Papież Franciszek w Iraku. Spotkanie chrześcijaństwa i islamu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 23:00
Papież Franciszek w Iraku – już samo to zdanie powinno budzić dreszcz emocji, bo w ostatnich latach kraj ten widział wiele bombardowań i zamachów, był świadkiem nie do końca zrozumiałej wojny. Obecna, trwająca cztery dni pielgrzymka od początku była nazywana historyczną także i z tego względu, jednak inna, fundamentalna, sięgająca religijnych korzeni historia była w tym wypadku najważniejsza. 
Papież Franciszek z wizytą w irackim mieście Karakosz
Papież Franciszek z wizytą w irackim mieście KarakoszFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Taniec radości

Wizyta Ojca Świętego wzbudziła zainteresowanie mediów. Światowe media pokazały filmik przedstawiający księdza tańczącego z radości z powodu przybycia do Karakoszu papieża Franciszka. Tak spontanicznie okazującym swą radość kapłanem jest 31-letni Momika, który aktywnie pracował w komitecie przygotowującym przyjazd Ojca Świętego do miasta zdewastowanego przez Państwo Islamskie w latach 2014-201616. "Od czasu wojny nie widziałem tutaj takiej radości" – powiedział ksiądz Momika, który później wraz z kilkoma tysiącami swych rodaków uczestniczył we wspólnej z Ojcem Świętym modlitwie "Anioł Pański" w największym w Iraku kościele Maryi Niepokalanie Poczętej.


Posłuchaj
53:37 2021_03_09 22_04_49_PR3_Klub_Trojki.mp3 Podsumowanie pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku – znaczenie polityczne, społeczne, historyczne i symboliczne (Klub Trójki)

Historyczne spotkanie

Władze Iraku zapowiedziały, że po wizycie Franciszka wprowadzą w całym kraju Narodowy Dzień Tolerancji i Współistnienia. Będzie on obchodzony corocznie 6 marca jako wspomnienie "historycznego spotkania" papieża z wielkim ajatollahem szyickim Alim al-Sistanim. Było to pierwsze spotkanie najwyższych autorytetów obu wspólnot wyznaniowych. 

– Ali al-Sistani nie udziela wywiadów i nie udziela się publicznie. To osoba, która popiera demokrację. Przenikanie się szyizmu i chrześcijaństwa jest tu szczególne. M.in. kult pielgrzymek jest podobny do chrześcijańskiego. Wyraz szyickiej religijności jest dużo bliższy do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w chrześcijaństwie – mówi kierownik Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Pachniak.

– Rozmowy z najbliższymi doradcami papieża do spraw polityki wschodniej pokazują, że Iran jest kierunkiem, który cały czas trzeba mieć na uwadze, myśląc o próbie dialogu papieża z islamem. Spotkanie Alim al-Sistanim jest absolutnie wyjątkowym wydarzeniem, moim zdaniem porównywalnymi z wejściem Jana Pawła II do synagogi i nawiązaniem dialogu międzyreligijnego – twierdzi Michał Kłosowski, dziennikarz dokumentujący wszystkie dotychczasowe pielgrzymki papieża Franciszka.

Powrót do życia

Po zakończeniu spotkania, w ruinach antycznego sumeryjskiego miasta Ur papież spotkał się z przedstawicielami różnych religii obecnych w Iraku i zaapelował do nich o wspólne zaangażowanie na rzecz pokoju.

Na konferencji prasowej na pokładzie samolotu, lecącego z Bagdadu do Rzymu, papież, zapytany przez PAP, co czuł w Karakosz, gdzie ponownie po długiej przerwie miał bezpośredni kontakt z wiernymi, odparł, że "po miesiącach więzienia" było to dla niego jak powrót do życia.

PAPIEŻ W IRAKU - SPOT/Pomoc Kościołowi w Potrzebie

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: prof. Katarzyna Pachniak (kierownik Katedry Arabistyki i Islamistyki Uniwersytetu Warszawskiego), Michał Kłossowski (dziennikarz dokumentujący wszystkie dotychczasowe pielgrzymki papieża Franciszka, specjalista aktualnego pontyfikatu)
Data emisji: 09.03.2021
Godzina emisji: 22.05

IAR/gs/kr


Czytaj także

Gotowi do walki i niewidzialni. Ukryta historia cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 23:00
Wysłano ich do Polski ponad trzystu. Zginął co trzeci. 80 lat temu odbył się pierwszy zrzut elitarnych polskich żołnierzy – Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, do Polski. To niezwykłe pierwsze przedsięwzięcie polskich sił specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wizyta papieża Franciszka w Iraku. Michał Kłosowski: wrażenia są bardzo pozytywne również u muzułmanów

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 21:17
- Pamiętajmy, że Irak to kraj muzułmański. Jest odczuwalne przede wszystkim ogromne zadowolenie, z tego, że tyle dobrego udało się zrobić, zobaczyć, że tyle dobrego ta wizyta przyniosła. Przede wszystkim radości mieszkańcom Iraku i wszystkim, którzy ją obserwowali - powiedział w Polski Radiu 24 Michał Kłosowski, z "Wszystko Co Najważniejsze", który był na miejscu w Iraku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta o wizycie papieża Franciszka w Iraku: to zachęta do dialogu z islamem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 18:56
Papież Franciszek w drodze powrotnej do Rzymu z uznaniem wypowiedział się o przywódcy szyitów Alim as-Sistanim, którego odwiedził w Nadżafie. Nazwał go "wielkim mędrcem i człowiekiem Bożym". - To było wezwanie do dialogu, do pojednania, do wzajemnego przebaczenia, ale przede wszystkim do budowania nowej przyszłości - mówi o wizycie w Iraku Krzysztof Gołębiowski z KAI.
rozwiń zwiń