Wojciech Roszkowski o współczesnej cywilizacji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojciech Roszkowski o współczesnej cywilizacji
Prof. wojciech RoszkowskiFoto: Andrzej Hulimka / Forum

Czy cywilizacja współczesna przeżywa kryzys? Jeśli tak, to czym on jest spowodowany? Czy rzeczywiście stoimy w obliczu wojny cywilizacji, a może ona już trwa? O kondycji i kryzysie tożsamości współczesnego człowieka oraz fundamentach cywilizacji zachodniej: filozofii greckiej, prawie rzymskim i chrześcijaństwie Michalina Szymborska rozmawiała w "Klubie Trójki" z historykiem prof. Wojciechem Roszkowskim.


unia europejska social media internet cyfryzacja media społecznościowe 1200.jpg
Komisja Europejska i cyfrowi giganci

W swojej książce "Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji" prof. Roszkowski uważa, że jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata jest nienasycenie i niemożność zapanowania nad swoim losem. Do tego również nawiązuje rozmowa.

dźwięk


– Mamy deficyt myślenia o sensie życia. Ludzie myślą o nim, ale w perspektywie "tu i teraz". Sprowadzają do spraw bieżących, doraźnych, jak wygoda, zarobek, prestiż, pozycja, przyjemność. Za to coraz mniej myślą o sensie swojego życia w znaczeniu klasycznym. I to jest zasadniczy powód, dla którego nasza cywilizacja kruszy się – wskazuje prof. Wojciech Roszkowski. – Mówienie o "postprawdzie", "płynnej rzeczywistości" to próby znalezienia nowych określeń na sytuację, w której żyjemy. Nazwania czegoś, co w gruncie rzeczy jest chaosem i powszechnym zamieszaniem – wyjaśnia.

– W każdym z nas jest instynktowna potrzeba znajdowania wewnętrznej harmonii. To szukanie sensu i przywiązanie do stałych wartości jest bardzo silne. I nie chodzi o zaspokojenie doraźnych potrzeb: niektórzy mówią "odnaleźć siebie", czy "być w zgodzie z sobą" – tłumaczy Trójkowy gość. – Ale też św. Augustyn powiedział "Niespokojne jest serce moje...". To jest poczucie niezaspokojenia, bycia nie w swoim miejscu, równoczesne staranie się być gdzie indziej, bycia kim innym – dodaje.

– Są ludzie, u których to szukanie sensu i stałych wartości nie jest tak silne. Są za to gotowi iść na ryzyko, szukają wrażeń. To są te wszystkie ekscentryczne pomysły na życie, żeby doświadczyć czegoś nowego – mówi prof. Roszkowski. – I to od lat 60. zabija naszą cywilizację: przełamywanie tabu.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michalina Szymborska
Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk, ekonomista, autor m.in. książek "Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji" oraz "Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia")
Data emisji: 27.04.2021
Godzina emisji: 22.05

pr

Polecane