Komisja Europejska i cyfrowi giganci

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 23:00
Usunięcie profilu urzędującego jeszcze prezydenta Donalda Trumpa stało się momentem przełomowym w myśleniu o mediach społecznościowych. Kolejne wydarzenie, czyli wtargnięcie tłumu na Kapitol postawiło kolejne pytanie o ich wpływ na zachowanie się ludzi w systemie demokratycznym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Venus78

cyberwojna free 1200.jpg
Cyberwojna: wciąż jeszcze fantazja czy już rzeczywistość?

11 września mediów społecznościowych

Zdaniem eksperta Klubu Jagiellońskiego Bartosza Paszczy, winą za zdarzenia na Kapitolu (które goście audycji zgodnie nazywają "11 września mediów społecznościowych"), należy obarczyć nie tylko platformy społecznościowe, ale i państwo, które mimo znaków ostrzegawczych, nie zareagowało. – Jeżeli spojrzymy na to, co wydarzyło się w ciągu ostatniej dekady, do 6 stycznia 2021 roku, musimy stwierdzić, że wydarzyło się niewystarczająco, by zapobiec tym wydarzeniom – stwierdził.

Pozycja platform społecznościowych w gospodarce świata stawia je na równi z innymi korporacjami i największymi koncernami. Dlatego coraz wyraźniej słychać o konieczności kontrolowania ich działalności.


Posłuchaj
51:28 2021_02_02 22_07_16_PR3_Klub_Trojki.mp3 Internet – pomiędzy wolnością słowa a cenzurą (Klub Trójki)

 

Jeden z najważniejszych problemów XXI wieku

Ostatnio w tej sprawie wypowiedziała się szefowa Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen, jak sama mówi, chce w sposób demokratyczny i w zgodzie z prawem uregulować ich model biznesowy, który można dziś nazwać "kapitalizmem inwigilacyjnym". Ale jak kontrolować świat danych i niezliczoną liczbę bitów informacji produkowanych przez cztery i pół miliarda użytkowników internetu (w tym polityków) w ciągu każdej sekundy?

– Nie ma tutaj dobrego rozwiązania – powiedział w "Klubie Trójki" Michał Płociński z tygodnika "Plus Minus" i "Rzeczpospolitej". – Z jednej strony zła i niebezpieczna jest utopia, w której żyliśmy wiele lat i w której platformy internetowe mogą istnieć bez żadnych regulacji. Jednak nie trzeba być żadnym Nostradamusem, by móc przewidywać, co może się stać, gdy państwo zacznie "przeregulowywać" ten rynek – zauważył dziennikarz.

A może chodzi o wypracowanie w przypadku platform społecznościowych skuteczniejszego modelu kontroli gospodarczej i podatkowej? Na pewno są to jedne z najważniejszych problemów współczesnej cywilizacji.

Ursula von der Leyen | Social Media Is Eating Away At Society/World Economic Forum Video

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Bartosz Paszcza (ekspert Klubu Jagiellońskiego), Michał Płociński (dziennikarz tygodnika "Plus Minus" i "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 02.03.2021
Godzina emisji: 22.07

kr

Czytaj także

Pszczoły i ludzie – renesans bartnictwa

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 23:00
Wiemy, że bez pszczół nie ma życia na naszej planecie. Nie każdy jednak wie, że można hodować je poza ulem. Bartnictwo, czyli chów pszczół w specjalnie wydrążonych dziuplach drzew, wraca z zapomnienia. Dowodem na to są dziesiątki bractw promujących pszczelarstwo leśne i wpisanie tradycyjnego bartnictwa z Polski i Białorusi na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 23:00
Joe Biden został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Świat wstrzymuje oddech i zadaje sobie pytania o przyszłość. Co zmieni się pod jego rządami? Jak teraz wyglądać będzie Ameryka? Gośćmi programu byli: Tomasz Wróblewski – dziennikarz, Sławomir Dębski – szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Jakub Graca z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frexit? Przyszłość Francji w światowej polityce

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 23:00
W brytyjskim "Daily Express" pojawiają się artykuły o francuskim referendum w sprawie wyjścia Paryża z Unii Europejskiej. Wymieniono organizację "Generation FREXIT", której przewodniczący wzywa prezydenta Emmanuela Macrona do wyznaczenia terminu głosowania w tej sprawie.
rozwiń zwiń