Megakonstelacja Elona Muska. Sieć telekomunikacyjna w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 23:05
Wyobrażenia o internecie, dostępnym w każdym, nawet najbardziej odludnym zakątku świata, mogą stać się rzeczywistością. Rozpoczął się wyścig telekomunikacyjny w kosmosie. Elon Musk zamierza wysłać na orbitę tysiące satelitów wielkości autobusu. Ich zdaniem będzie dostarczenie internetu na Ziemię. Czy mamy do czynienia z rewolucją? 
Satelita Starlink
Satelita StarlinkFoto: Shutterstock

Plan podboju przestrzeni kosmicznej zaczyna stawać się rzeczywistością. Elon Musk, ekscentryk, wizjoner, człowiek o ogromnym wpływie na świat, planuje w tym roku zorganizować pierwszy w historii turystyczny lot w kosmos. Poza tym chce organizować wycieczki na Księżyc i Marsa. Do tego dochodzi plan szerzenia internetu oraz rozwijający się w nim Bitcoin – wirtualna waluta nabywana za realne miliony.


Posłuchaj
53:14 2021_03_16 22_05_44_PR3_Klub_Trojki.mp3 Kosmiczny wyścig. Elon Musk na prowadzeniu? (Klub Trójki)

 

Mars łazik 280x280.jpg
Po co nam badanie Marsa?

Kosmiczna sieć 

Proces szerzenia internetu z orbity to projekt za miliardy dolarów. W grę wchodzą nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim kierowanie najważniejszym procesem cywilizacyjnym w dziejach człowieka.

– Gdy spojrzeć na loty satelitów na orbitę, ponad pięćset kilometrów nad nasze głowy, wygląda on jak piękny sznur pereł, które na nitce ciągnięte są w niebo. Tam siadają na orbicie i tworzą cichą rewolucję, która polega na tym, że człowiek zyska zupełnie nowy rodzaj sieci. Teraz, by połączyć się z internetem, potrzebujemy anten i nadajników. Zarządzają nimi światowe korporacje. Gdy projekt dojdzie do skutku, satelity sprawią, że Elon Musk będzie miał świat na swojej dłoni. Oczyma wyobraźni widzę dantejskie sceny, które będą działy się w krajach objętych cenzurą. Ważnym zagadnieniem jest także polityka internetu. To narzędzie cyfrowej walki o władzę – mówił dr Grzegorz Lewicki, filozof, publicysta, założyciel Global Future Studies.

Lot satelit na orbitę / STARLINK satellites train seen from earth - SpaceX Elon Musk / ViralVideoLab

Przełom cywilizacyjny?

– To nie jedyny projekt, który miałby zapewnić internet we wszystkich miejscach na Ziemi. Pojawiło się wiele alternatywnych pomysłów, które nie potrzebują wysyłania satelity w kosmos. Jednym z nich są balony Google'a. Elon Musk chce sprawić, by ludzie za darmo mogli łączyć się z siecią. Jego zyskiem będzie przede wszystkim zarobienie na rozbudowanej procedurze – dodaje Jakub Kapiszewski, dziennikarz zajmujący się współczesną cywilizacją.

Nowy projekt Elona Muska - Starlink / Nauka. Lubię to

Dokumenty związane z dostarczeniem "kosmicznego internetu", wpłynęły już do amerykańskiej federalnej komisji ds. komunikacji. Na razie sieć miałaby docierać do ciężarówek, okrętów i samolotów. Na taką usługę zgodziła się już Wielka Brytania, Francja i Australia.  To ogromny postęp, tym bardziej że firma Elona Muska, SpaceX, jest mocno zaangażowana w inwestycje związane z kryptowalutą, jaką jest Bitcoin.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Michał Żakowski
Goście:
 Jakub Kapiszewski (dziennikarz zajmujący się współczesną cywilizacją), dr Grzegorz Lewicki (filozof, publicysta, założyciel Global Future Studies)
Data emisji: 16.03.2021
Godzina emisji: 22.05

zch

Czytaj także

Pierwszy test kosmicznego internetu. Elon Musk: to działa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 14:20
Przedsiębiorca, wizjoner i multimilioner Elon Musk planuje dostarczać internet z kosmosu. Na orbitę trafić ma docelowo 42 tys. nadajników. Mają one zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu na całej kuli ziemskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po co nam badanie Marsa?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 23:00
18 lutego tuż przed godz. 22.00 ważący tonę łazik "Perseverance", czyli "Wytrwałość" zbliżał się do Marsa. Dziś już śle nam zdjęcia (i dźwięki) z Czerwonej Planety. Misja ma na celu poszukiwanie śladów, czy kiedykolwiek istniało tam życie. Na Marsa wysłano także specjalny helikopter, który najpierw ma sprawdzić, czy jest możliwe latanie nad  jego powierzchnią, a w przypadku pozytywnych wyników przeprowadzić pięć lotów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański wyścig o podbój kosmosu. Rakieta Elona Muska eksplodowała.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 07:25
Wyścig o podbój przestrzeni kosmicznej trwa. W rywalizacji bierze udział m.in. firma miliardera Elona Muska. SpaceX odpowiadać ma za komercjalizację programu lotów. Trwają pierwsze próby. Ostatnia z nich zakończyła się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń