Wojciech Roszkowski o współczesnej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 23:15
Czy cywilizacja współczesna przeżywa kryzys? Jeśli tak, to czym on jest spowodowany? Czy rzeczywiście stoimy w obliczu wojny cywilizacji, a może ona już trwa? O kondycji i kryzysie tożsamości współczesnego człowieka oraz fundamentach cywilizacji zachodniej: filozofii greckiej, prawie rzymskim i chrześcijaństwie Michalina Szymborska rozmawiała w "Klubie Trójki" z historykiem prof. Wojciechem Roszkowskim.
Prof. wojciech Roszkowski
Prof. wojciech RoszkowskiFoto: Andrzej Hulimka / Forum

unia europejska social media internet cyfryzacja media społecznościowe 1200.jpg
Komisja Europejska i cyfrowi giganci

W swojej książce "Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji" prof. Roszkowski uważa, że jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata jest nienasycenie i niemożność zapanowania nad swoim losem. Do tego również nawiązuje rozmowa.

dźwięk


– Mamy deficyt myślenia o sensie życia. Ludzie myślą o nim, ale w perspektywie "tu i teraz". Sprowadzają do spraw bieżących, doraźnych, jak wygoda, zarobek, prestiż, pozycja, przyjemność. Za to coraz mniej myślą o sensie swojego życia w znaczeniu klasycznym. I to jest zasadniczy powód, dla którego nasza cywilizacja kruszy się – wskazuje prof. Wojciech Roszkowski. – Mówienie o "postprawdzie", "płynnej rzeczywistości" to próby znalezienia nowych określeń na sytuację, w której żyjemy. Nazwania czegoś, co w gruncie rzeczy jest chaosem i powszechnym zamieszaniem – wyjaśnia.

– W każdym z nas jest instynktowna potrzeba znajdowania wewnętrznej harmonii. To szukanie sensu i przywiązanie do stałych wartości jest bardzo silne. I nie chodzi o zaspokojenie doraźnych potrzeb: niektórzy mówią "odnaleźć siebie", czy "być w zgodzie z sobą" – tłumaczy Trójkowy gość. – Ale też św. Augustyn powiedział "Niespokojne jest serce moje...". To jest poczucie niezaspokojenia, bycia nie w swoim miejscu, równoczesne staranie się być gdzie indziej, bycia kim innym – dodaje.

– Są ludzie, u których to szukanie sensu i stałych wartości nie jest tak silne. Są za to gotowi iść na ryzyko, szukają wrażeń. To są te wszystkie ekscentryczne pomysły na życie, żeby doświadczyć czegoś nowego – mówi prof. Roszkowski. – I to od lat 60. zabija naszą cywilizację: przełamywanie tabu.


***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michalina Szymborska
Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk, ekonomista, autor m.in. książek "Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji" oraz "Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia")
Data emisji: 27.04.2021
Godzina emisji: 22.05

pr

Czytaj także

Prof. Wojciech Roszkowski: decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego moralnie niepodważalna

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 09:34
- Właściwie dlaczego mieliśmy się nie bić z Niemcami? Polska była w koalicji antyniemieckiej. To Sowieci powinni odpowiedzieć, dlaczego zatrzymali ofensywę i nie wsparli swojego alianta - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" prof. Wojciech Roszkowski. Podkreślił, że decyzja o zbrojnym zrywie była niepodważalna w sensie moralnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rewolucja na Wall Street? Mali inwestorzy wchodzą do gry

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 23:05
W wyniku działalności tzw. małych graczy na Wall Street doszło do niespotykanych wydarzeń finansowych. Kupujący drobne akcje przez aplikacje na smartfonach wywrócili spokój wielkich inwestorów do góry nogami. Czy mamy do czynienia ze zmianami w liberalnym świecie pieniądza i finansów? Jak wpłyną one na naszą przyszłość? Czy "grube ryby" powinny zacząć się obawiać? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mein Kampf" – "książka diabła" w polskim, krytycznym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 23:00
"Mein Kampf" – książka, napisana przez Adolfa Hitlera podczas jego pobytu w więzieniu w Landsbergu na początku lat dwudziestych XX wieku, budzi grozę do dziś. To jedna z najbardziej złowrogich publikacji, którą obciąża się winą za miliony ofiar Holokaustu. W styczniu tego roku ukazał się nowy krytyczny przekład prof. Eugeniusza Cezarego Króla. 
rozwiń zwiń