"Dzień Ojca na nowo". Na czym polega inicjatywa?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 23:05
Rozpoczęła się ogólnopolska kampania "Dzień Ojca na nowo". Celem inicjatywy jest ustanowienie nowej, kalendarzowej daty święta. Zamiast 23 czerwca, ma to być 19 marca, czyli w obchodzoną w Kościele katolickim uroczystość świętego Józefa. – Chcemy przypominać o roli ojca w rodzinie, wskazując na przykład opiekuna Jezusa – mówił Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jacob_09

– Chyba wszyscy wiemy, że 3 maja przypada Święto Narodowe Trzeciego Maja, a równocześnie uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, ale także Święto Wojska Polskiego. 26 maja to Dzień Matki, o którym pamiętają dzieci – te młodsze i te starsze, a 1 czerwca to z kolei matki i ojcowie pochylają się nad swoimi pociechami w Dniu Dziecka. Można by tak mnożyć daty i uroczystości przypadające w ciągu roku, te autentyczne, a nie te wydumane w czasach PRL-u, kiedy świętowano na przykład Dzień Odlewnika, czy pracownika przemysłu spożywczego. Dlatego, kiedy pojawia się szansa, aby nasze święta dalej wzbogacać zgodnie z polską kulturą i tradycją, to wypada się tylko cieszyć. Proponuję Państwu poznać zatem ideę być może nowego święta – Dnia Ojca, które winno być obchodzone 19 marca, w uroczystość świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – mówił w "Klubie Trójki" Wojciech Reszczyński. 

 

Posłuchaj
53:11 2021_03_18 22_05_47_PR3_Klub_Trójki.mp3 "Dzień Ojca na nowo". O inicjatywie (Klub Trójki)

 

Dzień Ojca na nowo

– Zainaugurowaliśmy kampanię "Dzień Ojca na nowo". Jako obywatele domagamy się dokonania znaczącej zmiany. Mieszkańcy naszego kraju często nie wiedzą, że istnieje uroczystość, która pozwalałaby skupiać się na ojcach. Obecny dzień ustanowiony na  23 czerwca  został wpisany do kalendarza w latach 50. bez żadnego zawieszenia w kontekście historycznym. Chcemy, by święto zostało przeniesione na 19 marca, czyli na uroczystość świętego Józefa Oblubieńca. W krajach takich jak Portugalia, Hiszpania czy Włochy, dzień pamięci o ojcach przypada właśnie w tym dniu i ma wymiar związany z postacią świętego. Zależy nam, by nowa data miała zawieszenie emocjonalne, intelektualne i duchowne. To nasza odpowiedź na trudne czasy i udzielenie wsparcia mężczyznom – mówił Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

🥳 Rozpoczęliśmy kampanię społeczną "Dzień Ojca na nowo" 👨‍👧‍👦 ⏰ Czas nadać Dniu Ojca nową, pogłębioną treść ‼️👍 ✍️...

Opublikowany przez Centrum Życia i Rodziny Wtorek, 16 marca 2021

Patron

– Warto w tym miejscu podkreślić twórczą odwagę świętego Józefa. To człowiek, który nie bał się przyjąć zamysłów co do życia swojego i swojej rodziny. Nie bał się zmagać się problemami, które pojawiały się na jego drodze. Święty Józef obdarzony został darem odpowiedzialności, tak ważnej cechy w dzisiejszym świecie, szczególnie w kontekście mężczyzn. Postać świętego to nie tylko zawierzenie, ale także nauka codziennego życia, którą przekazywał Jezusowi. Jego postać z jednej strony utożsamia w sobie cechy takie jak: odwaga, stanowczość, uczciwość, miłość, wymaganie od siebie i innych, a z drugiej strony pozwala na bliskość, czułość i budowanie relacji, czyli elementy, które społecznie były odbierane współczesnym mężczyznom przez wiele lat – wyjaśniał ksiądz Przemysław Drąg, Krajowy Duszpasterz Rodzin KEP.

👉 Dziś 19 marca, uroczystość św. Józefa, patrona rodzin 😍😇

Opublikowany przez Centrum Życia i Rodziny Piątek, 19 marca 2021

Batalia

Inicjatorzy mogą liczyć się z pewnymi utrudnieniami, o czym opowiadał Jerzy Kropiwnicki, były prezydent Łodzi i poseł, z którego inicjatywy ustanowiono Dzień Objawienia Pańskiego wolnym od pracy. – Batalia trwała prawie trzy lata. Początkowo wydawało mi się, że będzie to lekki spacer. Nie ulegało wątpliwości, że Polacy są przywiązani do tego święta, mimo że zostało ono zlikwidowane w kalendarzu w latach 60. Jak zwykle w takich przypadkach, stało się to przy udziale inicjatywy społecznej. Opracowaliśmy projekt obywatelski ustawy, która ustanawiałaby 6 stycznia, jako święto państwowe, wpisane do kalendarza. Zorganizowaliśmy sztab krajowy i łódzki i stworzyli komitet inicjatywy obywatelskiej, z filiami we wszystkich miastach wojewódzkich. Wydawało mi się wtedy, że należy zebrać wystarczającą liczbę podpisów pod wnioskiem i że ma to sens społeczno–edukacyjny. Uważałem, że w sejmie ustawa przejdzie bez oporów. Święto istniało bowiem już w innych krajach Unii Europejskiej. Musieliśmy jednak zmierzyć się z kilkoma potyczkami. Ostatecznie udało się wprowadzić inicjatywę, z czego bardzo się cieszymy – opowiadał Jerzy Kropiwnicki. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:  
Wojciech Reszczyński
Goście: 
Ks. Przemysław Drąg (Krajowy Duszpasterz Rodzin KEP), Jerzy Kropiwnicki (były prezydent Łodzi, poseł), Paweł Ozdoba (prezes Centrum Życia i Rodziny) 
Data emisji: 18.02.2021 
Godzina emisji: 22.05

zch


Czytaj także

Gotowi do walki i niewidzialni. Ukryta historia cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 23:00
Wysłano ich do Polski ponad trzystu. Zginął co trzeci. 80 lat temu odbył się pierwszy zrzut elitarnych polskich żołnierzy – Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, do Polski. To niezwykłe pierwsze przedsięwzięcie polskich sił specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie jest prawo w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 23:00
Wyrok sądu rejonowego w Płocku, który uniewinnił trzy aktywistki LGBT oskarżone o obrazę uczuć religijnych, sprowokował Wojciecha Reszczyńskiego do poruszenia w najnowszym "Klubie Trójki" kwestii potrzeby reformy systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek w Iraku. Spotkanie chrześcijaństwa i islamu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 23:00
Papież Franciszek w Iraku – już samo to zdanie powinno budzić dreszcz emocji, bo w ostatnich latach kraj ten widział wiele bombardowań i zamachów, był świadkiem nie do końca zrozumiałej wojny. Obecna, trwająca cztery dni pielgrzymka od początku była nazywana historyczną także i z tego względu, jednak inna, fundamentalna, sięgająca religijnych korzeni historia była w tym wypadku najważniejsza. 
rozwiń zwiń