Zimowe ogrody. Podróż do serca Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 23:00
Ogrody przy Zamku Królewskim w Warszawie, mimo że otwarte już rok temu, po raz pierwszy znalazły się pod śniegiem. Nie tylko ludzie korzystają z tego miejsca – zieleń w centrum miasta daje też schronienie drobnym zwierzętom futerkowym i ptakom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Julia Shepeleva

frost-3921267_1920 kopia 1200.jpg
Zima w ogrodzie

Polsko-włoskie zamiłowanie do cytrusów

W Zamku Królewskim każdy znajdzie coś dla siebie. Webinarium "Cztery Pory Roku" to cykl 12 wykładów online o sztuce ogrodniczej. Spotkania stwarzają okazję do podróży po najwybitniejszych założeniach Europy, wedle zmieniających się sezonów. Najnowszy odcinek cyklu dotyczył cytrusów i oranżerii we Włoszech i Polsce.

Posłuchaj
54:26 2021_02_03 22_04_46_PR3_Klub_Trojki.mp3 Pamiętajmy o (zimowych) ogrodach. O cyklu webinariów Zamku Królewskiego (Klub Trójki)

 

 Mamy tu ideę łączącą te dwa kraje w zamiłowaniu do cytrusów i roślin oranżeryjnych – mówiła w "Klubie Trójki" Monika Drąg, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zielonych oraz pełnomocnik dyrektora ds. Architektury Krajobrazu i Ogrodów. – Wywodzi się ona od najstarszych ogrodów historycznych i rezydencji królewskich. Zamek Królewski docenia wkład włosko-polski w historię ich owoców. Włoska kolekcja trzech oranżerii z czasów Medyceuszy jest fantastyczna i unikatowa na skalę światową, tak że jest co chronić – podkreśliła.

Cytrusy i oranżerie we Włoszech i w Polsce – webinarium z cyklu Cztery pory roku w ogrodach/Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

Symboliczne "Serce Warszawy"

Jak co roku, przygotowano również niespodzianki "na żywo". Po ubiegłorocznej prezentacji 30 tys. roślin cebulkowych, odwiedzający ponownie będą mieli możliwość zobaczenia tulipana zwanego "Sercem Warszawy". Odmianę tę wyhodowano specjalnie z okazji powrotu ogrodów do rezydencji. Zgodnie z założeniem przywrócone ogrody stały się metaforycznym sercem stolicy.

– Kładziemy nacisk na tulipany ze względu na to, że od 2019 roku posiadamy własną odmianę tulipana. "Serce Warszawy" ma symbolizować wytrwałość stolicy w dążeniu do odbudowy i przypominać nam wzniosłą chwilę powrotu ogrodów do rezydencji – tłumaczy Monika Drąg.

❤️ ‘SERCE WARSZAWY’ – NIEZWYKŁY TULIPAN 🌹 🌹 Mija równo rok od czasu, kiedy uroczyście nadaliśmy imię naszej nowej...

Opublikowany przez Zamek Królewski w Warszawie Wtorek, 12 maja 2020

Ogród był ostatnim etapem restytucji Zamku i Starego Miasta. W tym roku obchodzimy 50-lecie jego odtworzenia. Podczas prac zachowano starodrzew i przywrócono utraconą przez lata formę zabytkowych boskietów założonych przez Adolfa Szyszko-Bohusza w 1937 roku.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Monika Drąg (architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zielonych, pełnomocnik dyrektora ds. Architektury Krajobrazu i Ogrodów)
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 22.05

kr

Czytaj także

Pszczoły i ludzie – renesans bartnictwa

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 23:00
Wiemy, że bez pszczół nie ma życia na naszej planecie. Nie każdy jednak wie, że można hodować je poza ulem. Bartnictwo, czyli chów pszczół w specjalnie wydrążonych dziuplach drzew, wraca z zapomnienia. Dowodem na to są dziesiątki bractw promujących pszczelarstwo leśne i wpisanie tradycyjnego bartnictwa z Polski i Białorusi na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzyskane skarby

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 23:00
Zaczął się 32. rok, licząc od naszej ustrojowej transformacji. Jako naród wolny od rozmaitych politycznych uzależnień, zaczęliśmy dążyć do odzyskania zabytków zagrabionych w czasie wojen, zaborów, a zwłaszcza podczas i po II wojnie, kiedy byliśmy politycznie i ekonomicznie uzależnieni od Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wygrywać z pandemią (w przyszłości)

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 23:00
Zakładamy, że życie w końcu wróci do normy – oby jak najszybciej. W jakim stopniu to zależy od nas? Nie chodzi o lockdown ani o szczepionkę przeciwko COVID-19.
rozwiń zwiń