Ty i Twoje selfie. Co jest prawdziwe?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 23:15
Pandemia i spowodowane nią ograniczenia w kontaktach osobistych, zwłaszcza towarzyskich, zaowocowały szukaniem ich namiastek. Powszechnie zaczęto stosować streaming; powodzeniem cieszą się internetowe czy telefoniczne spotkania, narady, konferencje, relacje "tu i teraz". Na tym tle selfies wydają się niemal przeżytkiem. Ale czy na pewno?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/HQuality

selfie zdjęcie 663.jpg

Co mówi o nas nasze zdjęcie profilowe?

Jednak selfie nie zniknęły z naszej codzienności: wciąż je robimy, wstawiamy w mediach społecznościowych. Ale czy obraz na tym "autoportrecie spod palca" to rzeczywiście autor, czy może jego wyobrażenie o sobie? Zresztą, jak wiadomo, często takie selfie poprzedzają długie przygotowania, treningi póz, przymiarki i oglądanie ciuchów, przyglądanie się sobie w lustrze ekranu. Może się więc wydawać, że mamy pełną kontrolę nad kadrem, a tymczasem kadr płata figle i ujawnia to, czego o sobie nie wiemy...


Posłuchaj
52:56 2021_02_10 22_06_15_PR3_Klub_Trojki.mp3 Selfie - prawda czy kreacja? (Klub Trójki)

– Od początku fotografii dyskutowano, jak daleko można ingerować w prywatność, czy wręcz intymność osób portretowanych. Współczesna technika powoduje, że te zdjęcia są przerabiane, poddawane przeróżnym obróbkom. Np. w Chinach, gdzie władze mają dostęp do portretów obywateli, algorytmy rozpoznawania twarzy pozwalają wręcz panować nad populacją – mówi Adam Mazur, historyk sztuki, amerykanista, kurator wystaw fotograficznych i autor książek o fotografii.

– W Polsce jeszcze w jakiś sposób panujemy nad wizerunkiem fotograficznym i pochodnymi: są różne obostrzenia, m.in. RODO, które sprawiają, że manipulacja wizerunkiem czy też jego powielanie bez zgody właściciela nie jest możliwe – tłumaczy. – Z drugiej strony fotografowie narzekają, że nie mogą fotografować ludzi na ulicach ani robić portretów i ich udostępniać, jak to robili jeszcze 10-15 lat temu – dodaje.

Technika autokreacji jest równie stara jak fotografia. Czy to kiedyś w atelier fotograficznym, czy obecnie, robiąc selfie, osoba portretowana przygotowywała się, chociażby poprzez pozowanie czy poprawianie aparycji. W dawnych czasach trwało to dość długo, a dzisiaj różnie to bywa.

– Manipulacja portretem powstała wraz z fotografią: wszystkie techniki retuszu, zmiany proporcji, kolorów były praktykowane już w XIX w. A w XX w. były jeszcze udoskonalane – potwierdza Adam Mazur. – W XXI w. wraz z pojawieniem się techniki cyfrowej, wszystko staje się jeszcze łatwiejsze, jeśli chodzi o manipulację tym, jak wyglądamy na zdjęciach, jak pięknie możemy wyglądać – wskazuje.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Adam Mazur (historyk sztuki, amerykanista, kurator wystaw fotograficznych, autor książek o fotografii)
Data emisji: 10.02.2021
Godzina emisji: 22.06

pr

Czytaj także

Wyobrażenia kontra rzeczywistość. Czy "selfie" to choroba?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 14:25
Badacze z brytyjskiego Nottingham Trent University oraz indyjskiego Thiagarajar School of Management uznali, że obsesyjne robienie sobie zdjęć można zakwalifikować jako zaburzenie psychiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest autobranding i jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 17:38
Nasz internetowy wizerunek jest wart tyle, ile są w stanie zapłacić za niego firmy. Jak wskazują eksperci od wizerunku w sieci, ważne jest to, z kim się współpracuje, ile osób nas śledzi i komentuje to, co robimy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabawa integracyjna... przed komputerem

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 07:30
Zamiast zabawy w klubie – spotkanie przez aplikacje online. Tak w dobie pandemii najczęściej wyglądają firmowe integracje i zabawy karnawałowe. Jakie atrakcje czekają na pracowników i jak się na nich bawią uczestnicy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Facebook obchodzi 17. urodziny. Jak jego algorytmy wpływają na nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 06:25
4 lutego 2004 roku, czyli równo 17 lat temu, w internecie pojawił się najpopularniejszy dziś portal społecznościowy – Facebook. Większość z nas ma tam swoje konto, chociaż ostatnio panuje moda, by te konta usuwać. Cyfrowy gigant swoją potęgę oraz pozycję hegemona zawdzięcza inwestycjom w zaawansowane algorytmy. Jak te oddziałują na nasze zachowania i to, co oglądamy w internecie? 
rozwiń zwiń