Kryzys bezdomności: najważniejsze jest wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 23:15
Co roku spadki temperatury w okresie jesienno-zimowym powodują, że pojawiają się kolejne komunikaty o śmierci osób bezdomnych z powodu wyziębienia organizmu. Pojawiają się też apele, aby zwracać uwagę na takie osoby i pomagać im bądź powiadamiać odpowiednie służby, które tej pomocy mogą udzielić. W tej audycji zajrzeliśmy do Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi" (OPP), które od lat prowadzi z powodzeniem m.in. programy pomagające wychodzić z bezdomności.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vladimir Mulder/Shutterstock

shutterstock dziecko rower wypadek 1200.jpg
Fundacja Forani – dla tych, którzy ucierpieli w wypadkach

Stowarzyszenie udziela wszechstronnego wsparcia w zdobywaniu niezależności przez osoby doświadczające bezdomności. Realizuje indywidualny program wychodzenia z kryzysu oraz program "Remedium", którego celem jest przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym. Wyrównuje szanse osób bezdomnych zmagających się z nałogami oraz zaburzeniami psychicznymi, w dostępie do form wsparcia i profilaktyki uzależnień. Stowarzyszenie prowadzi także Dom – schronisko dla osób bezdomnych w wieku 18-40 lat, w tym dotkniętych zaburzeniami psychicznymi i/lub uzależnieniami.

Posłuchaj
53:47 2021_02_08 22_05_02_PR3_Klub_Trojki.mp3 Pomóc ludziom w kryzysie bezdomności (Klub Trójki)

– Nasze drzwi są otwarte dla każdej osoby potrzebującej pomocy: czy jest to osoba w kryzysie bezdomności, osoba z niepełnosprawnością, czy osoba z uzależnieniami – deklaruje pani Agnieszka Rytel ze Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi". – Pomoc, którą oferujemy, dobieramy indywidualnie. W rozmowie z taką osobą staram się ustalić, co jest dla niej najważniejsze, żeby zrobić w pierwszym etapie – wyjaśnia.

Każdą osobą, która trafi do stowarzyszenia, zajmuje się sztab "aniołów stróżów": – Mamy do dyspozycji psychologa, dwóch terapeutów uzależnień, z których jeden prowadzi konsultacje indywidualne, a drugi pracuje metodą grupową. Ja czuwam nad zabezpieczeniem socjalnym – wylicza pani Agnieszka. – Są też nasi niezastąpieni wychowawcy, którzy mają najbliższy kontakt z mieszkańcami domu, spędzają z nimi wiele godzin – dodaje.

Pan Filip trafił do Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi" kilka miesięcy temu. Powodem było, jak sam mówi, "złe towarzystwo", które doprowadziło do tego, że stał się człowiekiem bezdomnym. – Tutaj mieszkam w pokoju kilkuosobowym, ale czuję się jak w domu. Mam swój kąt, mam z kim porozmawiać – opowiada. – I nie chodzi tylko o grono terapeutyczne: jest także wzajemne wsparcie mieszkańców – dodaje.

Dzień Ludzi Bezdomnych – Stowarzyszenie Otwarte Drzwi/YouTube Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Agnieszka Rytel (Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi"), pan Filip (mieszkaniec domu dla bezdomnych prowadzonego przez Stowarzyszenie "Otwarte Drzwi")
Data emisji: 08.02.2021
Godzina emisji: 22.08

pr

Czytaj także

Zaplątani w cyfrowej sieci. Wsparcie czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 23:15
Większości z nas pewnie już trudno sobie wyobrazić życie bez telefonu komórkowego lub innych mobilnych urządzeń telekomunikacyjnych. Wielu ten będący w zasięgu ręki wirtualny świat pochłania bez reszty. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Co robić, aby nie popaść w uzależnienie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podziel się odrobiną ciepła". Pomoc zwierzętom zimą

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 23:00
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (OPP) zostało założone w 1864 roku, po upadku powstania styczniowego. Była to druga na świecie tego typu organizacja – po powstałym kilka lat wcześniej brytyjskim – Królewskim Towarzystwie i pierwsze w Polsce stowarzyszenie społeczne działające w sposób ciągły i zorganizowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie z mukowiscydozą. Jak wspierać chorych?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 00:10
Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi. Należy do rzadkich, przewlekłych chorób ogólnoustrojowych. W miarę jej postępowania następuje dysfunkcja różnych narządów wewnętrznych.
rozwiń zwiń