Jakie jest prawo w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 23:00
Wyrok sądu rejonowego w Płocku, który uniewinnił trzy aktywistki LGBT oskarżone o obrazę uczuć religijnych, sprowokował Wojciecha Reszczyńskiego do poruszenia w najnowszym "Klubie Trójki" kwestii potrzeby reformy systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

mein kampf Adolf Hitler 1200.jpg
"Mein Kampf" – "książka diabła" w polskim, krytycznym wydaniu

– W przedwojennej Polsce istniał przepis karzący za bluźnierstwo: za publiczne bluźnienie Bogu groziła kara nawet 5 lat więzienia. Obecnie obowiązujący przepis artykułu 196 kk karze za tzw. obrazę uczuć religijnych, która występuje w określony sposób – tłumaczy dr Bartosz Lewandowski, wykładowca UW współpracujący ze Stowarzyszeniem Ordo Iuris. – Po pierwsze poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej: może to być wizerunek świętego, krzyż, elementy wyposażenia liturgicznego. Po drugie: znieważenie miejsca służącego do pełnienia kultu: np. kapliczki, kościoła – wylicza.


Posłuchaj
52:19 2021_03_04 22_06_18_PR3_Klub_Trojki.mp3 Polski wymiar sprawiedliwości wymaga reformy? (Klub Trójki)

– Ustawodawca, chroniąc wolność sumienia w tym zakresie, zdecydował, że istnieją de facto trzy warunki popełnienia tego przestępstwa: publiczny charakter działania, znieważenie przedmiotu czci religijnej bądź miejsca, pokrzywdzenie konkretnej osoby, która poczuła się dotknięta – precyzuje dr Lewandowski.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: dr Bartosz Lewandowski (wykładowca UW, Stowarzyszenie Ordo Iuris), red. Wojciech Biedroń (tygodnik Sieci)
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 22.08

Czytaj także

Komisja Europejska i cyfrowi giganci

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 23:00
Usunięcie profilu urzędującego jeszcze prezydenta Donalda Trumpa stało się momentem przełomowym w myśleniu o mediach społecznościowych. Kolejne wydarzenie, czyli wtargnięcie tłumu na Kapitol postawiło kolejne pytanie o ich wpływ na zachowanie się ludzi w systemie demokratycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja na Wall Street? Mali inwestorzy wchodzą do gry

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 23:05
W wyniku działalności tzw. małych graczy na Wall Street doszło do niespotykanych wydarzeń finansowych. Kupujący drobne akcje przez aplikacje na smartfonach wywrócili spokój wielkich inwestorów do góry nogami. Czy mamy do czynienia ze zmianami w liberalnym świecie pieniądza i finansów? Jak wpłyną one na naszą przyszłość? Czy "grube ryby" powinny zacząć się obawiać? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media publiczne kontra światowe koncerny – walka o realną władzę?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 23:00
Na czym powinna polegać rola mediów publicznych w Polsce? Czy media elektroniczne są dziś ważniejsze od rządów poszczególnych krajów? Na te i inne pytania szukali odpowiedzi goście "Klubu Trójki"
rozwiń zwiń