"Mein Kampf" – "książka diabła" w polskim, krytycznym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 23:00
"Mein Kampf" – książka, napisana przez Adolfa Hitlera podczas jego pobytu w więzieniu w Landsbergu na początku lat dwudziestych XX wieku, budzi grozę do dziś. To jedna z najbardziej złowrogich publikacji, którą obciąża się winą za miliony ofiar Holokaustu. W styczniu tego roku ukazał się nowy krytyczny przekład prof. Eugeniusza Cezarego Króla. 
Adolf Hitler Mein Kampf  edycja krytyczna, wyd. Bellona
Adolf Hitler "Mein Kampf – edycja krytyczna", wyd. BellonaFoto: mat. promocyjne

Mein Kampf 1200.jpg
"Mein Kampf" - marna książka, materiał na memy

Składająca się z dwóch części "Mein Kampf" została opublikowana w latach 1925‒1927. Zawierała ideologiczne "wyznanie wiary" wodza niemieckich narodowych socjalistów. W Trzeciej Rzeszy wręczano ją m.in. nowożeńcom. Do końca wojny w Niemczech sprzedano co najmniej 12 400 000 egzemplarzy! "Dzieło" Hitlera było czymś w rodzaju publicznego wyznania wiary i, jak wskazuje autor polskiego przekładu prof. Eugeniusz Cezary Król, czymś, z czym miał identyfikować się przeciętny Niemiec.  Korzystne było wykazywanie się w różnego rodzaju rozmowach, zarówno urzędowych, jak i prywatnych, wiedzą o zwartości tej książki i aprobatą tego, co tam jest napisane – mówił gość "Klubu Trójki".


Posłuchaj
52:18 2021_02_25 22_06_06_PR3_Klub_Trojki.mp3 "Mein Kampf" – nowy krytyczny przekład prof. Eugeniusza Cezarego Króla (Klub Trójki)

 

W pierwszej części publikacji Hitler zamieścił propagandową wersję swej biografii. W drugiej zaś zawarł podstawy ideologii ruchu narodowosocjalistycznego. Powołując się na rasistowskie teorie, dowodził, że Niemcy reprezentują najwyższą rasę, aryjską, i muszą walczyć z "gorszymi" ludźmi. Nienawidził Żydów, których oskarżał o wszelkie zbrodnie, pogardzał też Słowianami. Obiecywał rodakom zmazanie klęski wojennej z 1918 roku, zjednoczenie narodu, budowę Wielkich Niemiec oraz uzyskanie "przestrzeni życiowej na wschodzie". Choć te zapowiedzi uważano za bufonadę szaleńca, w latach trzydziestych i czterdziestych stały się tragiczną rzeczywistością.

– Ten typ przekazu, na wpół grafomańskiego i szowinistycznego, doskonale trafił w nastroje zdemobilizowanych żołnierzy, rodzin poległych i tych wszystkich Niemców, którzy odczuwali koniec I wojny światowej, a zwłaszcza traktat wersalski, jako niezasłużoną krzywdę – skomentował prof. Wojciech Roszkowski, historyk.

Okładka książki "Mein Kampf" z podobizną Adolfa Hitlera Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Okładka książki "Mein Kampf" z podobizną Adolfa Hitlera Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W latach powojennych w Polsce "Mein Kampf" była traktowana jako coś niezwykle groźnego, wręcz jako fetysz. Po zakończeniu wojny biblioteki, szczególnie na ziemiach zachodnich, zostały wyczyszczone ze wszystkich jej egzemplarzy. Dekady później, po 1989 roku ukazała się w paru wersjach pirackich, wydawanych bardzo często anonimowo.

Polskie wydanie "Mein Kampf" jest drugą, po niemieckiej z 2016 roku, edycją naukową tej książki na świecie.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: prof. Eugeniusz Cezary Król (autor naukowego komentarza i przekładu polskiego wydania "Mein Kampf"), prof. Wojciech Roszkowski (historyk)
Data emisji: 25.02.2021
Godzina emisji: 22.06

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Frexit? Przyszłość Francji w światowej polityce

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 23:00
W brytyjskim "Daily Express" pojawiają się artykuły o francuskim referendum w sprawie wyjścia Paryża z Unii Europejskiej. Wymieniono organizację "Generation FREXIT", której przewodniczący wzywa prezydenta Emmanuela Macrona do wyznaczenia terminu głosowania w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Wielka Brytania wpłynęła na zniesienie niewolnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 23:00
Wielka Brytania zmaga się ze swoją historią, która mimo ciemnych stron miała też wiele jasnych momentów. To w dużej mierze dzięki niej zniesiono w XIX wieku niewolnictwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Ronald Reagan może uleczyć problemy dzisiejszej Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 23:15
Właśnie mija 110. rocznica urodzin Ronalda Reagana. Kim tak naprawdę był ten aktor, polityk, a na końcu prezydent USA? Kim jest dla współczesnej Ameryki: republikańskim bogiem, ważnym mitem, który może zjednoczyć Amerykanów, czy po prostu dobrym prezydentem, którym powinni zająć się historycy?
rozwiń zwiń