Nie żyje książę Filip. "Był przygotowany do konserwatywnego myślenia"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 13:50
Dziś rano zmarł książę Filip, o czym poinformowała brytyjska rodzina królewska. Ten smutny fakt, jest dzisiaj oczywiście najważniejszą informacją na Wyspach Brytyjskich i w Zjednoczonym Królestwie. Przypominamy nagranie "Klubu Trójki" poświęconego księciu Filipowi i księciu Albertowi.
Książę Filip
Książę FilipFoto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

"Jego Książęca Mość, książę Edynburga odszedł dziś rano w spokoju w zamku Windsor. Łączymy się w bólu i żałobie z każdym na całym świecie" – czytamy we wpisie na facebookowym profilu rodziny królewskiej.

Polska Ambasada w Wielkiej Brytanii wyraziła smutek z powodu śmierci księcia Filipa. Na Twitterze wyraziła najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie królewskiej.

Ambasada podkreśliła, że książę Filip był mocno związany z Polską. Przypomniała, że odwiedził Sopot w 1975 roku, inaugurując i biorąc udział w Mistrzostwach Europy w Jeździectwie Konnym.

Książę Filip zmarł w wieku 99 lat. Jego śmierć od rana jest szeroko komentowana w mediach brytyjskich i światowych. – Większość mieszkańców Królestwa Brytyjskiego i Wspólnoty Narodów nie pamięta świata bez księcia Filipa. W tym coraz szybciej zmieniającym się świecie był dla Brytyjczyków jeden stały element: właśnie książę Filip i królowa Elżbieta II. Teraz pozostała już tylko ona – opisuje Adam Dąbrowski, korespondent PR w Londynie. – Mąż królowej był osobą niezwykle aktywną: obliczono, że od 1952 roku (a więc od momentu, kiedy został księciem-małżonkiem), samodzielnie odbył blisko 650 wizyt zagranicznych, wygłosił ponad 5,5 tys. przemówień. Pisał książki o ekologii i ochronie środowiska. Te pasje odziedziczył zresztą po nim następca tronu, książę Karol – wylicza.

Posłuchaj
05:01 TROJKA Zapraszamy do Trojki 2021_04_09 15-38-17.mp3 Brytyjczycy w żałobie po śmierci księcia Filipa (Zapraszamy do Trójki)

 

Księciu Filipowi oraz księciu Albertowi, mężowi królowej Wiktorii, na początku marca tego roku Łukasz Jasina poświęcił "Klub Trójki". 

***

Zazwyczaj mówimy o pierwszych damach i królowych, ale tym razem tematem rozmowy byli pierwsi dżentelmeni, którzy przez dziesięciolecia towarzyszyli głowie państwa będącej kobietą. Tymi dżentelmenami są książę Albert – mąż królowej Wiktorii i książę Filip  mąż królowej Elżbiety II. Obaj są potomkami niemieckich dynastii, obaj stali się legendami. Towarzyszyli swoim żonom na brytyjskim tronie i narzucili styl towarzysza głowy państwa.


Posłuchaj
53:23 2021_03_01 22_06_00_PR3_Klub_Trojki.mp3 Książę Filip i książę Albert – dwa kroki za królową (Klub Trójki)

 

Urodzony w 1921 roku Filip Mountbatten – mężczyzna przygotowany do konserwatywnego sposobu myślenia, paradoksalnie stał się symbolem feministycznym, który wycofał się i ustąpił kobiecie w roli politycznej. Wielka Brytania wydaje się pierwszym państwem na świecie, które poradziło sobie z tym problemem, tak trudnym przed nadejściem rewolucji seksualnej. Zwłaszcza że Filip nie jest pierwszym księciem-małżonkiem w historii tego kraju, który nie doczekał się tytułu królewskiego. Jednym z jego poprzedników był Albert Saxe-Coburg (1816-1861).

Królowa Elżbieta i Książę Filip w 2006 roku  Foto: Forum/Jerzy Pawleta Królowa Elżbieta i Książę Filip w 2006 roku Foto: Forum/Jerzy Pawleta

Mąż królowej Wiktorii początkowo traktowany był z niechęcią ze względu na swoje niemieckie pochodzenie, lecz zyskał popularność dzięki aktywnemu zaangażowaniu w politykę podczas nieobecności królowej. – Z jednej strony Albert musiał pozostawać dwa kroki za swoją małżonką, ale z drugiej stał się faktycznym królem iure uxoris. To znaczy, że był dosyć dobrym administratorem i systematycznie pomagał królowej Wiktorii w zakresie zarządzania sprawami publicznymi. Oczywiście było to zarządzanie bardzo pośrednie, jednak był dopuszczany na spotkania z premierami i opracowywał na rzecz królowej listy pytań, np. na potrzeby audiencji. "Wyrąbał" sobie udział we władzy, którego do końca jego życia nie udało się zakwestionować – mówił w "Klubie Trójki" gość audycji Przemysław Biskup.

Królowa Wiktoria Foto: Polona Królowa Wiktoria Foto: Polona

W przypadku księcia Filipa była znacznie większa determinacja, żeby nie pozwolić mu wybić się na pozycję, którą miał książę Albert – podsumował.

Zobacz jak naprawdę wyglądało życie rodziny królewskiej [Być królową]/National Geographic Polska

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Łukasz Jasina
Gość:
Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 01.03.2021
Godzina emisji: 22.06

kr/mk

Czytaj także

Jak Wielka Brytania wpłynęła na zniesienie niewolnictwa?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 23:00
Wielka Brytania zmaga się ze swoją historią, która mimo ciemnych stron miała też wiele jasnych momentów. To w dużej mierze dzięki niej zniesiono w XIX wieku niewolnictwo.
rozwiń zwiń