Polskość w tarapatach? Czy to czas na kulturową kontrrewolucję?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 23:05
– Jak obronić się przed rewolucją kulturową, która pod hasłami demokracji, wolności, wyboru i tolerancji, dąży do zburzenia starego porządku moralno-prawnego? Jak obronić tradycyjną kulturę z jej chrześcijańskimi korzeniami, naszą religię, kościoły, pomniki bohaterów? Czy nie nadszedł czas na kulturową kontrrewolucję? – pytał w "Klubie Trójki" Wojciech Reszczyński.
Grafika ilustracyjna.
Grafika ilustracyjna. Foto: Shutterstock

– W Polsce od lat mamy do czynienia z rewolucją kulturową. Nasz język, przestrzeń, religia i polityka są poddane rewolucyjnej presji. Batalia rozgrywa się w całej kulturze. Nierzadko pod płaszczykiem wzniosłych haseł. Czy chodzi o wywrócenie porządku kulturowego? – usłyszeliśmy w "Klubie Trójki".

Posłuchaj
53:34 2021_04_15 22_05_39_PR3_Klub_Trojki.mp3 Kulturowa kontrrewolucja. Co z Polską? (Klub Trójki)

Rewolucja trwa?

– Taki stan rzeczy trwa od momentu, w którym Polska odzyskała niepodległość. Wraz z upadkiem komunizmu weszliśmy w jupitery świateł Zachodu. To, co obserwujemy dzisiaj, to rewolucja w rozpędzie. Mimo wzniosłych wydarzeń narodowych, które co roku świętujemy, należy zastanowić się nad naszą tożsamością, w kontekście wspólnoty, którą wszyscy wspólnie tworzymy. Mam tutaj na myśli zarówno więzi kulturowe, jak i rozumienie świata oraz dziedzictwo artystyczne. Proces oddziaływania zewnętrznych bodźców na te dziedziny jest znacznie bardziej gwałtowny i silny, niż nam się wydaje. Bez zrozumienia kim, jako Polacy, jesteśmy, nie będziemy w stanie diagnozować zagrożeń, z którymi się stykamy. Do naszej krwi dalej będzie się dostawać trucizna – mówił profesor Mieczysław Ryba, politolog, historyk, członek Kolegium IPN.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Ocalić polskość

– Uważam, że w tej chwili to największe i najtrudniejsze zadanie, przed którym stoi Polska. W zasadzie te wydarzenia już dzieją się między nami. Kiedy przypominam sobie liczne działa dotyczące bolszewizmu i wszystkich mechanizmów, którymi kierowano się w tamtej epoce, widzę, że to samo podejście rewolucyjne stosowane jest dziś. Uważam, że musimy przeprowadzić analizę zła, z którym się mierzymy. To, czego doświadczamy, jest bagatelizowane. Wszystkie zmiany zachodzą powoli, często okraszane są też pseudofilozofią. Należy przywrócić wartość i znaczenie słowom, bo na naszych oczach dzieje się zamach na prawdę wynikającą z naszej mowy – wyrokował Stanisław Markowski, artysta fotograf, pieśniarz i kompozytor.

Zdjęcie ilustracyjne. Łowickie stroje ludowe Zdjęcie ilustracyjne. Łowickie stroje ludowe / Shutterstock

System wartości

– Kwestia jest istotna, także dla popkultury. Sam wielokrotnie szukałem poprawnej definicji słów, które padają chociażby w poezji śpiewanej. Jednym z nich, chętnie używanym, jest tolerancja. Z łaciny oznacza znoszenie czegoś z przykrością i wstrętem. To nie admiracja, tylko równoczesne ukazanie niechęci i dobrej woli – wyjaśniał Lech Makowiecki, poeta i kompozytor. 

– Staram się szukać logiki w działaniach. Chrzest Polski wprowadził do naszego kraju dekalog. Dla mnie to kodeks człowieczeństwa i wartości. Wprowadzenie tych zasad wydźwignęło Polskę na wyższy poziom. Te przykazania wyznaczają kierunek człowieczeństwa i ludzkości. Uczą, żeby nie kłamać, nie zdradzać, nie kraść i nie zabijać. To przekazanie dobrych wartości, z którymi powinien zgodzić się każdy przyzwoity człowiek. Nawet jeśli nie jest związany z Kościołem. W momencie, gdy ludzie nie trzymają się tych wartości, w społeczeństwie dzieje się źle – dodał. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:  
Wojciech Reszczyński
Goście: 
Lech Makowiecki (poeta i kompozytor), Stanisław Markowski (artysta fotograf, pieśniarz i kompozytor), prof. Mieczysław Ryba (politolog, historyk, członek Kolegium IPN).
Data emisji: 15.04.2021 
Godzina emisji: 22.05


Czytaj także

Polska w centrum Europy

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 23:00
Wspólną troską euroentuzjastów i eurosceptyków, a nawet przeciwników Unii Europejskiej, winno być takie kształtowanie relacji między Polską a Unią Europejską, aby zostały uwzględnione aspiracje Polaków do bycia centrum Europy. Jej środkiem w sensie politycznym, ale i geograficznym, gdyż Europa zaczyna się na Zachodzie, w Portugalii, a kończy na Uralu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indie i ich pozycja w świecie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 23:05
– W zalewie geopolitycznych publikacji wiele mówi się o Rosji, Chinach i Afryce. Rzadko jednak wspomina się o Indiach, które są subkontynentem, mają ogromne miejsce w historii i są ważnym rejonem z punktu widzenia politycznego, gospodarczego i wojskowego. O Indiach 2021 roku porozmawiam z Patrykiem Kuglem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – do "Klubu Trójki" zapraszał Łukasz Jasina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odejście księcia Filipa a przyszłość Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 23:00
W poniedziałkowym "Klubie Trójki" kontynuowaliśmy rozmowę o księciu Edynburga – Filipie. Czy odejście symbolu "Wielkiego Pokolenia" wpłynie na Wielką Brytanię, która od paru lat i tak przechodzi dosyć poważny kryzys tożsamościowy?
rozwiń zwiń