X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lwów w sercu gawędziarza

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 15:56
17 września Polakom mieszkającym we Lwowie zawalił się świat. O mieście, którego już nie ma przypomina w swoich opowieściach Witold Szolginia.
Audio

Witold Szolginia to autor popularnych gawęd o przedwojennym Lwowie emitowanych w latach 1989-1996 na antenie Trójki zatytułowanych "Krajobrazy serdeczne". Z czasem przeobraziły się one w ośmioczęściowy cykl książek "Tamten Lwów". Dziś są one wznawiane, właśnie ukazał się tom pierwszy "Oblicze miasta".

- Mamy opasłe tony poświęcone historii Lwowa, przez które trudno przebrnąć, bo są napisane językiem trudnym do czytania. Natomiast Szolginię czyta się lekko, jak powieść przygodową – zgodnie stwierdzili goście w studio. Dodali, że to piękna opowieść pisana sercem, którą można przeczytać w jeden wieczór.   

Autor „Tamtego Lwowa” był osobą niezwykle barwną. Lwowianin, architekt, poeta, erudyta i współzałożyciel Towarzystw Miłośników Lwowa, był ostatnim, który potrafił nie tylko mówić, ale też pisać wiersze w bałaku, czyli niezwykłej gwarze lwowskiej. - Dziś nie sposób je nawet przeczytać, bo wydaje się to sztucznie – przypomnieli goście.

Alina Czerniakowska, reżyserka filmu o Szolginie wspominała, że w jego warszawskim mieszkaniu pełno było pamiątek po Lwowie. – Miał Lwów w sercu – mówiła. Dodała, że swój film o tym mieście zaczęła kręcić tylko dlatego, że posłuchała jak Szolginia o nim opowiada. 

Tomasz Kozłowski, którego rodzina pochodzi ze Lwowa wspominał w studiu swoje dzieciństwo. – Wychowałem się w lwowskim saloniku, który urządziła moja mama spraszając do siebie lwowiaków na rozmaite herbatki i spotkania. Z czasów młodości wspominam wizyty pana Witolda oraz Jerzego Michotka, lwowiaka znanego m.in. z serialu "Dom" i jego ballady lwowskie – mówił.

- Historyków lepszych czy gorszych będziemy mieli zawsze, ale już nie będzie drugiego Witolda Szolginia - najlepiej podsumowała dyskusję o autorze cyklu „Tamten Lwów”, Alina Czerniowska.

O Witoldzie Szolginie rozmawiali w studiu: Alina Czerniakowska, reżyserka filmu o autorze radiowych gawęd, Andrzej Kaczorowski, dziennikarz, autor wstępu do jego książki oraz Tomasz Kozłowski, kolekcjoner pamiątek z polskich Kresów.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00.

Aby wysłuchać całej audycji wystarczy kliknąć "Lwowskie gawędy” w boksie "Posłuchaj".


(miro)   

Czytaj także

Rok Zbigniewa Herberta: Miasta poety – Lwów

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2008 22:15
Kiedy Bożena Markowska, autorka reportażu. odbyła podróż do Lwowa, wśród wielu tropów polskich szukała również śladów Zbigniewa Herberta – polskiego poety, który po wojnie zmuszony był opuścić rodzinne miasto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresy po 17 września 1939 [10 września 2010]

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 14:12
Deportacje, masowe mordy i podjudzanie ludności cywilnej to sytuacja na Kresach pod okupacją sowiecką w czasie II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń