"Męska rzecz", czyli wizerunek mężczyzn na przestrzeni dziejów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 23:00
Od zarania dziejów w większości kultur rządzili mężczyźni. Władczynie, które odnotowała historia, należały do wyjątków. Te kobiety musiały posiadać szczególne przymioty, żeby – przy korzystnym zbiegu okoliczności – pozwolono im sprawować władzę "przynależną" płci przeciwnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Master1305

Kanon piękna "brzydszej płci" 

Temat najnowszego wydania "Klubu Trójki " zainspirowała monografia "Męska rzecz" pod redakcją prof. Małgorzaty Wrześniak. Siódmy tom serii wydawniczej "Rzeczy Piękne" publikowanej przez Katedrę Historii Kultury i Muzeologii Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prezentuje wyniki badań nad modą męską i męskim wizerunkiem na przestrzeni dziejów.

Tematyka podjęta w opracowaniu nie ma bogatej literatury, gdyż jak dotąd moda i wizerunek "brzydszej płci" przyciągały uwagę badaczy w znacznie mniejszym stopniu niż kobiecy ubiór i akcesoria, które – już na pierwszy rzut oka – wydają się o wiele bogatsze i bardziej zróżnicowane, przez co – ciekawsze.


Posłuchaj
53:34 2021_01_27 22_05_46_PR3_Klub_Trojki.mp3 O wizualnych aspektach męskości (Klub Trójki)

 

Od renesansu do rewolucji przemysłowej

Czym charakteryzuje się męskość? W jaki sposób powinna manifestować się zewnętrznie? W przeszłości władcy i inni mężowie pretendujący do ważnych społecznie funkcji musieli strojem zaznaczać swe walory cielesne, charakterologiczne i umysłowe. Te pierwsze czasem naprawdę miały pierwszoplanowe znaczenie. Bo przecież chodziło o podtrzymanie rodu… czyli o erotyczną sprawność i płodność. Jak "imitowano" to w stroju?

– W różnych epokach męski image prezentował się mniej lub bardziej sexy, jednak na szczyty pyszałkowatego maczyzmu wspiął się w dobie renesansu. Wtedy to panowie nosili kostiumy o wiele bardziej odważne niż damy. Jednym z najbardziej pożądanych i atrakcyjnych władców Europy był Franciszek I Walezjusz – opowiadała Monika Małkowska. 

Franciszek I Walezjusz  Foto: shutterstock.com/Everett Collection Franciszek I Walezjusz Foto: shutterstock.com/Everett Collection

Wraz z upływem stuleci męski ubiór stawał się coraz skromniejszy, zarówno w kroju, jak i w ubarwieniu. XIX wiek to czas, gdy odzież noszona przez panów prezentowała się, na tle poprzednich wieków, najmniej fantazyjnie. Proste, czarne stroje nosili nawet przedstawiciele bohemy.


mężczyzna drwal broda las siekier 1200.jpg
Broda największym skarbem mężczyzny. Czy styl "na drwala" nadal się podoba?

Ten ubiór, ten zarost, ten głos

Wśród atrybutów męskości, obok odzieży, prowadząca "Klubu Trójki" wymieniła także m.in. niski głos (najlepiej taki jak u Leonarda Cohena i Johnny'ego Casha) oraz zarost. Ten drugi został "bohaterem" żartobliwego tekstu Victora Hugo, który pisarz popełnił na początku lat 30. ubiegłego wieku. Romantyk spotkał się wówczas ze stanowczym sprzeciwem opinii publicznej, która uważała brodę za… niepatriotyczną. Kto mógł wtedy przewidzieć, że ponad 170 lat później, około 2004 roku, bujny zarost zrobi furorę jako część stylu "na drwala?"


Strój szlachecki | „Pan Tadeusz” – świat przedstawiony/Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Data emisji: 27.01.2021
Godzina emisji: 22.05

kr


Czytaj także

Polonez. Historia pewnego tańca

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 23:00
– Polonezy pisali już kompozytorzy barkowi, miedzy innymi Bach. Polonez na przełomie XVI i XVII wieku zaczął być tańcem modnym, podobnie jak tańce włoskie i francuskie. Ze względu na swoją szlachetność królował na europejskich dworach – mówi w Trójce prof. Karol Radziwonowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzyskane skarby

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 23:00
Zaczął się 32. rok, licząc od naszej ustrojowej transformacji. Jako naród wolny od rozmaitych politycznych uzależnień, zaczęliśmy dążyć do odzyskania zabytków zagrabionych w czasie wojen, zaborów, a zwłaszcza podczas i po II wojnie, kiedy byliśmy politycznie i ekonomicznie uzależnieni od Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygrywać z pandemią (w przyszłości)

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 23:00
Zakładamy, że życie w końcu wróci do normy – oby jak najszybciej. W jakim stopniu to zależy od nas? Nie chodzi o lockdown ani o szczepionkę przeciwko COVID-19.
rozwiń zwiń