Kirgistan. Państwo wyróżniające się w regionie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 23:10
– Państwem, które stanowić będzie przyczynek do dyskusji na temat niejednokrotnie niezrozumianej części świata, jest Kirgistan. To fragment świata położony pomiędzy Chinami, Afganistanem, Pakistanem, Indiami i Rosją. Przez wielu zapomniane, ale aktywnie wnoszące do współczesności państwo, ma bardzo bogatą historię i tradycję. Co więcej, uchodzi za ostatnią demokrację tamtego regionu – na "Klub Trójki" zapraszał Łukasz Jasina. 
Flaga Kirgistanu. Zdjęcie ilustracyjne
Flaga Kirgistanu. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

– Warto uświadomić sobie, że fragment świata pomiędzy Chinami a Morzem Kaspijskim, nie jest monolitem. Z jakiegoś powodu ta zapomniana kraina, do dziś wyróżnia się kulturowo i społecznie. Dlaczego od ponad trzydziestu lat Kirgistan jest przykładem demokracji? – usłyszeliśmy w "Klubie Trójki".

Posłuchaj
53:26 2021_04_20 22_05_48_PR3_Klub_Trojki.mp3 Kirgistan. Co wyróżnia państwo na tle sąsiadów? (Klub Trójki)

 

taj-mahal Indie Pixabay 1200.jpg
Indie i ich pozycja w świecie

Kirgistan w regionie

– Jako państwo nie jest liderem regionalnym. Nie ma też potencjału na emanowanie i wpływanie na swoich sąsiadów. Jest jednak krajem, który wyróżnia się przez cały okres swojej niepodległości. Państwem wolności, pluralizmu i rywalizacji politycznej. Właśnie te elementy znacząco wyróżniają go na tle pozostałych państwa Azji Centralnej, w których mamy do czynienia z postaciami liderów i przywódców. To właśnie oni, od początków istnienia tych społeczności, kształtowali ich niepodległość i tożsamość narodową – wyjaśniał Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Społeczeństwo Kirgistanu. Zdjęcie ilustracyjne. Społeczeństwo Kirgistanu. Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Państwo wyróżniające się

– Kirgistan od samego początku był państwem innym. Regularnie dochodzi tam do zmiany władzy, co uchodzi za podstawowy wyróżnik. Czasem zmiany wynikały z woli ustępującego przywódcy, albo były podyktowane siłą. Pomimo wspomnianego pluralizmu i rozmów o demokracji wydaje się, że Kirgistan jest państwem niestabilnym i podatnym na kryzysy wewnętrzne oraz zamachy staniu. Kirgizi, jeśli chodzi o etos narodowy, są podobni Kazachom. Wiele ich łączy. To narody nomadyczne, tureckiego pochodzenia. Kazachowie jednak od zawsze zamieszkiwali stepy. Kirgizi z kolei nigdy nie mieli problemu z tym, by wjeżdżać konno w wysokie góry, wypasać tam bydło i w końcu się osiedlać – tłumaczył gość "Klubu Trójki".

Rola kobiet

– Kirgistan stał się republiką w 1936 roku. To był moment emancypacji narodowej. Chwila, w której społeczeństwo mogło odróżnić się od Kazachów. Elementem, który wyróżnia społeczeństwo Kirgistanu na tle narodów sąsiednich, jest rola kobiet. W etosie narodowym nie brakuje historii i epopei podkreślających, jak ważną zajmują one pozycję. Nikogo nie powinno zatem dziwić, że sprawowały role przywódcze. Trudno powiedzieć, żeby Kirgistan był państwem wyemancypowanym. Jest to jednak naród, w którym kobieta sprawowała np. funkcję prezydenta. Porównując z pozostałymi państwami azjatyckimi, jest to element bardzo charakterystyczny – dodał.

Kirgistan. Kirgistan / Shutterstock

Demokracja

– Mimo obecnego pluralizmu politycznego i współczesnej kultury demokratycznej trudno odnaleźć historyczne uzasadnienie dla wyboru demokracji przez Kirgistan. Niełatwo również o odpowiedź ws. tamtejszej rywalizacji politycznej. W momencie uzyskania niepodległości Kirgistan nie posiadał lidera, który byłby w stanie dłużej pozostać przy władzy. Wpływały na to uwarunkowania społeczne oraz silny podział na północ i południe. Gdy dochodziło do zamachów i rewolucji, to właśnie ten podział decydował o życiu społecznym i doprowadzał do zmian polityków i liderów. Mechanizm walki pomiędzy regionami kraju stał się osią napędową kirgiskiej wolności, zróżnicowania i demokracji. Gdy któryś z liderów probował zdobyć władzę absolutną, szybko był odsuwany. To rywalizacja regionalna i temperament Kirgizów sprawiły, że demokracja tak silnie zakorzeniła się w ich państwie – podsumował Arkadiusz Legieć.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:  
Łukasz Jasina
Gość:
 Arkadiusz Legieć (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 20.04.2021 
Godzina emisji: 22.05

  


Czytaj także

Fakty i mity o współczesnych Chinach

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 23:15
Chiny to po Stanach Zjednoczonych bodaj najważniejsze państwo na świecie. Ale co o nich wiemy? Czy nasza wiedza o Państwie Środka jest rzetelna, czy może jest to zbiór mitów, które rozwijają się w najlepsze – również pod wpływem władz chińskich i ich propagandy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajwan – zupełnie inne Chiny

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 23:00
Czy istnieją Chiny odmienne, Chiny pełne zagadek, Chiny, których nie znamy? Owszem – istnieje Republika Chińska, popularnie nazywana Tajwanem.
rozwiń zwiń