Filip vs. Albert

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 17:00
Zazwyczaj mówimy o pierwszych damach i królowych, ale tym razem tematem rozmowy byli pierwsi dżentelmeni, którzy przez dziesięciolecia towarzyszyli głowie państwa będącej kobietą. Tymi dżentelmenami są książę Albert – mąż królowej Wiktorii i książę Filip - mąż królowej Elżbiety II. Obaj są potomkami niemieckich dynastii, obaj stali się legendami. Towarzyszyli swoim żonom na brytyjskim tronie i narzucili styl towarzysza głowy państwa.
Filip Mountbatten, książę Edynburga
Filip Mountbatten, książę EdynburgaFoto: PAP/DPA/Michael Kappeler

Posłuchaj
53:23 2021_03_01 22_06_00_PR3_Klub_Trojki.mp3 Książę Filip i książę Albert – dwa kroki za królową (Klub Trójki)

 

Urodzony w 1921 roku Filip Mountbatten – mężczyzna przygotowany do konserwatywnego sposobu myślenia, paradoksalnie stał się symbolem feministycznym, który wycofał się i ustąpił kobiecie w roli politycznej. Wielka Brytania wydaje się pierwszym państwem na świecie, które poradziło sobie z tym problemem, tak trudnym przed nadejściem rewolucji seksualnej. Zwłaszcza że Filip nie jest pierwszym księciem-małżonkiem w historii tego kraju, który nie doczekał się tytułu królewskiego. Jednym z jego poprzedników był Albert Saxe-Coburg (1816 - 1861).

Królowa Elżbieta i Książę Filip w 2006 roku  Foto: Forum/Jerzy Pawleta Królowa Elżbieta i Książę Filip w 2006 roku Foto: Forum/Jerzy Pawleta

Mąż królowej Wiktorii początkowo traktowany był z niechęcią ze względu na swoje niemieckie pochodzenie, lecz zyskał popularność dzięki aktywnemu zaangażowaniu w politykę podczas nieobecności królowej. – Z jednej strony Albert musiał pozostawać dwa kroki za swoją małżonką, ale z drugiej stał się faktycznym królem iure uxoris. To znaczy, że był dosyć dobrym administratorem i systematycznie pomagał królowej Wiktorii w zakresie zarządzania sprawami publicznymi. Oczywiście było to zarządzanie bardzo pośrednie, jednak był dopuszczany na spotkania z premierami i opracowywał na rzecz królowej listy pytań, np. na potrzeby audiencji. "Wyrąbał" sobie udział we władzy, którego do końca jego życia nie udało się zakwestionować – mówił w "Klubie Trójki" gość audycji Przemysław Biskup.

Królowa Wiktoria Foto: Polona Królowa Wiktoria Foto: Polona

W przypadku księcia Filipa była znacznie większa determinacja, żeby nie pozwolić mu wybić się na pozycję, którą miał książę Albert – podsumował.

Zobacz jak naprawdę wyglądało życie rodziny królewskiej [Być królową]/National Geographic Polska

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Łukasz Jasina
Goście:
Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 01.03.2021
Godzina emisji: 22.06

kr

Czytaj także

Jak Wielka Brytania wpłynęła na zniesienie niewolnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 23:00
Wielka Brytania zmaga się ze swoją historią, która mimo ciemnych stron miała też wiele jasnych momentów. To w dużej mierze dzięki niej zniesiono w XIX wieku niewolnictwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Ronald Reagan może uleczyć problemy dzisiejszej Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 23:15
Właśnie mija 110. rocznica urodzin Ronalda Reagana. Kim tak naprawdę był ten aktor, polityk, a na końcu prezydent USA? Kim jest dla współczesnej Ameryki: republikańskim bogiem, ważnym mitem, który może zjednoczyć Amerykanów, czy po prostu dobrym prezydentem, którym powinni zająć się historycy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mein Kampf" – "książka diabła" w polskim, krytycznym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 23:00
"Mein Kampf" – książka, napisana przez Adolfa Hitlera podczas jego pobytu w więzieniu w Landsbergu na początku lat dwudziestych XX wieku, budzi grozę do dziś. To jedna z najbardziej złowrogich publikacji, którą obciąża się winą za miliony ofiar Holokaustu. W styczniu tego roku ukazał się nowy krytyczny przekład prof. Eugeniusza Cezarego Króla. 
rozwiń zwiń