Gdzie zaczyna się nieprzeciętność? 

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 23:00
Janis Joplin, Albert Einstein, Alfred Hitchcock czy Diego Maradona: ich życiorysy i umiejętności bardzo się różnią. Łączy ich to, że byli nieprzeciętni. Ale co to tak naprawdę znaczy "być nieprzeciętnym"?
Arkadiusz Andrejkow
Arkadiusz AndrejkowFoto: Adam Golec/mat. pras.

W "Klubie Trójki" spotkaliśmy się z młodymi ludźmi, którzy mają niebanalne zainteresowania i wyjątkowe umiejętności. Z tego powodu można ich określić mianem nieprzeciętnych.


Posłuchaj
54:10 2021_04_13 22_05_03_PR3_Klub_Trojki.mp3 Warto być nieprzeciętnym (Klub Trójki)

 

Jedną z takich osób jest Arkadiusz Andrejkow – twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał, zwycięzca zeszłorocznej edycji Plebiscytu "Nieprzeciętni", organizowanego przez radiową Czwórkę. Maluje obrazy inspirowane starymi fotografiami dawnych mieszkańców podkarpackich wsi. Swoimi pracami zmienia wizualne oblicze ok. 40 stodół i szop rocznie. Tworzy z szacunkiem do bieszczadzkiej przyrody, traktując ją jako bardzo ważny element kompozycji swoich realizacji.

Nieprzeciętni 2021  więcej o plebiscycie radiowej Czwórki >>>

– To nietypowe miejsca: ukryte, schowane. Na co dzień dany mural widzi gospodarz, jego rodzina czy sąsiedzi. Starałem się uciec od typowego myślenia o streetarcie, tworzenia murali w centrach miast czy miejscach, w których na co dzień może widzieć je nawet kilka tysięcy osób. Stąd też nazwa projektu: Cichy Memoriał – opisywał gość Jakuba Jamrozka. – Historie, które przedstawiam na muralach, mają wymiar mikro. Osoby, które maluję, często znane są tylko w małym gronie, a warto pokazać tych, którzy są pomijani przez główny nurt historii – dodawał Arkadiusz Andrejkow. 

Cichy Memoriał 2020. Murale na stodołach / Arkadiusz Andrejkow

W audycji usłyszeliśmy także innych nieprzeciętnych. Mirek Urban – psycholog, pedagog cyrku, żongler – podkreślał, że w Polsce nie brakuje osób wyjątkowo uzdolnionych, zaangażowanych społecznie. Z kolei Przemek Kaca – pedagog, który resocjalizuje młodzież przez muzykę – opowiadał, w jaki sposób kultura hiphopowa może pomagać w wyrażaniu siebie i budowaniu własnej tożsamości. Natomiast Dominika 333 Orlik – zawodniczka enduro i karpiarka – zaznaczyła, że jednym z najmilszych komplementów, jakie słyszała pod swoim adresem, dotyczył tego, że jest nietypowa.

333majGaz / Dominika 333 Orlik / Spain 2016 / dominika333orlik

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Data emisji: 13.04.2021
Godzina emisji: 22.05

Czytaj także

Zamiast tortów, tworzy postaci lodowe. Pan Robert - cukiernik, który został rzeźbiarzem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 11:20
Na rozwijanie pasji nigdy nie jest za późno. Świadczy o tym chociażby przykład pana Roberta, cukiernika, który zamiast tortów kreuje niezwykłe postaci z lodu. Co więcej, jego dzieła cieszą się uznaniem na całym świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambiwertyk – kto to taki?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 06:30
Na początku XX wieku Karol Jung, charakteryzując różne typy osobowości, mówił o ekstrawertykach i introwertykach. Jednak nie wszystko w życiu jest czarno-białe: pojawił się ktoś trzeci: ambiwertyk. Czym się charakteryzuje, jak sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to także nasz przypadek?
rozwiń zwiń