Polska w centrum Europy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 23:00
Wspólną troską euroentuzjastów i eurosceptyków, a nawet przeciwników Unii Europejskiej, winno być takie kształtowanie relacji między Polską a Unią Europejską, aby zostały uwzględnione aspiracje Polaków do bycia centrum Europy. Jej środkiem w sensie politycznym, ale i geograficznym, gdyż Europa zaczyna się na Zachodzie, w Portugalii, a kończy na Uralu.
Здымак мае ілюстрацыйны характарFoto: shutterstock.ue

Posłuchaj
53:05 2021_04_01 22_06_07_PR3_Klub_Trojki.mp3 Polska i jej miejsce na arenie wartości Unii Europejskiej (Klub Trójki)

 

Ponadto przez Unię Europejską powinien zostać zaakceptowany fakt, że Polska była i jest ważnym podmiotem europejskiej polityki, poczynając od tysiąclecia chrztu Polski. Jeżeli ktoś tego nie dostrzega i nie docenia, niech prześledzi dynastyczne sukcesy Jagiellonów dominujących na europejskich tronach.


Xi Jinping Chińska Republika Ludowa 1200.jpg
Elity Chińskiej Republiki Ludowej. Czy Xi Jinping to nowy Mao Tse-tung?

Renesans tradycyjnej Europy

W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy jednak o "tu i teraz" Polski w Unii Europejskiej. W czwartek 1 kwietnia w Budapeszcie miało miejsce spotkanie polskiego premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem oraz szefem włoskiej partii Liga Północna, Matteo Salvinim. Szef polskiego rządu rozmawiał tam między innymi o utworzeniu w Europie nowego porozumienia konserwatywnych ugrupowań, które miałoby zapoczątkować "renesans Europy". – Nie możemy zaniedbać korzeni, z których wyrasta integracja europejska – powiedział w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki.  

– Ucieszyłem się, bo biorąc pod uwagę te trzy osobistości polityczne, mam nadzieję, że będą dążyli do tego, by Unia był Unią, a nie "mocarstwem" – skomentował historyk Roman Rybicki.

"Ojcowie przewracają się w grobie"

W audycji odniesiono się również do tekstu Bernarda Margueritte'a "Europa federalna, neoliberalna i pogańska czy Europa ojczyzn, chrześcijańska i sprawiedliwa? Ojcowie przewracają się w grobie", który pod koniec marca ukazał się w portalu wPolityce. Wśród ojców Europy autor wymienia m.in. Charlesa de Gaulle'a, Alcide'a De Gasperi'ego czy Konrada Adenauera.

– Dla nich wszystkich Europa była Europą wartości, Europą ojczyzn, Europą wierną wartościom chrześcijańskim, moralnym i duchowym. To wszystko poszło w bok. Od 30 lat mamy Europę, która jest opanowana ideologią neoliberalną, gdzie obywatel jest lekceważony i niepotrzebny – ocenił Margueritte.

Bernard Margueritte "Europa, ale jaka?" 08.10.2019 Białystok wieloletni francuski korespondent/i.Bialystok. pl

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Goście: Dariusz Sobkow (były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej), Bernard Margueritte (redaktor polskiej i francuskiej prasy), Roman Rybicki (historyk)
Data emisji: 01.04.2021
Godzina emisji: 22.06

kr

Czytaj także

Izrael nadal w politycznym impasie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 23:00
Kolejne, czwarte w ciągu ostatnich kilku lat, wybory parlamentarne w Izraelu znów pozostawiły wiele znaków zapytania i potwierdzają impas polityczny, w jakim znalazło się to państwo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Białorusi. Niewolnicy Łukaszenki?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 23:05
Kilka miesięcy po rewolucji Białoruś wróciła na pierwsze strony gazet. Wszystko ze względu na prześladowanie białoruskiego społeczeństwa i dyskryminację zamieszkujących tamtejsze ziemie Polaków. Jaka jest rola naszych rodaków na Wschodzie? Jakie miejsce zajmują w społeczeństwie? Jak wygląda Białoruś  kilka miesięcy po próbie odsunięcia Łukaszenki od władzy?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krwawe protesty w Azji. Birma, Bangkok, Hongkong. Kto ucierpi, a kto zyska?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 23:05
Od wybuchu protestów w Birmie, w lutym tego roku, życie straciło już kilkaset osób. Rośnie siła społecznego sprzeciwu i nasilają się też brutalne zachowania wojskowej junty. Jak zakończy się spór o przejęcie władzy? Czy Chiny wykorzystają protesty, by umocnić swoją pozycję w regionie i zaostrzyć rywalizację ze Stanami Zjednoczonymi? 
rozwiń zwiń