Przestrzenie dostępne i przyjazne dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 23:15
Wszechobecne schody, wąskie przejścia, trudne do pokonania krawężniki – to najczęściej spotykane bariery architektoniczne. Powodują, że osoby z niepełnosprawnościami, ale też rodzice z dziećmi w wózkach czy osoby starsze, muszą uprawiać swoisty miejski survival. Czy tak musi być?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/silentalex88

taniec integracyjny wózek inwalidzki niepełnosprawność 1200.jpg
Taniec integracyjny – mało znany i fascynujący

Walka z barierami architektonicznymi to jedna z "najdłuższych wojen powojennej, nowoczesnej Europy". Pierwsze wzmianki o tym problemie pojawiły się w polskiej prasie wkrótce po II wojnie światowej. Ówczesne tytuły są aktualne i dziś: "Stop barierom architektonicznym!", "Czas skończyć z barierami". Czy w ostatnich latach, kiedy na realizację potrzeb niepełnosprawnych położono większy nacisk, coś się w tej sprawie zmieniło?


Posłuchaj
54:34 2021_04_19 22_04_37_PR3_Klub_Trojki.mp3 Bariery architektoniczne wciąż istnieją! (Klub Trójki)

– Rzeczywiście, tak naprawdę prace, które podniosły dostępność do rangi czegoś, co jest dla wszystkich, to są czasy już powojenne. Ale ważniejsze przepisy, które o tym mówiły, powstały dopiero w latach 90. XX w., więc ta historia jest bardzo krótka w porównaniu z historią architektury – wskazuje projektant dostępności Kamil Kowalski, dyrektor Integracja Lab. – Natomiast bardzo dużo się przez ten krótki czas zmieniło – dodaje.

Lider Dostępności 2020 – xystudio/YouTube INTEGRACJA.tv


– To, co kiedyś było dla nas absolutną nowością, przestaje być właściwie zauważalne. Kiedy analizujemy nowe budynki, nowe przestrzenie oddane do użytku, nie zastanawiamy się "czy jest rampa?", ale "jakie są jej parametry" – zgadza się dr inż. architekt Tomasz Majda, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Lider Dostępności 2020 – Brama Poznania/YouTube INTEGRACJA.tv


Integracja oczywiście następuje, ale jednak w powszechnym odczuciu wciąż za wolno. Miasta, a szczególnie mniejsze miejscowości, najeżone są urbanistycznymi przeszkodami. Stąd tak ważne jest, aby promować dobre i ciekawe rozwiązania w tej dziedzinie. Robi to m.in. konkurs "Lider Dostępności".

Lider Dostępności 2020 – Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego/YouTube INTEGRACJA.tv


– "Lider Dostępności" pojawił się jako pomysł, aby nagradzać te przestrzenie, które myślą o dostępności. Żeby pokazać, że nie chodzi tylko o budowanie pochylni, które się z tą dostępnością kojarzą, ale szukać rozwiązań, projektantów, inwestorów, którzy robią coś więcej – tłumaczy Kamil Kowalski. – I to się udaje: mamy okazję nagradzać rzeczywiście świetne obiekty i ich twórców.

Lider Dostępności 2020 – Malta House/YouTube INTEGRACJA.tv


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Kamil Kowalski (dyrektor Integracja Lab, projektant dostępności), dr inż. architekt Tomasz Majda (prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich)
Data emisji: 19.04.2021
Godzina emisji: 22.04

pr

Czytaj także

Widzialni

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 00:00
Fundacja Widzialni od 2009 roku przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiodeskrypcja - sztuka opowiedziana fakturą i słowem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 00:15
Projekt "iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich" realizowany przez Fundację Audiodeskrypcja to wyjątkowa wirtualna galeria historii sztuki, dostępna i przyjazna dla wszystkich. To historia, jak anonsują twórcy projektu, "opowiedziana dziełami artystów przemawiających do wzroku poprzez faktury, bryły, punkty i kreski, plamy barwne o różnym natężeniu światła i cienia, a także za pomocą słów, dźwięków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cierpiący na choroby układu pokarmowego z "Apetytem na życie"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 23:05
"Apetyt na życie" – wyjątkowa organizacja, która niesie energię i pomoc osobom zmagającym się z niewydolnością przewodu pokarmowego. Stowarzyszenie udowadnia podopiecznym, że nawet z ciężką chorobą można nie tylko w miarę normalnie funkcjonować, ale też realizować swoje pasje i marzenia.
rozwiń zwiń