"Operacja Czysta Rzeka" z Bugu rozpłynęła się na całą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 23:15
"Operacja Czysta Rzeka" to pierwsza w historii tak wielka, skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolic. Przybrała naprawdę duże rozmiary i obejmuje ponad 40 lokalizacji wzdłuż Bugu, są także chętni do sprzątania Biebrzy, Narwi, Wieprza, Liwca, Tyśmienicy czy nawet Czarnej Hańczy i Wisły.
Rzeka Bug w Drihiczynie
Rzeka Bug w DrihiczynieFoto: Adam Grabowski, PTTK

pomidory duże nieidealne organiczne nieładne 1200 free.jpg
Brzydkie to nie znaczy, że niesmaczne!

Celem "Operacji Czysta Rzeka" jest zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, ale także turystów, do posprzątania rzek i terenów wokół nich, oraz utrzymania tam czystości w ciągu roku. To zarazem akcja edukacyjna i społeczna, do której każdy się może włączyć. Hasło akcji brzmi: "Rzeka jest kobietą".


Posłuchaj
52:32 2021_03_08 22_06_40_PR3_Klub_Trojki.mp3 Operacja Czysta Rzeka (Klub Trójki)

– Natura, przyroda, Matka Ziemia, rzeka – wszystkie te elementy są rodzaju żeńskiego, więc hasło "Rzeka jest kobietą" nasuwa się, można powiedzieć, naturalnie, jest bliskie naszemu sercu. Ale konkretnie pojawiło się w zeszłym roku przy jednej z akcji, która była przeprowadzona właśnie 8 marca – tłumaczy Izabela Sałamacha ze sztabu akcji "Operacja Czysta Rzeka".

Rzeka Myśla | 7 kwietnia/YouTube Operacja Rzeka


– Rzeka to woda, a woda to życie. Chodzi o to, żeby rzeka była kobietą czystą, zadbaną. Bez czystej wody nie ma życia. I pamiętajmy o tym, że w czasie pandemii to przyroda nas ratowała i ratuje, pozwala odetchnąć pełną piersią, kiedy jesteśmy zamknięci w domach, w maseczkach – dodaje. – Wracajmy więc do korzeni i oddajmy przyrodzie, rzekom, to, co jest należne i potrzebne: czystość – apeluje.

Koncert otwarcia akcji Operacja Czysta Rzeka 2020 Lublin 22 lutego/YouTube Operacja Rzeka


– Jako wydawcy od 2011 roku magazynu "Dolina Bugu", zgromadziliśmy wokół czasopisma dość pokaźną społeczność i razem z Januszem Chrostowskim postanowiliśmy ją zaktywizować. Do tej pory razem z rzeką dawaliśmy dużo od siebie i może nadszedł czas, aby teraz ta społeczność coś dała rzece – mówi o korzeniach akcji Daniel Parol, jej pomysłodawca i redaktor naczelny magazynu "Kraina Bugu". – Pomysł pojawił się w połowie 2018 roku, a skrystalizował pod koniec roku. Wiosną 2019 ruszyła pierwsza "Operacja Czysta Rzeka" – opowiada.

Tonkiele – Operacja Czysta Rzeka/YouTube Operacja Rzeka


– Założenie było takie, że posprzątamy Bóg i może dopływy, że będzie 15-20 sztabów. I kiedy ruszyliśmy z akcją, po kilku dniach okazało się, że zaczęły się zgłaszać także inne rzeki. W pierwszej kolejności ludzie, którzy nas znali, którzy wiedzieli, co robimy: nasi przyjaciele, znajomi, rodziny – wspomina Daniel Parol. – Wiadomość rozniosła się po kraju i zaczęliśmy też odbierać telefony typu: "A co, gdy chcemy posprzątać naszą miejscowość, las w pobliżu?". Proszę bardzo, sprzątajcie! – dodaje.

Operacja Czysta Rzeka 2021 – Zapowiedź/YouTube Operacja Rzeka

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Izabela Sałamacha (sztabu akcji "Operacja Czysta Rzeka"), Daniel Parol (pomysłodawca akcji "Operacja Czysta Rzeka", redaktor naczelny magazynu "Kraina Bugu")
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 22.08

pr

Czytaj także

Życie z mukowiscydozą. Jak wspierać chorych?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 00:10
Mukowiscydoza jest najczęściej występującą chorobą genetyczną u ludzi. Należy do rzadkich, przewlekłych chorób ogólnoustrojowych. W miarę jej postępowania następuje dysfunkcja różnych narządów wewnętrznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys bezdomności: najważniejsze jest wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 23:15
Co roku spadki temperatury w okresie jesienno-zimowym powodują, że pojawiają się kolejne komunikaty o śmierci osób bezdomnych z powodu wyziębienia organizmu. Pojawiają się też apele, aby zwracać uwagę na takie osoby i pomagać im bądź powiadamiać odpowiednie służby, które tej pomocy mogą udzielić. W tej audycji zajrzeliśmy do Stowarzyszenia "Otwarte Drzwi" (OPP), które od lat prowadzi z powodzeniem m.in. programy pomagające wychodzić z bezdomności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cierpiący na choroby układu pokarmowego z "Apetytem na życie"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 23:05
"Apetyt na życie" – wyjątkowa organizacja, która niesie energię i pomoc osobom zmagającym się z niewydolnością przewodu pokarmowego. Stowarzyszenie udowadnia podopiecznym, że nawet z ciężką chorobą można nie tylko w miarę normalnie funkcjonować, ale też realizować swoje pasje i marzenia.
rozwiń zwiń