O konstytucyjnym znaczeniu życia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 23:00
Bohaterami czwartkowego wydania "Klubu Trójki" byli ludzie zaangażowani w obronę życia ludzkiego. Konstytucyjną rolę życia od poczęcia do naturalnej śmierci mają zapisaną w statutach swoich fundacji i stowarzyszeń, ale przede wszystkim we własnym sercu i sumieniu. Do takich osób należy Anna Trutowska z Fundacji Pro – Prawo do Życia, prof. Bogdan Chazan – wieloletni lekarz, profesor ginekologii i położnictwa oraz ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk i specjalista w zakresie teologii moralnej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Ordo Iuris pap 1200.jpg
Jaki był rok 2020 dla organizacji pozarządowych?

We środę 27 stycznia Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jest to następstwem wyroku z października ubiegłego roku.

Posłuchaj
52:34 2021_01_28 22_06_09_PR3_Klub_Trojki.mp3 Prezentacja obywatelskich organizacji zabiegających o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci (Klub Trójki)

 

Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożyła w 2019 roku grupa ponad stu posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji. Trybunał analizował zapisy ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Pozwalały one na usunięcie ciąży ze względu na stwierdzoną prenatalnie niepełnosprawność lub chorobę płodu. Orzeczenie o niezgodności tych zapisów z konstytucją zapadło większością głosów. Czy to sukces w staraniach o ochronę życia nienarodzonego?

– Dla nas czymś oczywistym jest to, że konstytucja powinna chronić życie każdego człowieka od poczęcia. Do przewidzenia było to, że nie mogło być innego wyroku. Można powiedzieć, że w Polsce skończyły się już aborcje eugeniczne i nie można już zabijać dzieci podejrzanych o chorobę. To jest krok w bardzo dobrą stronę – skomentowała Anna Trutowska z Fundacji Pro – Prawo do Życia.

 – Wejście wyroku Trybunału Konstytucyjnego w życie odebrałem z ulgą i radością. To historyczny moment – nie tylko dla Polski, ale także dla Europy i świata – dodał prof. Bogdan Chazan z rady programowej fundacji.

Solidarna Polska przygotowała projekt rozwiązań pomocowych dla kobiet w ciąży, których dzieci mają ciężkie wady - poinformował na Twitterze wiceszef tej partii Michał Wójcik. Polityk przekazał projekt premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i wicepremierom Jarosławowi Kaczyńskiemu i Jarosławowi Gowinowi.

*** 

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: Anna Trutowska (Fundacja Pro – Prawo do Życia), prof. Bogdan Chazan (rada programowa Fundacja Pro – Prawo do Życia, ks. prof. Paweł Bortkiewicz (etyk)
Data emisji: 28.01.2021
Godzina emisji: 22.06


Czytaj także

Biedroń: mamy jedno z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 09:15
– Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw na świecie dotyczących aborcji. Oburzające jest to, że to mężczyźni decydują o losie kobiet – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Robert Biedroń, eurodeputowany, prezes partii Wiosna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aborcja ma na celu pozbawienie życia dziecka". Centrum Życia i Rodziny o orzeczeniu TK

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 20:50
"Prezentowanie choroby dziecka w życiu prenatalnym jako bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia czy nawet życia matki, pozbawione uprzedniej rzetelnej weryfikacji jego prawdziwości na gruncie nauk medycznych budzi nasze obawy" - napisano w stanowisku Centrum Życia i Rodziny w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niezgodność z konstytucją przesłanki eugenicznej dopuszczalności aborcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel o zmianach prawnych po wyroku TK: w grę wchodzi cały wachlarz środków, to i ustawy, i rozporządzenia

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 09:08
– Rolą parlamentu jest wprowadzenie wyroku TK do polskiego porządku prawnego, do tego jesteśmy zobligowani – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości, o ogłoszeniu uzasadnienia do październikowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń