W brylach przez historię

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 23:00
Kiedyś okulary były niemal symbolem: znamionowały ludzi uczonych, których tak właśnie uwieczniano na obrazach. Jednak dawne soczewki były bardzo niewygodne w użyciu.
Zofia Zielińska w okularach pozująca do zdjęcia - fotografia wielokrotna
Zofia Zielińska w okularach pozująca do zdjęcia - fotografia wielokrotnaFoto: NAC/Grażyna Rutowska

okulary 1200.jpg
Modny dodatek - okulary

Okulary – tylko dla mężczyzn

Do lat 70.-80. dziewczyny z oczami ukrytymi za szkłami niezbyt podobały się mężczyznom – być może dlatego, że uważali okulary za niekobiecy element ubioru i przynależny tylko im.  Dzisiaj okulary są powszechnie dostępne dla każdego, ale nie zawsze tak było – potwierdza prof. dr hab. Małgorzata Wrześniak, historyk sztuki z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego, autorka i redaktorka VII tomu z serii "Rzeczy pięknych".

Posłuchaj
53:12 2021_03_03 22_05_47_PR3_Klub_Trojki.mp3 Okulary – nasze drugie oczy i element wizerunku (Klub Trójki)

 

Wiele filmów pokazuje, jak z "brzydkiego kaczątka" (w okularach) panna zamienia się w łabędzia (po zdjęciu szkieł). Natomiast mężczyzna okularnik wydawał się bardziej sexy. Kobiety okularnice od razu były kwalifikowane jako "sekretarki", belferki, a nawet stare panny.

Wystawa kolekcjonerów okularów w Muzeum Techniki w Warszawie  Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Wystawa kolekcjonerów okularów w Muzeum Techniki w Warszawie Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Powiedz, co masz na nosie, a powiem ci, kim jesteś


Nic dziwnego, że szukano różnych sposobów, by je uatrakcyjnić. Na przykład, wymyślono lorgnon (od franc. słowa "lorgner" – "patrząc kątem oka"), który to instrument optyczny w XIX w. stał się elementem biżuterii, kosztownym dodatkiem do stroju wieczorowego, oznaką statusu społecznego.

– Okulary od samego początku występowały w wersji powszechnej, do użytku powszechnego przez mnichów, ale istniała też wersja na bogato, czyli okulary oprawiane w złoto. Były one nawet stokrotnie droższe niż te w zwykłych, drewnianych oprawach – mówi gość "Klubu Trójki".

Od instrumentu optycznego do dzieła sztuki

Obecnie okulary – a raczej oprawki – stały się dziełami sztuki projektanckiej. Zdarza się, że ludzie płci obydwu noszą je dla… poprawienia urody. 

– Dopiero w wieku XX można było indywidualnie dopasować okulary do osoby. Dzisiaj elementem kreującym wizerunek są zdecydowanie okulary przeciwsłoneczne, ale i te optyczne mogą stać się znakiem rozpoznawczym. Mamy mnóstwo postaci znanych ze swojego bardzo określonego wizerunku okularnika. Jest to chociażby Elton John czy John Lennon – wymienia prof. dr hab. Małgorzata Wrześniak.

Elton John Foto: shutterstock.com/Andrea Raffin Elton John Foto: shutterstock.com/Andrea Raffin

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: prof. dr hab. Małgorzata Wrześniak (historyk sztuki z Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego, autorka i redaktorka VII tomu z serii "Rzeczy pięknych")
Data emisji: 03.03.2021
Godzina emisji: 22.05

kr

 

Czytaj także

Złote czasy radia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 20:00
W sobotę (13 lutego) przypadł Światowy Dzień Radia, ustanowiony na rocznicę inauguracji działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych (1946). W kwietniu za to swój jubileusz będzie obchodziło Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kim jest Banksy?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:12
- Banksy pojawia się często w miejscach, na które skierowane są oczy całego świata. W jego przypadku marketing działał bardzo mocno, świadomie wykonywał pewne kroki, co przekładało się na popularność i ceny jego prac - powiedział Marcin Rutkiewicz, artysta, kurator, znawca graffiti i street artu, autor tekstów i książek poświęconych tej tematyce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas ograniczeń, czas przemyśleń

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 23:15
Z jednej strony pandemia zdecydowanie ograniczyła naszą zakupową, szczególnie w kwestii ubraniowej, zachłanność. Z drugiej jednak równie zdecydowanie wzrosła konsumpcja – ta konkretna, przy stole. Jemy i pijemy znacznie powyżej realnych potrzeb organizmu.
rozwiń zwiń