Elity Chińskiej Republiki Ludowej. Czy Xi Jinping to nowy Mao Tse-tung?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 23:00
Cały rok 2020 kręcił się wokół Chin – jednego z najbardziej tajemniczych państw na świecie. Myśleliśmy o nich bardzo mocno i bardzo często. Upływa właśnie osiem lat od powołania na stanowisko przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Kim są przywódcy Chin i w jaki sposób powstaje elita Chińskiej Republiki Ludowej? 
Xi Jinping  grafika ilustracyjna
Xi Jinping – grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/pantid123

Posłuchaj
53:09 2021_03_15 22_06_04_PR3_Klub_Trojki.mp3 Nowa dynastia Chińskiej Republiki Ludowej (Klub Trójki)

 

Przewodniczący, czyli kto?

Jako przewodniczący ChRL Xi Jinping doprowadził do upadku wielu urzędników Komunistycznej Partii Chin, władza uległa znacznej centralizacji, jego myśli polityczne stały się częścią chińskiej konstytucji, a on sam – obiektem kultu jednostki. Jak Xi Jinping zmienił reguły gry i Chiny w ciągu ostatnich lat? – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej to funkcja dość symboliczna, ceremonialna, jednak dla nas dość łatwa do zrozumienia, bo dość dobrze obrazuje kogoś, kogo my nazywamy głową państwa czy nawet prezydentem – mówił w "Klubie Trójki" dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Xi Jinping 1200 free.jpg
Nowoczesne mocarstwo z feudalną strukturą

Wszystko zależy od związków z liderem

Wiemy, kto w Chinach jest obecnie numerem jeden? A kto jest drugą najważniejszą osobą w państwie? – Specyfika chińskiego systemu politycznego i mechanizmów, które rządzą w partii, polega na tym, że w obrębie najwyższych władz, tych siedmiu, czasem dziewięciu osób, rozkład zależności i pewnej hierarchii zależy od mnóstwa różnych czynników, najczęściej jednak od związków z liderem, przynależności do pewnego środowiska politycznego i od powiązań rodzinnych – wyjaśnił rozmówca Łukasza Jasiny. 

Wielka niewiadoma

Po śmierci Mao Tse-tunga w 1976 roku wytworzył się nowy, nieformalny porządek sukcesji, który Xi Jinping wywrócił do góry nogami. – To, co wydarzy się podczas kolejnego zjazdu partii w 2022 roku i narady parlamentu pół roku później, kiedy to zostaną wybrane władze partyjne i państwowe, jest jeszcze większą niewiadomą, niż było wcześniej – podsumował dr Marcin Przychodniak.

Drzemiący wulkan? Rola Chin w polityce światowej od 1945 r. do współczesności - prof. W. J. Dziak
/Wszechnica FWW

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Łukasz Jasina
Gość:
 dr Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 22.06

kr

Czytaj także

Nowy "wspaniały" świat technologii cyfrowych

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 23:15
"Made in China 2025" kontra "Clean Network", program czystej sieci. Trwa rywalizacja Chin i Ameryki o to, które z mocarstw będzie bardziej zaawansowane technologicznie, a w konsekwencji - które będzie mocniej wpływało na rozwój świata. Nowy podział przebiega już nie wg granic ideologicznych, ale technologicznych i cyfrowych. Oto czas czwartej rewolucji przemysłowej, której symbolem jest znak 5G, nowej generacji internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fakty i mity o współczesnych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 23:15
Chiny to po Stanach Zjednoczonych bodaj najważniejsze państwo na świecie. Ale co o nich wiemy? Czy nasza wiedza o Państwie Środka jest rzetelna, czy może jest to zbiór mitów, które rozwijają się w najlepsze – również pod wpływem władz chińskich i ich propagandy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Azja Centralna – narodziny nowej potęgi?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 23:15
Tędy niegdyś przebiegał Jedwabny Szlak, którym napływały do Europy egzotyczne towary i takież marzenia. Miejsce kojarzące się ze stepami i bezkresnymi przestrzeniami, kraina właściwie nieznana Polakom, ale związana z naszą historią. A jaka naprawdę jest teraz Azja Centralna politycznie, kulturalnie, społecznie?
rozwiń zwiń