycznej – podsumował. 

Brexit and... Frexit? - BBC Newsnight/BBC Newsnight

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Łukasz Maślanka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Londynie)
Data emisji: 26.01.2021
Godzina emisji: 22.06

kr

Czytaj także

Pojednanie po 60 latach? Francja zaprosi Algierię do wspólnych obchodów rocznicowych

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 15:51
Francuskie władze liczą na pojednanie z Algierią po wojnie o niepodległość tego kraju, która zakończyła się niemal 60 lat temu. Z tej okazji prezydent Francji zaproponuje władzom Algierii zorganizowanie wspólnych obchodów. Emmanuel Macron otrzymał w środę specjalny raport w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 23:00
Joe Biden został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Świat wstrzymuje oddech i zadaje sobie pytania o przyszłość. Co zmieni się pod jego rządami? Jak teraz wyglądać będzie Ameryka? Gośćmi programu byli: Tomasz Wróblewski – dziennikarz, Sławomir Dębski – szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Jakub Graca z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co UE zrobi ws. Nawalnego? Dominika Ćosić tłumaczy mechanizm, który powtarza się od lat

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 20:53
- Najpierw jest święte oburzenie: "jak Rosja ośmieliła się znowu to zrobić?". Jest szereg protestów, rezolucji Parlamentu Europejskiego, apeli do władz rosyjskich, po czym jest chwila konsternacji i wszystko wraca na utarte tory w ramach "business as usual" i dalej robimy z Moskwą interesy - mówiła w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić, publicystka i korespondentka TVP w Brukseli.
rozwiń zwiń