Dwie wojny. 10 lat konfliktu w Syrii i Libii

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 23:00
W Damaszku dyktator utrzymał się przy władzy, Muammar Kaddafi został stracony przez rebeliantów. W Libii jest szansa na pokój, natomiast Syria cały czas znajduje się w ogniu zbrojnego konfliktu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/kirill_makarov

Pierwsze dni arabskiej wiosny

W 2011 roku na ulice miast Syrii i Libii wyszli demonstranci. Jedni, mimo obaw o swoje życie tańczyli i śpiewali o swoim znienawidzonym dyktatorze Baszszarze al-Asadzie. W tym samym czasie w Libii chwycono za broń i rozpoczęto walki na pustyni z wojskiem pułkownika Muammara al-Kaddafiego. Co spowodowało wybuch konfliktu w obu tych miejscach?

Posłuchaj
52:27 2021_03_23 22_06_45_PR3_Klub_Trojki.mp3 Mija 10 lat od pierwszych protestów w Libii i Syrii (Klub Trójki)

 

– Historia libijska rozpoczęła się, gdy społeczeństwo zubożało i nie miało zbyt wiele do powiedzenia. Polityka strachu al-Kaddafiego spowodowała, że społeczeństwo libijskie bardzo mocno oddaliło się od polityki. Znaczenie miały też kwestie pragmatyczne, ekonomiczne – ceny szły w górę, a Libia była izolowana – przypomniała dr Magdalena el Ghamari, ekspertka do spraw bliskowschodnich i wykładowczyni Collegium Civitas.

Nie bez znaczenia była też mająca miejsce po sąsiedzku rewolucja w Tunezji, zwana jaśminową. Tunezyjczycy (pogardzani przez część Libijczyków), protestowali wówczas przeciwko złej sytuacji materialnej i dyktaturze prezydenta Zina Al-Abidina Ben Alego. – Stwierdzono, że skoro ci "biedni" Tunezyjczycy mogą, to dlaczego nie Libijczycy? – skomentowała el Ghamari.

pap_20190728_0CP 1200.jpg
Ekspert: najwięcej problemów Bliskiego Wschodu ogniskuje w sobie konflikt syryjski

Efekt zarażania

Jak stwierdził znawca Bliskiego Wschodu dr Łukasz Fyderek, bunt Syryjczyków był następstwem zjawiska w politologii nazwanego "efektem zarażania". – Podczas gdy kolejne kraje powstawały przeciwko swoim dyktatorom, Syria była na nieco innym etapie. W Syrii, w odróżnieniu od Tunezji, Egiptu i Libii, a także Jemenu, mieliśmy do czynienia z młodym dyktatorem. Ta kwestia jest istotna, bo dużo młodych Syryjczyków pokładało nadzieje w Baszszarze al-Asadzie. Stąd trzeba pamiętać, że pierwsze protesty w Syrii odbywały się raczej pod hasłami reformy, a nie obalenia władzy – wyjaśniał.

Wojenne piekło

Co łączy obie wojny, tę w Libii i tę w Syrii? Na pewno inne są historie ich przywódców. Muammara al-Kaddafiego po 42 latach brutalnych rządów równie brutalnie zamordowali powstańcy. Baszszar al-Asad cały czas sprawuje rządy w kraju ogarniętym wojennym piekłem, które pochłonęło już pół miliona ofiar.

Libia jako arena wojny zastępczej o dominację na Bliskim Wschodzie (debata, 11 marca 2020 r.)/Ten Ośrodek Myśli Politycznej

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: dr Magdalena el Ghamari (ekspertka do spraw bliskowschodnich, Collegium Civitas), dr Łukasz Fyderek (znawca Bliskiego Wschodu, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 24.03.2021
Godzina emisji: 22.06

kr


Czytaj także

Misja w Afganistanie z innej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 23:30
Czy wiecie, że od roku 2001, od początku wojny Stanów Zjednoczonych z terrorem, w Afganistanie służyło ponad 28 tys. Polaków? 44 z nich poległo, a 361 zostało rannych. W "Klubie Trójki" Michał Żakowski rozmawiał właśnie o nich oraz o lekarzach i ratownikach na polu walki. Także walki o życie czy uratowanie sprawności żołnierza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek w Iraku. Spotkanie chrześcijaństwa i islamu

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 23:00
Papież Franciszek w Iraku – już samo to zdanie powinno budzić dreszcz emocji, bo w ostatnich latach kraj ten widział wiele bombardowań i zamachów, był świadkiem nie do końca zrozumiałej wojny. Obecna, trwająca cztery dni pielgrzymka od początku była nazywana historyczną także i z tego względu, jednak inna, fundamentalna, sięgająca religijnych korzeni historia była w tym wypadku najważniejsza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elity Chińskiej Republiki Ludowej. Czy Xi Jinping to nowy Mao Tse-tung?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 23:00
Cały rok 2020 kręcił się wokół Chin – jednego z najbardziej tajemniczych państw na świecie. Myśleliśmy o nich bardzo mocno i bardzo często. Upływa właśnie osiem lat od powołania na stanowisko przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Kim są przywódcy Chin i w jaki sposób powstaje elita Chińskiej Republiki Ludowej? 
rozwiń zwiń